Spor Otomotiv

ABD GP: Red Bull 9 Yıl Sonra Şampiyon


Tuna Tanyolaç 24 Ekim 09:59

ABD GP Japonya'daki tartışmalı Verstappen şampiyonluğu ve bütçe tartışmaları gölgesinde başladı. Bir de üstüne hafta içinde Dietrich Mateschitz' in vefatı ile bu yarış Red Bull için tam şampiyonluk ilan etme yarışına döndü. Leclerc ve Perez' in cezaları kesinleşince Verstappen ve Sainz arasında çekişme olması beklenti dahilindeydi. Fakat işler göründüğü gibi olmadı. Gerek güvenlik aracı sebebiyle gerekse pit stop hataları ile yarış çok el değiştirdi. Sonunda muhtemel ama anlamlı bir Red Bull şampiyonluğu geldi. Vettel ve Renault döneminden sonra kendi bünyesinde şampiyon olan bir Red Bull. Gelin yarıştaki noktalara bir bakalım.

Red Bull kendi ismiyle şampiyon

ABD GP' de zaten Red Bull şampiyonluğu matematiksel olarak ilan edecekti. Bu çok muhtemel bir senaryoydu. Fakat Dietrich Mateschitz' in vefatı bunu zamanlama olarak daha anlamlı hale getirdi. Dietrich Mateschitz' in F1' e kattıkları ve Red Bull takımına inancı herkesin takdirine haizdir. Bu takımın kendi motor geliştirme ekibiyle şampiyon olması ise başka bir takdir meselesidir. Bu zaferin Verstappen galibiyeti ile bütünleşmesi ise onun şampiyonluk sonrası konsantrasyonunu düşürmemesi ile gerçekleşti. Şaşırtıcı şekilde kötü bir pit stoptan sonra tekrar yarışa tutunarak ezeli rakibini yine geçerek yarışı kazandı. Bir yılda 13 galibiyet ile Vettel ve Schumacher' e ortak oldu. Tabii ki sezon eskiye göre daha uzun fakat kazanma ortalaması için hala şansı mevcut.

Ferrari için pole laneti

ABD GP' de bu yıl 13. kere pole yine Ferrari'ye gitti. Fakat yine pole pozisyonu galibiyet getirmedi. Sezon boyu eline yüzüne bulaştıran Ferrari bu kez şanssızlık kurbanı oldu. Peki Sainz o teması yaşamasa kazanabilir miydi? Bence kazanmak için en yakın yarışlarından biriydi. Leclerc' in 12. sıradan podyum yapması hızlarını açıklayan bir durumdu. Ona yardım eden bazı durumlar üst üste gelse de Sainz galibiyet için umuda sahipti.

Mercedes galibiyete hasret

ABD GP kısa süreli de olsa Mercedes' in lider gittiği yarışlardan oldu. Verstappen' in hatalı pit stopu acaba Mercedes bu sezon ilk galibiyetini alabilecek mi dedirtti. Fakat Verstappen konsantrasyonundan bir şey kaybetmemişti ve aradaki güç farkı ile kalan turlarda rakibini avladı. Mercedes için cumartesi hızı umut vaat ederken bu sene için şans çok elvermedikçe podyumun en üstü zor görünüyor. Yine de seneye işler Mercedes lehine olumlu olacak gibi duruyor.

Vettel ve Alonso' ya özel tebrik

ABD GP' de Aston Martin' in hızı dikkate değerdi. Stroll Q3' de yedinci olarak şaşırtmışken yarış sırasında iyi bir strateji ile Vettel' i lider görmek daha da şaşırttı. Belki zordu ama pit stop hatası olmasa podyum şansı olabilirdi. Kuvvetle inanıyorum ki Red Bull şampiyonluğuna podyumda renk katacak bir davranışı mutlaka olurdu. Yine de seyirci oyları ile günün sürücüsü seçildi. Alonso ise 9. başlayıp ilk 6'yı zorladığı yarışta; yaşadığı temas sonucu uçarak bariyerlere çarpmasına rağmen yine de yarışa tutunarak 7. oldu. Yaptığı ekstra pite rağmen yarışa tutunması ondaki savaşçı ruhun takdir edilmesini katiyetle gerektiriyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum