Spor Otomotiv

2023 Sezonunda Beklenen 3 Takımlı Rekabet


Tuna Tanyolaç 12 Mart 16:58

2023 sezonunda ilk yarışı geride bıraktık. Geçen sezon Red Bull'un aldığı ceza; Ferrari'nin çıkardığı dersler ve Mercedes'in sezon sonu yükselişi bizde bu yıl 3 takımlı rekabet izler miyiz havası yarattı. Fakat sezon öncesi testler ve ilk yarışın ardından farklı bir tablo ile karşılaştık. Red Bull cezalardan etkilenmemiş gibi duruyor. Üstüne üstlük geçen senenin de ötesine geçmişler. Mercedes aradığı hızı çıkaramazken, Ferrari lastik yönetimini çözememiş. Bir de en dış kulvardan Aston Martin gelince işler değişti. Red Bull'un temposu "biz şampiyonuz, siz ikinciyi belirleyin" mesajı veriyor. O zaman kalan muhtemel üçlü rekabete bir bakalım.

Mercedes cephesi

2023 sezonunda siyah livery ile tanıtım yapan Mercedes W11'in ruhunun geri geldiği havasını yarattı. Fakat pistte selefine benzer bir performans göremedik. Dalgalanma sorunu geçmiş olsa da saklı olduğu söylenen hız açığa çıkmamış. Bakü'ye kadar takımın sidepod tasarımını değiştirebileceği fikri konuşuluyor. Fakat tüm problemin bu olmadığı konusu da yaygın. Belki de çabalar sonuçsuz olursa bu seneden vaz geçmeleri bile ihtimal dahilinde. Yine de Mercedes ikincilik için kovalamayı bırakmayacaktır.

Ferrari cephesi

2023 sezonunda Ferrari kadro değişiklikleriyle temel sorunlarını çözmeye odaklandı. Geçen yıl teknik sorunlar kadar strateji ve operasyon hatalarıyla da puanlar kaybettiler. İlk yarışta hatasız duble pit-stop ve sıralama turlarında lastik saklama stratejisi göz doldursa da arıza nedeniyle tek aracı kaybettiler. Ayrıca SF-23 de pek lastik dostu gözükmedi. Ayrıca Ferrari'nin birinci sürücü belirsizliği de bu sene yine kendi handikaplarına olabilir. Fakat mücadeleleri ikincilik yarışı olduğu sürece sorun yaratmaz diye düşünüyorum.

Aston Martin cephesi

2023 sezonunda yine bir şampiyon transfer eden Aston Martin'i çok konuşacağız gibi duruyor. Teknik kadroya yaptıkları yatırım da meyve vermiş gibi duruyor. Kopya bir araç değil de iyi bir sentez görüyorum. Testlerde acaba dedirten hızları yarışta gerçekliğini gösterdi. Alonso ile gelen podyum fırsat gibi görünse de kendi güçleriyle de bunu elde edebilecekleri aşikar. Hatta Mercedes bile onların kendilerinden hızlı olduğunu ifade etti. İkinci olabilirler mi bilmiyorum ama ikincilik yarışında olacaklardır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum