Sinema & TV

Adalet Birliği'nde Zack Snyder Etkisi


Onur Ömer Düzgün 13 Nisan 03:53

Yazıya başlamadan önce bir soru sormak istiyorum size. Çok emek vererek bir işle uğraşıyorsunuz. Sonra ortaya hiç hesap etmediğiniz çok büyük bir sorun çıkıyor.  İşin final bölümü kalmışken bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Final işini başka birisi yapıyor ve ortaya ne sizin ne etrafınızdakilerin beklemediği, kimseyi tatmin etmeyen bir son çıkıyor. Ne hissederdiniz?

Bu sorunun cevabında ne hissediyorsanız sanırım Zack Snyder ile aynı hisleri paylaştınız. Keza DC evrenini yaratıp, sonuca getirmişken, kızının ölümü yüzünden en can alıcı film olan Adalet Birliği’ni tamamlayamamıştı. Filmi Josh Whedon tamamlamıştı. Her şey bundan sonra başladı.

Tamamlanan filmi izleyen kimse filmden memnun kalmadı. Öyle ki Snyder’in yakın arkadaşı Cristopher Nolan “filmi sakın izleme, üzülürsün” demiş. (Haksız da değil.) Karavan'ın bu haftaki durağını öğrenmiş oldunuz.

Daha sonra ne oldu?

İnternette #ReleaseTheSnyderCut akımı başladı. Zack Snyder başlarda sessiz kaldı. Ama daha sonra o da bu akımı destekledi. Ama WB bu filme daha fazla maddi kaynak yaratmak istemedi. Baskıları azaltmak için, Zack Snyder’in kendi ham çekimini (4 saati aşan süreyi) internet ortamında seyirci ile buluşturmak istedi. Amaçları seyirci baskısını kırıp “alın işte bu da aynı işin diğer rengi” imajı vermekti. Bu teklifi Zack kabul eder mi? Tabi ki etmedi. “Sadece aklımdaki sahneleri de çekersem bu filmi yayımlarız” dedi ve oyuncuları tekrar sete çağırdı.

Filmin oyuncuları ve Zack Snyder arasında güzel bir bağ varmış. Kızının ölümü sonrası, oyuncular da Zack ile yas tutmuş. Projeden ayrıldıktan sonra bile bu bağ kesilmemiş. #ReleaseTheSnyderCut akımını desteklemişler ve hep beraber filmi farklı bir boyuta taşıyıp, yönetmenin ölen kızı Autumn’a adamak istemişler. Warner Bross da geri adım atmış ve hatrı sayılır bir miktar para ayırmış. Paranın yetmediği yerlerde ise oyuncular bedavaya oynamış. Mesela Batman’in gördüğü kara rüya sahnesi. Sahne Snyder’in evinin arka bahçesinde çekilmiş. Oyuncular ücret almadan bu sahnelerde oynamış.

Whedon ve Snyder filmleri arasında ne farklar var?

İki filmi de izleyip karşılaştırma yapanlar “ekstra sahneler” cevabı verme ihtimali var. Bana göre en belirgin fark DC evreninin o karanlık tonunu Whedon yerle bir etmişti. Whedon, rakip evren (nasıl tanımlama olduysa?) tonlarını anımsatan, aydınlık, parlak tonlar kullanmıştı. Yani neredeyse Marvel evreni gibi aydınlık bir film olmuştu Adalet Birliği. (Buradan Marvel filmlerini ve karakterlerini sevmediğim anlaşılmasın. Çok severim.) Bunu Zack Snyder karanlık tonlara çekip düzeltmiş. Yani Zack Snyder gitmeden önce binanın tamamında gri ve siyah tonları kullanıp boyamış, ama işi bitiren Whdeon elinden geldiğince pastel renkler ile boyayıp bitirmiş. Zack geri dönünce, Whedon’un renkli duvarlarını karartmış. Güzel de olmuş. Belki Whedon filme imzasını atmak için bu yolu seçti ama yanlış yapmış.

Filmin müzikleri de baştan aşağı değişmiş. Whedon'un koltuğa oturunca müzikleri hazırlaması için anlaşılan Junkie XL ile yollarını ayırmış. Onun yerine Elfman ile anlaşmış. Snyder projeye geri dönünce Junkie XL da projeye dahil olmuş. Kulağa daha çarpıcı gelen daha heyecan uyandıran müzikler hazırlamış.

Belki Zack Snyder’in arada değerlendirdiği en önemli şey seyircilerin görüşleri olmuş. (Daha önce sarışın mavi gözlü Aquaman karakterini Jason Mamao’ya verirken dinlememişti mesela.) Seyircilerin beklentilerini güzel gözlemleyip notlar almış.

Zack Snyder karakterlerin gelişimine de film içerisinde özen göstermiş. Tekil filmleri bulunmayan Cyborg ve Flash gibi karakterlerin geçmişlerini güzel aktarmış. . Yeni çekilen sahneler ile gelecekte ortaya çıkabilecek tekil filmlere de ara bırakmış. Yani filmin sonunda kısa süre yer alan Martian Manhunter ve Cyborg’un babası ile çalışan Ryan Choi (namı değer Atom) buna yorumlanıyor.

Sizce Snyder Evren'i devam eder mi?

Filmi izleyenler “Adalet Birliği’nin ikinci filmi çekilir mi?” sorusunu soruyor. Zack Snyder “filmin devamı var ve çekmek istiyorum” der gibi açık uçlu bitirmiş.

En büyük hata Warner Bros’da. Neden? Çünkü sırf Marvel Evreni’nden geri kalmamak için hazır olmayan projeleri hızlandırmaya çalıştı ve çuvalladı. Adalet Birliği’nin önemli iki karakterinin solo filmi yoktu. Ama sırf Avengers’ın ikinci filmi çıkıyor diye Adalet Birliği filmi aceleye getirildi. Belki hatalarının farkına varıp ders almışlardır.

Şimdi #RestoreTheSnyderVerse akımı başladı. Umarım #ReleaseTheSnyderCut gibi başarılı olur ve daha çok güzel filmler izleriz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum