Gündem

“BİR ULUSUN TÜRKÜLERİNİ YAPANLAR, YASALARINI YAPANLARDAN DAHA GÜÇLÜDÜR”


Onur Nurdoğan 11 Kasım 06:57

Bugün göğüs dekoltemde türkü var. “Türkü” kelimesine, şöyle yandan bir bakış attığımda kökeni “Türk” kelimesi gibi geliyor. "Acaba öyle mi?" diye internette ufak bir araştırma yaptım ve gördüm ki haklıymışım. Türk” kelimesinin sonuna “î” ilgi ekinin gelmesiyle “Türkîolmuş, daha sonra da “Türkü” olarak dilimize yerleşmiş. Anlamı, tahmin edeceğiniz üzere Türk’e özgü demek. Bilhassa, insanların milliyetçilik duygularıyla oynayabilecek bir kelime bağlamında tercih edilesi sanki. Politika üreticileri, bu kelimeyi es geçmiş olamaz. Üzüntü verici.

Üzüntü veren türkülerimiz de var, yüzümüzü güldürenler de, sıkıntılara yol açanlar da...

''Süt içtim, dilim yandı, amanın amanın
Döküldü, kilim yandı, kız sana hayranım
''

ya da…

''Zeytinyağlı yiyemem aman
Basma da fistan giyemem aman
''

Süt içince dil yanar” algısı yaratıp yıllarca bu ülkedeki süt tüketimini, belli bir seviye altında tuttu bu türkü meselâ. Ya zeytinyağı satışlarındaki düşüşün sebebinin ne olduğunu sanıyordunuz? Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde 16'ncısı düzenlenen Ayvalık Uluslararası Zeytin Festivali'nde konuşan AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, ‘’Zeytinyağı artık itibarını kazanmıştır. Dünyanın en sağlıklı besinlerinden biri zeytinyağıdır. Hatırlarsınız, 'Zeytinyağlı yiyemem aman, basmada fistan giyemem aman' diyerek bu millete yıllarca zeytinyağını yedirmediler. Bu millet, bu kadar sağlıklı üründen mahrum bırakıldı" diyerek gündeme âdeta bir bomba bıraktı!

Bomba gibi girmişlerdi piyasaya!

‘’Banka kredisi olmadan, faiz ödemeden ev sahibi yapıyoruz’’ dediler. Bunu diyenlere “Allah razı olsun” diyenler şu an kim bilir ne diyor? Halk arasında “faizsiz ev, araba alma” şeklinde anılan tasarruf finansman şirketlerinin denetimi, bir süre önce BDDK’ya geçmişti. Şüphesiz, bu yazıda size bu şirketlerin vatandaşlara sunduğu, birçoğu ‘’altın günü’’ modelinden türemiş; çekilişli, çekilişsiz, peşinatlı, erken teslimatlı gibi finansman modellerinin detayını anlatmayacağım. Pazarlamasını yapıyor olurum mazallah.

Nitekim, kontrolsüz büyüyen bu firmalar için kısa bir süre önce yasal düzenlemeler yapılmış ve 100 milyon TL sermaye şartı getirilmişti. Hemen sonra, Nisan ayında 35 şirket, düzenlemeye uyum sağlamak için başvuru yaptı. 21’inin tasfiyesi gerekti. 8 firma kendi isteğiyle oyun dışına attı kendini. %100 emin olmamakla birlikte, sadece 6 firma onaylı konuma gelmiş oldu diyebiliriz. Peki, (35 - 6 =) 29 firmaya para yatırıp mağdur olan 50 bin kişi ne olacak? Bir diğer deyişle, çekirdek ailenin 4 kişiden oluştuğu kabulümüzle, kabaca 200 bin kişi bu konudan etkilenmiş durumda. Üzülmemek mümkün mü? Neye üzüleceğinize siz karar verin tabii. 200 bin kişiye mi eğitim sistemimize mi?

Mümkün mü enflasyonun %20’nin üstüne çıkması?

En azından bu ortamda mümkün mü? Eğer Ekim’de açıklanan enflasyon verilerinde yer aldığı üzere, yılın ilk 10 ayında dizel otomobillere %4,09, benzinli otomobillere %8,8 yapılan zamda kalmayı başarabilir, 2022 yılı itibariyle elektrik faturalarındaki %2’lik TRT payı ve %0,7’lik enerji fonu kesintisinin kalkması iptal olmazsa ve bir de üstüne Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in, ‘’kombiyi kısarsanız doğalgaz faturası az gelir’’’ tespitini dikkate alıp tüketici davranışlarımıza biraz daha dikkat edebilirsek, işte o zaman paraşütsüz düşecek enflasyonu tutabilene aşk olsun.

Aşk olsun; hiç olur mu öyle şey? Tahliye mi edildi? Yurtdışına çıkışına cevaz verilmemiş ama. Tanırsınız; ByLock’un lisans sahibi olur David Keynes. Gerçekten lisans sahibi mi yoksa gerçek lisans sahibi arkadaşının limiti yetersiz diye kredi kartı bilgilerini paylaşmaktan ötürü mü lisans sahibi gözüküyor; onu bilmiyorum. Belki hatırlarsınız Keynes geçmiş aylarda verdiği bir röportajda, 15 Temmuz’da Türkiye’de olduğu hâlde hakkında işlem yapılmadığını söylemişti. ‘’MİT’in bilmemesi imkansız. Pasaportumla senede iki kere girip çıktım. Ben darbede de darbe sonrasında da Türkiye’de bulunuyordum" demişti. Keynes, Apple Store’da ByLock’un sahibi olarak gözükmesine karşın MİT veya devlet tarafından kimsenin kendisine başvurmadığını da ifade etmişti ve Fetullah Gülen için ‘’şizofren’’ demişti. Nihayetinde, neler oluyor bu güzelim memlekette; tabii ki bilemiyoruz.

Öyle değil mi ama? Nereden bilsin Cumhurbaşkanı, karşılandığı Batman türküsünün anlamını? Velhasıl, alkış tutunca malzeme çıktı tabii ki. Şimdi, müsaadenizle Batmani türküsünden bir kupleyi paylaşayım.

''Petroldür petroldür, leblê gülüm leblê gülüm le le

Petroldür petroldür

Kalbi inci, ağzı küçük, gözü kara, alnı mücevherdir canım

Kürtlerin petrolüdür, leblê gülüm leblê gülüm le le

Kürtlerin petrolüdür

Kalbi inci, ağzı küçük, gözü kara, alnı mücevherdir canım''

İşte Batman petrolünü Türkiye’nin batısında yaşayan insanların kullanamıyor olmasına sebep olan türkü budur! Ne laf etmişsin be Shakespeare!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum