Spor Otomotiv

2022 Değişiklikleri Beklenen Rekabeti Getirdi Mi?


Tuna Tanyolaç 17 Temmuz 19:34

Bu yıl Formula 1 için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. 2022 değişiklikleri ile uzun süren dominasyonları sonlandırmak, rekabeti artırmak hedefleniyordu. Daha önce gelen bütçe kısıtlaması ve şampiyona sonucunun tersi sıra ile geliştirme imkanlarının fazlalaşmasının da etkilerinin olması bekleniyordu. Bu yıl başlayan araçlarda yer etkisi dönemi ile de kirli hava etkisinin azalarak; yakın takip ve geçiş imkanlarının artması hedefler arasındaydı. Fakat kurallar bunu desteklese de bunun için yine de yakın seviyede araçlar gerekir. Peki "takımlar yakın seviyedeler mi?" sorusu tartışmaya açık bir konu. O zaman biraz tartışalım.

Geçen sene ve bu sene

İzlediğimiz 11 yarışla 2022 sezonunun yarısını tamamlamış bulunuyoruz. 2022 değişiklikleri ile durum ne oldu? Geçen yılın ilk 11 yarışını baz alarak bazı rakamlar vermek istiyorum. Geçen yıl 11 yarışta, 6 farklı takımın podyumunu ve 3 farklı takımın galibiyetini izlemişiz. Bu yıl ise 2 takım dışında yarış kazanan yokken; ancak Norris'in tek podyumu ile 4 farklı takım podyuma çıkmış oldu. Tabii ki galibiyet ve podyumlarda kaza ve yağış gibi faktörlerin etkisini yok sayamayız. Fakat yine de rakamlar sadece boş istatistikler değildir.

Durum daha iyiye gider mi?

2022 değişiklikleri ile şu an beklenti tam gerçekleşmiş değil. Rekabet konusunda en deneyimli pilotlardan Alonso da son açıklamalarında bu durumdan şikayet etti. Podyum ve galibiyet yelpazesindeki durumu eleştirdi. Ben de biraz ondan etkilenerek bu konuya değinmek istedim. Yeni araçlar ve yeni kurallar dönemi herkes için yeniden başlangıç şansı olsa da bazı takımlar adapte olmakta zorlandılar. Bütçe kısıtlaması gelse de maddi imkanların azlığının bunda etkisi büyük. Fakat yine de bazı takımlar umut vaat eden adımlar atıyorlar. Kuralların oturmasını, küçük takımların bundan istifade etmesini beklemek gerekiyor. Ayrıca henüz bütçe kısıtlamasının sezonun sonuna doğru nasıl etki edeceğini görmedik. Değişimin ilk yılında ve sezonun ilk yarısına göre konuşmak; erken bir yargıya varmak doğru olmaz. Bu sporu sevenler olarak daha fazla takımın daha rekabetçi düzeye gelmesi en büyük temennimiz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum