Bilim & Teknoloji

2021 Yılında Dijital Dünyanın Emoji Trendleri


Uğur İşçeviren 9 Aralık 15:01

Uçtan uca şifreli mesajlarımızın diğer ucunda kim olduğunu merak ediyorum bazen. Çünkü mesajlaşmalar ile ilgili her sene onlarca veri ile karşılaşıyoruz. Bu da bu uçtan uca şifrelemelerin güvenilirliğini sorgulamak için iyi bir sebep. Whastapp, Telegram, Facebook, iMessage, Instagram, Twitter, vs. üzerinden yaptığımız tüm sohbetlerin derin analizi mevcut. Bu yüzden kafamı kurcalayan onlarca derin analiz içinden en masum ve sempatik olanına bakacağız. 2021 emoji alışkanlıklarımız...

Unicode Konsorsiyumu, 2021 yılına ait yeni bir emoji rapor yayınladı. Düzenli olarak bu verileri paylaşan, tamamen bağımsız ve kar amacı gütmeyen oluşum, verileri kullanıcıların bilgisi ve izni dahilinde topluyor. Bu yüzden güvenilir. Ayrıca emojiler de sempatik! Konsorsiyumun misyonu ise ilginç: Tüm dünya dillerini dijitalleştirmek... Yani ortak bir görsel dil oluşturmak. Gerçi yazarımız @sinanaydin 'ın yalnızca çıkartma kullanarak iletişim kurma yeteneğini düşünürsek pek de imkansız bir bilinç değil.

En çok kullanılanlar yüzler

Gelelim listenin içeriğine. Bir önceki en iyi emoji listesi 2019 yılındaydı. O yıl da bu yıldan farksızdı ve gördüğümde listenin tamamını tahmin edebilirdim. Yani dünyadaki diğer insanlar da bizim gibi gözlerinden yaş gelerek gülmeyi seviyormuş. Evet, en çok kullanılan emoji, "gülmekten gözümden yaş geldi (?? tiers of joy)" emojisi. Tüm emojilerin %5'i. Yani 20 emojide bir yapıyoruz bunu. Listenin diğer ünlüsü tabii ki çiftlerin favorisi kalp (??). Tiers of joy emojisinin hafif yamulanını da (??) aynı sayarsak üçüncü sırada -2019'dan farklı olarak- vazgeçilmez emojim baş parmak (??) var. Listenin diğer yıldızları da 2019'dan farksız sıralanıyor. (??, ??, ??, ??, ??, ??) Burada kalpli göz listeye yeni girdi. Bütün dişlerini göstererek gülme de (??) yükseliyor.

Kullandığımız emojilerin %82'si ilk 100 emoji. Sonrasındakiler arasında ise iki emoji dikkat çekiyor. Özellikle artan kripto trendi sonrası roket (??) emojisi ve güç simgeleyen biseps (??)... Gerçi bisepsin ülkemizde farklı kullanımları olması da bence bu orana katkıda bulunmuştur.

Duygu anlatımına bakınca anlıyoruz ki pandemiye rağmen neşemiz yerinde. Zira en çok kullanılan emojiler gülmeli. İkinci sıra sevgi ve aşk barındıran grup. Üçüncü sırada da üzgün olan emojiler yer alıyor. Bu arada pandemi döneminde maskeli yüz de popüler oldu ama gariptir ki beklenen etkiyi yaratamadı.

Evrensellik in bayraklar out

Kategori olarak baktığımızda eller ve yüzler doğal olarak önde. En son sırada ise en kalabalık emoji grubu var: Bayraklar!.. Hayvanlar kategorisi de kalabalık bir grup olmasına rağmen en üstte değil. Çünkü emojilerin yenilikçi olmak gibi bir zorunluluğu var. Bu gerçekten önemli. Eğer bir emoji bir duygu ya da kavrama temas etmiyorsa insanlar kullanmıyor. Emojiler son derece organik bir dil. İnsanların emoji tüketimi de son derece etkileşimli. Basit bir örnekle anlatayım. Daha evvel kalpli göz listelerde değilken artan Instagram furyasından sonra; resimdeki arkadaşına bayıldığını ya da çok beğendiğini ifade etmenin en basit ve etkin yolu bu: ??

Dünyanın %92'si emoji kullanıyor. Bu gerçekten inanılmaz bir sayı. 1.3 milyar insanın Çince ve 378 milyon insanın İngilizce konuştuğunu düşünürseniz 7.1 milyar insanın bu resmi olmayan dili ne kadar çok tükettiğini anlayabilirsiniz. Gerçek bir dil ya da geleceğin dili olmayabilir. Ama emojiler, en evrensel ve ortak anlaşma yöntemi. İyi kurulmuş ve iletişim yeteneği güçlü bir emoji onlarca kelimeden daha fazla şey ifade eder. Bu yüzden onlarca sözcükle sevgimizi ifade etmek yerine koca bir kırmızı kalp emojisini hak ediyorlar aslında.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum