Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

2- 3 Yaş Çocuklar İçin Kitap Önerisi ve Kitap Seçimi


Gamze Erdem Özcan 20 Ekim 09:46

Her yaşta kitap okumanın keyfi bambaşka. Öncesinde dinleyerek tanıştığımız kitaplar, okul çağında okuduğumuz kitaplara dönüşüyor. Böylece dinlemeden okumaya, kendini ifade etmeye giden çeşitli kazanımlar elde ediyoruz. Fakat her yaş için farklı kitap önerisi de arıyoruz. Kitaplarla küçük yaşlardan itibaren tanışan çocuklar, alıcı ve ifade edici dil bakımından oldukça şanslı. Teknolojinin hızla geliştiği ve küçük yaşlarda tanıştığımız tablet, telefon zararından koruması için de iyi bir araç.

Bebeklik döneminde kalın mukavva, bez kitaplardan oluşturduğumuz kitaplar, büyüdükçe yerini farklı özellikle kitaplara bırakır. 18 aydan sonra artık algı seviyeleri ve öğrenme hızları artan bebeklerimize ihtiyaçlarına uygun kitaplar seçmeliyiz. İlk dikkat etmemiz gereken konu içerik. Kötü ve olumsuz mesaj veren kitaplardan bu dönemde özellikle uzak durmalıyız. Bu konuda yapılacak ilk şey kitabı önce ebeveynlerin okuması ve incelemesi olmalıdır.

Kitap seçiminde dikkat etmemiz gerekenler

Anlam karmaşasına sebep olmayan, yaşı ve ilgisine uygun olmalı. Renkli ve görselleri bol olurken, yine karmaşaya sebep olmayacak bir ya da olayın resmedildiği sayfalar tercih etmeliyiz. Çocuk kitapları konusunda titizliği ile ön plana çıkan yayınevlerini tercih etmek işinizi biraz olsun kolaylaştırır. Elleriyle tutup sayfalarını çevirebileceği kitaplar ona daha çok güven verecektir. Bu dönemde mesaj veren değil, sade anlatımlı, bir olay akışında olan kitaplar, sözcük dağarcığını daha çok destekleyecektir. Bu dönemde eğer bir kitap sevildiyse günlerce elden düşmeyecektir. Bu nedenle dayanıklı ve kolay yıpranmayan malzemeden üretilmesi uzun süre kullanması için avantajlı olur.

2- 3 yaş çocuklar için kitap önerisi

  • Küçük Vak Vak Serisi (Pearson Yayınları): Küçük Vak Vak, Küçük Vak Vak Haydi Beni Bul, Küçük Vak Vak Yeni Arkadaş, Küçük Vak Vak Yeni Arkadaş .
  • Aç Tırtıl (Eric Carle) .
  • İşte O! (Meav Yayıncılık)
  • Tombik Ayı Serisi (Pearson Yayınları): Tombik Ayı Hastalanınca, Tombik Ayı Kaybolunca, Tombik Ayı Uyuyunca, Tombik Ayı Uyuyamıyor, Tombik Ayı'nın Dişi Sallanıyor, Tombik Ayı Teşekkür Ediyor.

2 yaş çocuklar, artık bizi anladıkları ve tepki vermeye başladıkları zamanlardır. Bu nedenle kitaplar uyku zamanı sakinleştirmek kadar, aktif zamanlarda eğlenceli tonlamalarla da okunmalıdır. Kitaplardaki kavramlarla ilgili diyaloğa geçebilirsiniz. Bunun yanında özellikle kalmak istediği bir sayfa varsa, kitabı bitirmeye çalışmayın. İstediği kadar o sayfada kalarak sohbet etmeye çalışın. Unutmayın önemli olan kitapla vakit geçirmesi ve sizinle etkileşimde olmasıdır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum