Bilim & Teknoloji

2021 Yılının Teknoloji Fiyaskoları


Uğur İşçeviren 21 Aralık 07:28

İnsanlık açısından 2021, bir önceki seneden çok daha iyiydi. Pandeminin yarattığı tahribatı özellikle yılın ikinci yarısında yavaş yavaş aşmaya başladık. Ama "teknoloji için aynı ivme söz konusu muydu?" derseniz; hayır! Hatta teknoloji severler açısından güzel olan az şey vardı. O da bir dahaki yazının konusu olsun. Bu yazının yıldızları, 2021 teknoloji fiyaskoları!

Bilgi kirliliği

Facebook, Twitter ve Google... Artık sosyal bir hal alan medya araçlarının, doğru bilgiye karşı bu kadar saygısız olması son yılların en büyük sorunu. Hemen her konuda manipülasyona açık bir ortam var ve hiçbiri müdahale etmiyor. Zaten bilgiyi ve toplumu yönlendirdiklerini biliyoruz ama en azından bir sınır olmalı. Basitçe şöyle anlatayım. Sosyal medyadaki her platformda cinsel içerikler anında engelleniyor. İçeriği paylaşan ceza alıyor. Peki yanlış bilginin cezası nedir? Engellenemez mi? Kripto, siyaset, spor, magazin gibi onlarca konuda milyonlarca yanlış bilgi her gün birilerinin hayatını karartıyor. teknoloji fiyaskoları

Meta

Aslında fikirde sorun yok. Hatta geleceği bunun üzerine kuracak bir model aslında metaverse. Ama Zuckerberg bunu öyle kötü tanıttı ki bir anda proje heyecanını yitirdi. Belki de eğlenceli karakterlerle değil de gerçeğe yakın modeller kullansa daha dikkat çekerdi. Mesela Bill Gates, sadece bahsettiği basit bir ifade ile metaverse modeline çok daha büyük anlam kazandırdı.

"2-3 yıl içinde sanal toplantılar Metaverse’de yapılacak!"

Bill Gates

PS5

Evet; çip sıkıntısı var. Dağıtım problemleri had safhada. Ama 1 sene oldu artık! 12 Kasım 2020'de tanıtılan Playstation 5 hala stok sıkıntısı yaşıyor. Ülkemizde zaten ateş pahası olduğu için artık alamayız da ecnebilerin durumu kötü. Parayla saadet olmuyor. Sonuçta Japonların "vurdumduymazlığı" Microsoft'a yaradı. Xbox bulmak için aylarca beklemeye gerek yok. Ama Playstation 5 karaborsa! Tebrikler Sony! teknoloji fiyaskoları

Xbox S

En büyük rakibin dağıtım ağında sorun yaşarken eline geçen fırsatı nasıl kötü değerlendirirsin? Bunu Microsoft'a sormak gerek. Xbox series X gibi bir canavarın yanına sırf ucuz bir arkadaş çıkarmak için tanıtılan S modeli o kadar kötü ki yeni nesil olduğunu anlamak imkansız. Üstelik firmaların optimizasyonu bu ufaklığa göre yapması da canavar abisinin oyun performansını düşürüyor. Sonuçta en yavaş parçan kadar hızlısındır. Tebrikler Microsoft!

Mars parası Dogecoin

Bir twitle geldi bir twitle gidiyordu. Bir haberle döndü. Dogecoin... Elon Musk'ın twitlerle yön verdiği bu "şaka" artık can sıkmaya başladı. Milyonlarca insan dogeday ilan edip zengin olma hayalleri kurdu. Peki sizce kim daha zengin oldu?

Elon Musk ve TeslaBot

Yılın kişisi seçilen Musk kimileri için deha kimileri için dolandırıcı. Ben daha pozitif bakanlardanım. En azından yeni şeyler sunması hoşuma gidiyor. Ama bazen ne sunduğunu anlamıyoruz. Muhtemelen kendisi de öyle!.. Yılın son çeyreğinde slayt şovlar ile prototipi bil olmayan ürünü (Tesla Bot) tanıttı. Tesla Bot sunumunda bir dansçı çıkıp dans etti. Gerçekten iyi bir dansçı... Tesla Bot ne mi? İnsansı robot...

Trump işi sosyal medya

Amerika'da seçimleri kaybeden Trump, bunu sosyal medyanın yalan yanlış haberlerine bağlamış olacak ki kendi sosyal medya aracını kurdu. Haksız da sayılmaz. Defalarca bahsettiğim gibi sosyal medya kirli bilgi kaynağı. Hatta Twitter Trump'a ait hesabı kapattı. Ama Trump'ın güvenilir olduğunu kim söyleyebilir ki? Truth Social isimli sosyal medya uygulaması Trump'ın başkanlığından bile kısa süreli oldu. Ekim ayında açılan platform Kasım ayında kapandı. Sanırım Trump siyaset yapmaya devam etmeli. teknoloji fiyaskoları

GTA Remake

Rockstar Games'in en son ne zaman kötü oyun yayınladığını unuttuk. Ama en harika oyununu bu kadar kötü karşımıza çıkarmak anılara saygısızlık. Zaten kendileri de çok geçmeden özür diledi ama nafile. Anlayamadığımız şu: Yeni bir hikaye yok, optimizasyon yok, açık dünya modelleme yok; sadece görsel geliştirme beklerken neden böyle berbat bir grafikle karşımıza çıkmaya cesaret edebildiler. Bu rezaleti anlamaları için illa bizim söylememiz mi gerekiyordu?

Cyberpunk

Bir oyun düşünün ki yıllarca beklensin. Oyun içi sahnelerde Keanu Reeves oynasın. Milyonlarca dolar yatırım alsın. Çıktığı ilk gün milyonlarca kişi tarafından alınsın. Sizce ne kadar kötü olabilir? İşte Cyberpunk, her ne kadar 2020 yılının son ayında çıksa da 2021 için en büyük hayal kırıklığı oldu oyun dünyasında. Başta optimizasyon sorunları olmak üzere özellikle oynanışın ve hikayenin de beklendiği gibi olmaması üzerine firma oyunu çekti. Paraları iade etti. Hatta yatırımcıları bile dava açtı. Şimdi bir şansı hak ediyor mu? Sanmam.

5G

"Geldi, gelecek ve her şey değişecek." diye bekliyoruz; yıllarca bekledik. Ama aradığımız hıza hala erişemiyoruz. Hatta mütevazi altyapısı ile bazen 4G bile daha verimli. Dünyanın 5G için neleri feda ettiğini düşününce daha fazlasını istemek hakkımız. Umudumuz 2022?..

Twitter Blue

2021 ortasında Twitter Blue ile yeni bir abonelik modeli geldi. Artık ayda 3 dolara özel bir üyesiniz. Twitter'ın size özel imkanlarından faydalanabilirsiniz. Peki bu ayrıcalıkların en önemlisi nedir? Tweeti geri al özelliği!.. Yani yazdığınız bir twiti silerseniz artık akıştan tamamen silinecek. Kim buna para verir ki?.. Ülkemizde bunun için ilk açıklanan fiyat 30 TL idi. Şimdiki kuru baz alırsak twitlerimizi silmesek de olur. teknoloji fiyaskoları

NFT

NFT konusu çok ilginç. Yeni nesil NFT'lere dijital sanatın yeni hali olarak bakarken geleneksel internetçiler dolandırıcılık olarak görüyor. Hatta bunu kanıtlamak isteyen bir Amerikalı, milyonlarca liraya satılan NFT'leri "kopyala-yapıştır" ile sitesine yükleyip galeri oluşturdu. NFT çılgınlık mı? Belki biraz... Ama bu modelin geleceğini görmemek imkansız. dijital sanatların devrimine büyük bir çentik atıyor NFT'ler. Tek sorun anlamsız fiyatları... Kağıt üzerine çizseniz sanatsal basit bir değeri olacak her çizim şu an milyonluk pazara döndü. Sanatın niteliği zayıfladı.

SquidGame Token

2021'in en popüler Netflix'in yapımını izlemeyeniniz yoktur. Her şey tokatla başlıyor. Sonrası malum... İşte bu popüler yapımın heyecanını iyi kullanan bir çete, SQUID isimli bir kripto para çıkardı. Sanırım dizinin tokat temasından etkilenmiş olacaklar ki milleti milyonlarca lira tokatladılar. Tek farkla... Dizide azıcık paraya bir sürü tokat yiyordular. Kriptoda ise bir tokada bir sürü para gitti. Geçmiş olsun!

Surface Duo

Bill Gates sonrası Microsoft, çok hatalar yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Ama bazen durmayı bilmek gerek. Mobil piyasada güçlenemiyor Microsoft. Çok istiyor ama olmuyor. Son bombası ise Surface Duo 2. Katlanabilir ekranların geldiği yerde demode bile olamayan çift ekranlı küçük bir bilgisayar. Ama aslında telefon!.. Yani tam olarak ne olduğu belli olmayan bir ürün Surface Duo. Önceki yıllarda olmadığı gibi 2021'de de olmadı.

Apple ve USB-C

Yıl olmuş 2021 hala iPhone kablosu arıyoruz. Üstelik USB-C performans olarak çok daha verimli. Evrensel bir standart olmasına hala neden itiraz ediyor Apple? Hadi eski kablo standardı (micro usb) daha kötü idi. Ama USB-C çok daha güçlü ve güvenli iken 2021 yılında çıkan iPhone telefonlara hala lightning kablo ile bağlanmak hayal kırıklığı. Üstelik diğer mobil cihazların girişi de USB-C!

Windows 11 TPM belirsizliği

Windows 11 gerçekten başarılı bir ürün. Hem yapısal olarak stabil hem performans olarak güçlü hem de kullanımı kolay. Üstelik arayüzü de çok modern. Ancak TPM standardı yüzünden daha gıpgıcır sayılır bir sürü bilgisayar bu güncellemenin güvenlik faktörlerinden muaf. Aslında bunun mantıklı bir sebebi elbette var. Ama TPM olayını düzgün anlatmayan ve bu konuda belirsiz davranan Microsoft milyonlarca kullanıcıyı taca attı. Windows 11 öncesi alınan bir sürü bilgisayar resmi Windows 11 güvenlik desteğine sahip değil. Daha doğrusu Microsoft öyle diyor.

Airtag

"Neden var?" demiyorum ama üstüne kopan kıyameti düşününce neden bu kadar büyütüldüğünü anlamak zor. Yıllarca bekleyen bir ürünün bu kadar basit olmaması gerekirdi. Daha doğrusu bu kadar basit bir ürünü yıllarca bekletmemek gerekirdi. teknoloji fiyaskoları

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum