Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

"NOKTA" İLE KENDİ İZİNİ BIRAK!


Gamze Erdem Özcan 23 Aralık 16:28

Biten cümlenin sonuna koyduğumuz nokta, bu kez bir bitişin değil, aksine bir başlangıcın hikayesini anlatıyor. Peter H. Reynolds'ın yazdığı ve resimlediği Altın Kitaplar Yayınevi'nden çıkan, "Nokta" her cümlesinde, her sayfasında dikkatimizi çekecek ustaca işlenmiş bir içerikle karşımızda. Bu kitabı favori kitaplarımdan biri haline getiren sebep ise kitabın işleniş tarzı kadar sulu boya ile renklendirilmiş görselleri ve renk tonlarının da farkındalık kazandırmak üzere kullanılması.

Bir nokta yap. Bakalım o seni nereye götürecek?

Bir sihirli değnek ya da ışın kılıcına ihtiyacınız mı var? Yüreklenmemiz için, omuzlarımızın düştüğü, “ama ben” dolu cümlelere sığındığımız zamanlara bir mucize olsa keşke! Mucizelerin sadece masallara özgü olduğunu düşünsek de çoğu zaman bir anne bebeğinin, bir bahçıvan çiçeğinin, bir öğretmen öğrencisinin mucizesi olur. Tıkandığımız, akışın bozulduğu ya da cesarete ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda en güzel sihirli değnek, “haydi” ile gelen sevdiklerimizdir mesela. İçimizde var olan güçlerden bizi haberdar eden, onları ortaya koyabilmek adına bizi destekleyen dokunuşları hissettiğimizde yol almaya başladığımızıda görürüz.

Nokta

Vashti, resim yapamadığını düşünen bir öğrencidir. Bir gün, resim dersi bittiği halde kağıdı hala boştur. Öğretmeni, ondan bir nokta çizip imzalamasını ister. Vashti, ertesi gün derse girdiğinde, öğretmeninin onun noktasını çerçevelemiş, arkasındaki duvara asmıştır. İşte o an Vashti için ilham kaynağı olur. Daha sonra, farklı, renkli, daha büyük, daha küçük bir sürü nokta denemeleri yapar. Bundan sonra kendini öyle çok geliştirir ki okulda bir nokta sergisi açar. Sonunda Vashti, sergisini gezmeye gelen bir çocuğa, tıpkı öğretmeni gibi yaklaşarak ilham olmaya çalışır.

Vashti'nin öğretmeni eğilip boş kağıda baktı.

"Aaa! Kar fırtınasına yakalanmış bir kutup ayısı."

Vashti "Çok komik ama ben resim yapamıyorum." dedi.

Nokta - Peter H. Reynolds
Nokta- Vashti ve umutsuzluk grisi

"Bu kitabı, resim yapmam için beni yüreklendiren 7. sınıftaki matematik öğretmenim Bay Matson'a ithaf ediyorum."

Peter H. Reynolds

Kitabın ithaf cümlesi de gösteriyor ki yazar, kendi yaşadıklarından yola çıkarak kaleme almış. Nokta, birilerine mucize olmak isteyenler için de bir yol gösterici niteliğinde. Peter H. Reynolds, 7 yaşında kendi yazdığı çizgi romanları, babasının fotokopi dükkanında çoğaltarak yayınlamaya başlamış. Ortaokula devam ederken bir yandan da edebi dergi ve gazetelere yazar ve illüstratör olarak çalışmıştır. Onun coşku ve enerjisini tüm kitaplarında kolaylıkla hissedersiniz. Nokta ile okur, içinde var olan gücü keşfetmenin heyecanını yaşar. Ayrıca hacimce bu kadar küçük bir kitapta yaratıcılık, sanat, cesaret etme, verme gibi konuların sade ve akıcı işlenmesine hayranlık duyarsınız. 3 yaş ve üstüne tavsiye edilen kitabımız, çocukla ve çocuğun eğitimiyle yakından ilgili herkese hitap ediyor.

Dikkatimi çeken bir başka detaysa en başta belirttiğim üzere, içerik ve resimlerdeki renk tonları adeta bütünleşmiş bir şekilde dans ediyor. Vashti, umutsuzluktan umuda doğru bir yolculuktayken, renkler de cansız tonlardan giderek canlanan tonlara doğru kitapta yer buluyor. Yani, Vashti kendini buldukça, potansiyelini keşfettikçe, renkler de canlılık kazanmış.

Uluslararası Nokta Günü - 15 Eylül

Kitabımız aynı zamanda tarihte özel bir güne ilham olmasıyla da gündemdedir. Bir öğretmenin, kitabın basım tarihinden tam 6 yıl sonra ve aynı günde, öğrencilerine cesaret ve başarma azmi aşılamak için dağıtmasıyla başlar Uluslararası Nokta Günü. O gün kitabı dağıtması fikri, başka öğretmenlere, okullara ve hatta müzelere bile yayılır. Bir çok ülkede kutlanan bir gün haline gelir. 2005'te yayınlanan 7 dakikalık animasyon filmi de Amerikan Kütüphaneciler Birliği tarafından Carneige Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Sonrasında da "Çocuklar İçin En İyi Video Film Ödülü"ne layık görülmüştür. 15 Eylül'de ülkemizde de kutlanan bu günde, birçok öğretmenimiz sınıfında Nokta'yı okur. Sonrasında öğrencilerine cesaretin ve sanatın yolunu açmaya yönelik etkinlikler yapar.

Eğitime ve eğitimci olmaya dair

Nesiller boyu, başarı odaklı yetiştirilmenin -şimdiki adıyla koşullu sevginin- dramını yaşadık. Ebeveynlerimizin, öğretmenlerimizin gözüne girme kaygısını yaşayan birçoğumuz şimdiki ebeveynler ya da eğitimciler olarak sahnedeyiz. Üstelik hala birçoğumuz ya en iyi olmanın savaşını veriyor ya da nasılsa yapamam deyip bırakıyoruz. (Önceki yazımda daha ayrıntılı bahsetmiştim.) Nokta, bu anlamda da "boş kağıt" görünce tepki veren değil, mizahla çocuktan yapabileceğini isteyip, yapabildikleri üzerine inşa etmeye çalışmanın önemini vurguluyor. Eğitimcilere nasıl yönlendirme yapabileceğini, "doğru olan bu işte" diyerek değil; doğruyu yaparak ince ince gösteriyor. Ayrıca kitabın sonunda Vashti'nin kendini keşif yolculuğunu başka bir çocukla paylaşması da rekabet etmeyerek ona yol göstermesi de paylaşarak çoğalmanın önemini çok güzel vurguluyor.

İçindeki potansiyelin farkında olmayanlara, farkında olup bir türlü başlamaya cesaret edemeyenler! “Ama ben” diye başlayan cümlelerinize bir ilaç arıyorsanız; Nokta, size de çok iyi gelecek…

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum