Bilim & Teknoloji

2022’nin En Heyecan Verici Telefonları


Uğur İşçeviren 23 Mart 14:42

2022’nin ilk çeyreği bitmek üzere. Teknoloji firmaları da yavaş yavaş amiral gemi telefon modellerini tanıtmaya başlayacak. Kimisi tanıtsa da henüz resmi dağıtıma başlamadı. Kimi henüz gün yüzüne bile çıkarmadı. Ama teknoloji devlerinin “keşke benim olsa” olsa tadındaki akıllı telefonları her yıl bizi heyecanlandırmaya devam ediyor. Bu sene de öyle olacak. Peki menüde neler var dersiniz?

iPhone 14 yine aynı tasarım

Aslında tanıtımı yılın en sonunda yapan firma Apple olacak. Her zamanki gibi… Ama iPhone ile başlamasak ayıp olurdu. Bu sene tanıtılacak iPhone 14 için en heyecan verici bekleyiş ekran çentiğinin küçülecek olması! Ne yazık ki… Bunun dışında tasarım olarak ciddi bir değişim yok. Belki biraz daha inceliriz. Performans kısmında asla rakiplerinde geri kalmayan iPhone bu sene özellikle ön kamerada daha tatmin edici olacak. Mevcut 12 MP kameraların 48 MP olması muhtemel.

Samsung katlanarak büyüyor

S20 serisinden sonra ciddi bir Galaxy S güncellemesi olmadı ama bunun sebebi Samsung’un kendisini katlanabilir ekrana adaması olabilir. Yıllar evvel Note serisi ile devasa ekranların öncüsü olan Samsung, şimdi de katlanabilir ekranlar ile öne çıkıyor. Zira ilk 3 cihaz ile oldukça iyi iş çıkaran firma muhtemelen Ağustos ayında 4. nesil katlanabilir telefonlarını tanıtacak. Ancak bu sefer oldukça iyi değil. Gerçekten çok sağlam A+ özellikelerle donatılacak bir Fold serisi bekleniyor. S22 benzeri 2 adet ekran altı kamera ile gelmesi muhtemel Fold 4, pil ömründe de ciddi geliştirmeler alacak. Ayrıca suya ve toza dayanıklı olmasını beklediğimiz telefon S-pen de taşıyabilir. Yani anlayacağınız Fold 4, kendi seisinin değil bütün markaların en iyi katlanabiliri olacak. Hatta belki de katlanamayanlar bile performans olarak geride kalacaktır.

Xiaomi artık orta segment değil!

Bundan birkaç yıl önce “ucuz ama çok güçlü” diyerek aldığımız Xiaomiler artık çok da ucuz değil. Bu anlayışı alt markaları ile devam ettiren marka, artık fiyat/performans ikilisine tasarım ve materyali de ekledi. Bu yüzden son derece makul fiyatlar bitti. Peki makul olmayan fiyatların hakkını veriyor mu? Kesinlikle evet! Zira geçen sene de Xiaomi 11 Ultra ile adeta şov yaptılar. Aslında Xiaomi 12 tanıtıldı ama henüz Çin dışında dağıtılmadı. O yüzden küresel pazarda büyük bir bekleyiş var. İşte o bekleyişi arşa taşıyan da Xiaomi 12 Ultra. Leica ile iş birliği, kamera hakkında yeterli heyecanı yaratıyor zaten. Ama Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 Plus işlemcisi, 16 GB’a kadar RAM ve 512 GB’a kadar depolama seçenekleri, 120W kablolu ve 50W kablosuz şarj desteği de Ultra’nın diğer “detay” özellikleri. Bunca özellik ile fiyatının da ultra olacağını tahmin etmek zor değil.

Huawei yine performans canavarı

Aslında Huawei birçok anlamda listenin başında olmayı hak ediyor. Hem Android rakiplerine hem de Apple’a karşı… Ama Amerika ambargosu sonrası kan kaybeden firma eski heyecanını veremiyor. Her ne kadar kendi payına düşeni fazlasıyla yapsa da Harmony hala Google’ın eksikliğini hissettiriyor. Özellikle uygulama alışkanlıkları bakımından… Yani işletim sistemi ciddi sorun olmasa da uygulamalar hala birçoğu için vazgeçilmez. Bu yüzden Huawei, açığı uçarak kapatmaya çalışıyor. Daha yeni tanıtılan Huawei P50 serisi de bu türden bir telefon.

Globale dağıtımı gerçekleşmeyen P50 Pro, 120Hz yenileme hızına, 6.6 inç 1228 x 2700 OLED ekrana, Snapdragon 888 yonga setine, 12 GB'a kadar RAM'e ve arka kamerada dörtlü lense sahip. Yani bir nevi mini bir bilgisayardan hallice… Kamera tarafında ise 50MP ana sensörlü, 64MP telefoto (3,5x optik ve 200x dijital zoomlu), 13MP ultra geniş ve 40MP monokrom sisteme sahip. Rakamlardan sıkılanlar için şöyle özetleyeyim: Leica!.. P50 Pro ile profesyonel çekimler yapmanız mümkün. Siz amatör fotoğrafçı olsanız bile çekimleriniz son derece profesyonel olacaktır. Üstelik küçük kardeşi P50 de abisinden aşağı kalır bir model değil. Minisi bile mini bir bilgisayar. Şarj konusunda Xiaomi Ultra kadar göz alıcı olmayan P50 Pro, 66W hızlı şarj desteği ile geliyor. Ayrıca kutudan da şarj kablosu çıkacak!

https://youtu.be/t5VmTuSNgeA

Google bu seneyi pasif geçirecek

Pixel 6 serisi ile hem tasarımda hem de performans kısmında çok güçlü değişimler yapan Google, bu sene tasarımda yenilik yapmayacak. Tensor işlemcisi de henüz son derece yeni ve güçlü. Belki biraz daha güncel bir sürüm gelebilir. Kameraları da geçen sene ciddi bir şekilde güçlendiren Google, Pixel 7 ile biraz daha havalı bir Pixel 6 sunacaktır.

Kadınların tercihi Samsung Flip serisi

Aslında onu heyecan verici yapan şey, üst düzey performansı değil. Hem küçük hem katlanabilir hem de uygun fiyatlı olması… Bu yüzden bu kadar popüler bir ürünü beklemek için fazla sebebe gerek yok. Eskisinden iyi olsa yeter ki tasarım anlamında büyük bir değişim yok. Sadece daha iyi bir pil ömrü bekliyoruz. Belki bir de 3. arka kamera… Ne gerek varsa?..

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum