Otomotiv Spor

ABD GP: Verstappen Kaç Hamilton Tut


Tuna Tanyolaç 24 Ekim 21:50
Formula 1 Türkiye GP'nin ardından bu hafta ABD GP için Austin pistindeydi. Her pistten özellikler taşıyan bu pistte Mercedes ve Red Bull'un denk olması bekleniyordu. Fakat birinin düzlük birinin viraj performansı derken bu pistte şartlar neredeyse denkti. Hamilton'un bu pistte kazanma sayısı üstün olmasına rağmen son iki yarışı Finler -Raikkönen ve Bottas- kazanmıştı. Bu yarışta da Hamilton ve Verstappen arasında kedi fare oyunu yaşandı. Hafta sonu toplamında 400.000 seyirci ile rekor kırıldı. Ben size yarış hafta sonunu gün gün anlatayım.

Cuma antrenmanları

ABD GP cuma ilk antrenmanlarda Mercedesler yaklaşık 1 saniyeye yakın önde göründüler. Red Bull'lar doğru ayarları bulamamış gibi görünüyorlardı. Ferrariler yeni güncellemelerle iki takımın ardından gelen ikili oldular. İkinci antrenmanlarda Perez doğru ayarlarla en iyi zamanı yapan isim oldu. McLarenlar ise üçüncülük yarışında ben de varım diyerek ön sıralarda yer aldılar. Mercedesler ise ön gruptan kopmadılar. Schumacher ise Williamsları geçerek fark yarattı.

Cumartesi antrenman ve sıralama

ABD GP cumartesi antrenmanlarında yine Perez ilk sıradaydı. Bu duruma Meksikalı taraftarların etkisi de var mıydı bilemeyiz. Verstappen üçüncü olurken aralarına Sainz girdi. Norris dördüncü olurken Mercedesler arkalarından gelerek farklı denemeler yaptılar. ABD GP sıralama turları Q1 seansında ilk elenen isimler Haas pilotları, Raikkönen, Latifi ve Stroll oldular. Q2'de Russell, Alonso, Giovinazzi, Vettel ve Ocon elendiler. Q3'e kalanlar iki Mercedes, iki Red Bull, iki Ferrari, iki McLaren ve iki Alpha Tauri oldu. Q3'de Perez ilk haklarda en iyi zamanı elde etti. Seans sonuna doğru son haklarda Hamilton onu geçerken daha sonra Verstappen en iyi derece ile polü aldı. Dördüncü Bottas olurken ardından Leclerc ve Sainz geldiler. Ardından Ricciardo ve Norris, onların da ardından Gasly ve Tsunoda geldiler. Bunların yanında Bottas'ın grid cezası onu dokuzunculuğa geriletirken; Vettel, Alonso ve Russell son üç sıraya gerilediler.

Pazar yarış

ABD GP için start verildiğinde Hamilton daha iyi bir çekiş yakalayarak Verstappen'i geçti. İpler Mercedes'in eline geçti derken Red Bull 10. turda agresif bir pit hamlesi ile Verstappen'i pite aldı. Bunun ardından Hamilton da 14. turda pite girdi fakat çıktığında Verstappen'in arkasında kaldı. 30. turda artık ikinci pitler beklenirken Verstappen yine önce geldi. Pitten üçüncü döndü fakat ikinci Perez ona yol verdi. Böylelikle Hamilton'un arkasında onun pit stopundan sonra lider olmayı cebine koydu. Hamilton'a kalan tek strateji ise pite geç girip yarış sonunda daha sağlam kalmış lastiklerle rakibini sıkıştırmaktı. Aynen de öyle oldu. Hamilton 8 tur geç pit yaptı ve 9 sn. fakla döndü. Son tura kadar kovaladığı rakibine DRS mesafesine kadar yaklaşamadı. Böylelikle Verstappen kazanarak şampiyonada farkı 6 puan daha açtı.

Değinilecek noktalar

ABD GP de sonuç olarak tekerlek tekerleğe liderlik mücadelesi görmedik. Belki bir kaç tur daha olsa olacaktı ama burada da Red Bull'u akıllı stratejisinden dolayı tebrik etmek lazım. Ferrari-McLaren arasındaki üçüncülük yarışı iyice kızışmış oldu. Fark 3,5 puana kadar düştü. Ferrari geçen senenin hüsranı ardından üçüncülüğe büyük önem veriyor. Yaptıkları güncellemeler işe yarıyor gibi görünüyor. İlk olarak Gasly süspansiyon arızasından, ardından Alpineler elektronik arızalardan yarışı tamamlayamadılar. Yarış sırasında eski şampiyonlar Alonso-Raikkönen kapışmaları da bir hayli eğlenceli idi.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum