Otomotiv Spor

Abu Dhabi GP: Verstappen Şah, Hamilton Mat


Tuna Tanyolaç 12 Aralık 18:09
Sezon Abu Dhabi GP ile sona erdi. Elbette bir kazanan bir de kaybeden olacaktı. Çoğu tarafsız seyirci temiz bir yarış temenni ediyordu. Yarış yönetiminden gelen tüm kararlar elbette her iki tarafça da sorgulandı. Fakat öyle ya da böyle şampiyon pist üstünde belli oldu. Sezonun gidişatına yakışır bir yarış izledik. Size her GP' de olduğu gibi yarış hafta sonunu gün gün anlatmayacağım. Biliyorum ki merak edilen şampiyon nasıl belli oldu, neler oldu, haklı haksız var mı gibi konular. O zaman şampiyonluk yarışındaki ikili üzerinden ele alayım bu yarışı.

Yarış öncesi Hamilton avantajlıydı

Abu Dhabi GP' de antrenman seanslarında Verstappen ve Hamilton yakın turlar attılar. Bu sene modifiye edilen pist her iki takım için de belirgin bir avantaj göstermedi. Fakat geçiş noktalarından biri artık olmadığı için geçiş imkanları azalmıştı ve sıralama turlarında önde olmak büyük önem taşıyordu. Abu Dhabi GP' de soluksuz bir sırlama turları izledik. Yarışa başlamak için en uygun lastikler orta hamurlardı. Takımlar da Q2'de orta hamurla piste çıktılar. Bildiğiniz gibi Q2'de en hızlı turu attığınız lastik hamuru ile yarışa başlamak zorundasınız. Verstappen iyi bir zaman turu atıyorken bir frenlemede lastikleri kitledi ve yanık bölge oluşturdu. Turu iyi sonuçlandı fakat yarış için sıfır set orta hamur başka lastiği kalmamıştı. Ya problemli lastikle yarışa başlayacaktı ya da ömrü kısa yumuşak hamurla daha iyi bir tur atıp onunla başlayacaktı. Takım yumuşak hamura karar verdi ve Q2'yi bu hamurla geçtiler. Abu Dhabi GP' de Q3'e geldiğimizde heyecan artık had safhadaydı. Verstappen lastik stratejisi avantajını kaybetmişti. Fakat en önden başlayıp fark açarak bir pit stop avantajı yakalaması gerekiyordu. Öyle de oldu. Verstappen polü aldı, Hamilton ikinci, Norris üçüncü oldu. Perez dördüncü sırayı, Bottas ise ancak altıncı sırayı elde etti. Takım arkadaşı destekleri uzakta kalmışken Hamilton lastik avantajı ile yine de 1-0 önde gibiydi.

Tartışılan kararlar, Perez'in ikinci adamlığı

58 turluk Abu Dhabi GP direkt heyecan ve tartışma ile başladı. Startta Hamilton Verstappen'i geçti. Böylelikle Verstappen'in elinde hiçbir koz kalmamış oldu. Bu bilinçle ilk tur içinde Hamilton'a içeriden bir atak yaptı. Verstappen pistte kalırken yeri kalmayan Hamilton virajı keserek tekrar öne geçti. Böylelikle telsiz trafiği başlamış oldu. Red Bull Hamilton'ın yerini vermesi için baskı yaptı. Fakat yarış direktörü Masi, Hamilton'ın yeterince yeri kalmadığı için yaptığının kural dışı olmadığını ve kazandığı süre farkını da yavaşlayarak geri verdiğini öne sürdü. İkinci turda sırlama artık HAM-VER-PER şekline gelmişti. Abu Dhabi GP' de pozisyon ve lastik dezavantajında olan Verstappen 14. turda pite gelerek sert hamura geçti. Mercedes de bu hamleye bir tur sonra cevap verdi. Perez pistte kalarak lider duruma geldi. Sıralama PER-HAM-VER şekline gelmişti. 20. turda Hamilton Perez'e yetişti, Verstappen ise 6 saniye civarında arkalarındaydı. İşte burada Perez Hamilton'ın elindeki kupanın bir kulpunu yakaladı. Bir tur boyunca onu oyaladı, geçildi tekrar atak yaptı, en sonunda geçildiğinde Verstappen arkalarında bitmişti bile. Fakat 30. tura geldiğimizde Hamilton Verstappen farkı tekrar 4,5 saniyelere çıktı.

Sanal ve gerçek güvenlik araçları ve son tur!

Abu Dhabi GP' de 36. turda Giovinazzi arıza ile aracını kenara çekti. Sanal güvenlik aracı uygulaması devreye alındı. Bu fırsatta Verstappen ve Perez pit stopla sert lastiklerini yenilediler. Hamilton pistte kaldığı için takımına biraz serzenişte bulundu. Şimdi fark 23 saniye civarındaydı ve Verstappen 20 tur civarında daha yeni lastiklere sahipti. Fark kapanacak mıydı? 53. tura geldiğimizde fark 11 saniye civarına inmişti. Hamilton'ın şampiyonluğuna 5 tur kalmıştı ki Latifi bariyerlere girdi. Ardından güvenlik aracı piste girdi. Mercedes yine pit stop yapmazken Verstappen yumuşak lastiklere geçti. Böylelikle kalan turlar için aralarında sadece tur yemiş 3 araç kaldı. Hamilton'ın yıpranmış sert hamurlarına karşılık Verstappen'de taze yumuşak lastikler vardı artık. Abu Dhabi GP' de son üç tura geldiğimizde yarışın hangi şartlar altında sonuçlanacağı gerginlik konusu oldu. Önce, yarış yönetimi tur yemiş araçların turlarını geri almayacağını açıkladı. Normal şartlarda güvenlik aracı çıkmadan tam diziliş oluşması sağlanır. Bu karar ilk etapta Hamilton yanlısı gibi hissettirdi. Çünkü Verstappen aradakilere tur bindirmekle uğraşacaktı. Bir yandan baktığınızda da aradaki araçların turlarını almaları beklenirse, yarışacak tur kalmayacaktı. Bu yönüyle yarışma odaklı bir karar gibi de durdu. Red Bull'un baskıları sonrası iki şampiyonluk adayı arasındaki araçların turlarını almaları kararı çıktı. Son tur kala güvenlik aracı çıktı ve Verstappen, eski lastikleri ile çaresiz durumdaki Hamilton'a şah çekerek mat etti.

Değinilecek noktalar

Abu Dhabi GP'de şampiyonluk, yarışan ikili dışındaki olaylarla belli olmuş gibi olsa da, strateji konusunda uzman Mercedes takımının iki kez pit stopu pas geçmesi temel faktör oldu. Çoğu F1 takipçisi sezonun son turdaki gibi değil de tekerlek tekerleğe eşit bir kapışma ile son bulmasını isterdi. Sonuçta, kazanana sevinirken kaybedene üzülmemek elde değildi. Böylelikle Hamilton en çok şampiyon olan pilot olma unvanını kaçırdı. Fakat F1 dünyası yeni bir şampiyon kazandı. Yaşlı kurt Raikkönen son yarışında 27. turda yarış dışı kaldı. Yarışı bitirmesini ve diğer pilotların ona saygı turu atmalarını isterdim. Kendisinin umurunda olmayacak olsa da taraftarlarca günün sürücüsü seçildi. Sezon boyu en fazla geçiş yapma yarışını da Vettel kazandı.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum