Aktüel Gündem

2021'E DAMGA VURAN OLAYLAR


Konuk Yazar 31 Aralık 07:18

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Geride bıraktığımız bu yılda bizi en çok etkileyen, yine Covid-19 pandemisi oldu. Hızla geliştirilen aşılar da bu hastalığın yok olmasına çare olmadı. Son yıllarda özellikle dillendirilen iklim değişikliği de dünya çapında adından söz ettiren olayların başında geldi. Hadi gelin hep birlikte 2021'e damga vuran olaylara bir göz atalım.

Ocak

Ocak ayına en çok damga vuran olayların başında ABD başkanlığı seçimleri oldu. Trump, seçimi Biden'e kaybedince Amerika'da isyanlar başladı. Kongre binasına yürüyen Trump taraftarları, hızını alamayıp soluğu kongre binasında başkanın koltuğunda aldı. Trump'un itidal çağrıları, sonuç bulduktan sonra gerçekleştirilen devir teslim töreninde de bir ilk yaşandı. 151 aranın ardından ilk kez bir eski ABD başkanı devir teslim törenine katılmadı.

Şubat

Şubat ayına geldiğimizde ise dünya tarihi açısından önemli anlara şahit olduk. NASA tarafından Mars'a yollanan Perseverance adlı keşif aracı 7 ay süren 480 milyon kilometrelik yolculuğun ardından Mars'a başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Şubat ayının ülkemiz için önemli olayı ise Nijerya'da kaçırılan Türk denizciler oldu. Deniz korsanlarının kaçırdığı 3 Türk gemici yapılan girişimlerin ardından serbest bırakıldı.

Mart

Mart ayına geldiğimizde ise Covid-19 hastalığının birinci yılını bitirmiş olduk. Birçok sıkıntıyla geçen koca yılın ardında ülke olarak kayıplarımız büyüktü. Geçen bir yılda çoğu insan en yakınlarını kaybederken ülke olarak çok sayıda sağlık çalışanını bu hastalık yüzünden kaybettik.

Bu dönemde en çok tartıştığımız bir başka konu da İstanbul Sözleşmesi'nden 20 Mart 2021 tarihinden çekilmemiz oldu. Çekilme ülke olarak bazı kesimlerin aşırı tepkisi ile karşılaştı.

Bir başka önemli olay ise dünya ticaret trafiğini ilgilendiren bir olaydı. The Ever Given isimli geminin kötü hava koşulları yüzünden 24 Mart tarihinde Süveyş Kanalı'nda oturması üzerine dünya ticareti büyük bir kriz yaşadı. Kanalın tıkanması ile birlikte özellikle ham petrol sevkiyatında büyük sıkıntılar meydana geldi. Bunun sonucu da doğal olarak tüketiciye yansıdı.

Nisan

Nisan ayına geldiğimizde ise konu her sene olduğu gibi belliydi aslında. Osmanlı Devleti'ne yapılan bir haksız suçlama yine gündeme geldi. Sözde Ermeni Soykırımı... Şimdiye kadar çoğu ABD başkanın "talihsiz bir olay" şeklinde yaptığı açıklamalar, Ermeni Lobisi'nin de katkıları ile tersine döndü. 46'ncı ABD başkanı Biden 24 Nisan'da yaptığı "Amerikan halkı, 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri onurlandırıyor" şeklindeki yazılı açıklama, ülkemizde büyük bir tepki ile karşılandı.

Nisan ayının bir başka önemli gelişmesi ise NASA'nın Mars'a yolladığı helikopterin başarıyla havalanması oldu. Böylece farklı bir gezegende havalanan ilk hava aracı unvanı da almış oldu.

Mayıs

Mayıs ayına ise İsrail katliamı damga vurdu. İsrail kuvvetlerinin Gazze'ye yapmış olduğu hava saldırısında 66'sı çocuk 248 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca 1800 ev tamamen kullanılamaz hale geldi.

Mayıs ayında bir başka ilk ise pandemi konusuyla ilgili yaşandı. Avrupa Birliği ülkelerinin yapmış oldukları anlaşma neticesinde seyahatlerde aşı zorunluluğu getirildi. Aşı pasaportunun gelmesiyle beraber AB'nin tandığı aşıları yaptıranların seyahatleri kolaylaştı. Fakat Sinovac aşısı bu kapsama alınmadı.

Haziran

Haziran ayı Bitcoin piyasasını ilgilendiren gelişmelere sahne oldu. El Salvador Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Kararın yasallaşması ile birlikte Bitcoin'in günlük hayatta kullanılmasının önündeki engeller de kalkmış oldu.

2020 yılında yapılması planlanan EURO 2020 pandamı nedeniyle bir sene ertelenerek 2021 haziranında izleyiciyle buluştu. Ülkemizin de yer aldığı organizasyonu İtalya kazandı. Milli takımımız ise turnuvayı 0 puan ve -7 averaj ile tamamlayarak turnuvanın en başarısız takımı seçildi.

Dünyaya damga vuran bir başka olay ise Kanada'da gerçekleştirildi. Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde yapılan kazı çalışmalarında 751 çocuk cesedi kalıntısına rastlandı.

Temmuz

İNTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın Brezilya'da Türk makamlarına teslim oldu. Aydın hakkında çeşitli suçlardan 2608 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Dünya turizim tarihine damga vuran bir başka olay da ABD'li uzay aracı üreticisi Virgin Galaktic tam mürettebatlı olarak ilk test uçusunu gerçekleştirdi. Şirketin kurucusu İngiliz milyarder Richard Branson'a arkadaşları geziye eşlik etti. Daha sonrasında ise Amazon'un kurucusu Jeff Bezos 6 kişilik ekibiyle 11 dakikalık uzay yolculuğu gerçekleştirdi.

Temmuz ayı Batı Avrupa açısında pek olumlu geçmedi. Yoğun yağışların yaşandığı bölgesi doğal afetler yaşandı. Almanya'da 103, Belçika'da 15 kişi hayatını kaybetti.

Temmuz ayı yine dünyanın tepkisine neden olan bir olaya neden oldu. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle meclisin yetkilerini dondurup başbakanı görevden aldı.

Temmuz ayının bizim açımızdan en güzel anlarını ise Mete Gazoz yaşattı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarında İtalyan rakibini yenen Mete olimpiyat şampiyonu oldu.

Ağustos

Ağustos ayında olimpiyat oyunlarında bokstaki temsilcimiz Buseniz Sürmeneli göğsümüzü kabarttı. Bu madalya ülkemizin boksta, olimpiyat oyunlarındaki ilk madalyası oldu.

Ağustos aynın en üzücü haberleri ise Batı Karadeniz'den geldi. Bölgede yaşanan aşırı yağışların neticesinde Kastamonu'da 60, Sinop'ta 9, Bartın'da 1 kişi hayatını kaybetti.

Küresel ısınmanın da etkileriyle Akdeniz havzası adeta cehennemi yaşadı. Son yılların en sıcak yazının yaşandığı bölgede çok sayıda orman yangını meydana geldi. Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa ve Cezayir'de çıkan yangınlarda binlerce dönüm orman küle döndü. ABD'de ülke tarihinin en büyük yangını gerçekleşti.

Eylül

Filenin Sultanları 2021 Avrupa Şampiyonası'nda Hollanda'yı 3-0 yenerek Avrupa üçüncüsü oldu ve bronz madalyanın sahibi oldu. Ayrıca Ampute Milli Takımımız üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu.

Ülke ekonomisinde ise yeni bir yapılanmaya gidilerek politika faizi düşürüldü. %19 olan faizi kademeli olarak düşüren Merkez Bankası bunu yıl sonuna kadar %14 seviyelerine getirdi.

Ekim

İstanbul'un simge yapılarından olan Atatürk Kültür Merkezi yenilenerek 29 ekimde açıldı.

Kasım

Delta varyantı ile boğuşan dünya kasım ayında Omicron varyantı ile tanıştı. Bunun sonucunda geçmiş yıllarda yaşadığımız tedbirler tekrar gündeme gelmeye başladı. Çeşitli ülkeler seyahat kısıtlamaları getirdi.

Ayrıca Türk edebiyatının önemli kalemlerinden Sezai Karakoç aramızdan ayrıldı.

Aralık

Aralık ayı boykotlara sahne oldu. Çin'in başta Uygur Türkleri olmak üzere bazı topluluklara yönelik politikaları ve uygulamaları üzerine ülkeler boykota gitti. Bundan dolayı ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada Pekin'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları'na katılmama kararı aldı.

Almanya'da Merkel dönemi kapandı. 2005'te göreve başlayan Merkel 16 yıl 16 gün başbakanlık yaparak Almanya tarihinin en uzun süre başbakanlık yapan ikinci ismi oldu.

Aralık ayına kurdaki dalgalanmalar da damga vurdu. ABD doları Türk Lirası karşısında tarihi rekorunu kırdı. Yapılan müdahalelerle kur belli bir seviyeye kadar çekildi.

Sonuç olarak

Sonuç olarak acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık. Ayrıca içinde bulunduğumuz süreçten dolayı yapmak istediklerimizi tam yapamadığımız aşikar. Fakat öyle ya da böyle bugünlere sağlıkla geldiysek bu mutlu olmamız için yeterli.

Yeni yılın hepimizin için, ülkemiz için ve dünya için sevgi, mutluluk, barış ve umut dolu yarınlar getirmesini temenni ediyorum. Herşeyden önce sağlıklı yıllarınız olsun efendim.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum