Sinema & TV

After Life: Hüznün Komedisi


Onur Ömer Düzgün 28 Temmuz 07:47
Eskiden bir GSM operatörünün reklamı vardı. Çocuk “Hem yazdım hem oynadım” diyordu sonunda. Hatırladınız mı? Karavanın bu haftaki durağının yazarı, başrol oyuncusu ve yöneteni de aynı adam. Yani Ricky Gervais’in hem yazdığı hem oynadığı hem yönettiği "After Life" dizisine konuk olacağız. Netflix’de komedi sekmesinde bulunan bir dizi. Bu yüzden biraz gülerim diye seçmiştim ama gülemedim. En azından ilk sezonda durum buydu. Bana kalsa kısmi melodram derdim. Çünkü bir insanın, en değer verdiği kişiyi kaybedince bunun üzüntüsüyle nasıl başa çıkmaya çalıştığını gösteriyor.

Büyük kayıplar yaşamak hep zordur

After Life dizisinin ilk sezonunda, eşinin ölümü sonrası kendini toparlayamayan yerel gazete yazarının günlük hayatına konuk oluyoruz. Kayıp sonrası girdiği depresyonu yaşıyoruz. İntihara meylettiği zaman “Aman yapma!” diyoruz. Diğer insanlara kaba davrandığı zaman “Hayat devam ediyor, ayıp ediyorsun!” diye serzenişte bulunuyoruz. Büyük kayıplar yaşamak insanı gerçekten zorluyor. Bu konuda Tony’yi çok iyi anlayabiliyorum. Eşinin kaybı ile yaşama enerjisini de kaybediyor. Hatta intiharın eşiğine gelmişken eşinden ona yadigâr kalan köpeğin bakışları ile son anda vazgeçiyor. “Şimdi ben de ölürsem sana kim bakacak?” diyor. Hayatında bir çeşit kırılma noktası yaşıyor. Kayıplar sonrası “Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer ve devam ediyor” derler. O an bu cümle size saçma gelebilir. Zaman geçip yara kabuk bağladıkça gerçekliğini öğrenirsiniz ama o yara öyle bir yaradır ki asla iyileşmez. Kabuk bağlar zamansız anlarda yine kanar.

Yasın beş adımını duydunuz mu?

Dizide aslında Tony’nin yasın beş adımını nasıl atlattığına şahit oluyoruz. Kendini zorlayıp işine dönen Tony, insanlara kaba davranmaya başlıyor. Hayatta hiçbir şey umurunda olmadığı için toplumsal kuralları umursamıyor. Tony kaba da davransa onun bu davranışını anlayan ve ona değer veren insanlar mevcut. Ona sabırla yaklaşıyorlar.
Dizideki tüm yan karakterler çok etkileyici. Huzur evindeki babası, patronu olan kayın biraderi, ofiste çalışanlar, mezarlıkta sohbet ettiği kadın, bağımlı gazete dağıtan adam ve bence hayatın devam ettiğini ona gösteren hayat kadını. Ne demek istediğimi diziyi izlediğinizde anlayacaksınız. Sürpriz bozan olmasın. After Life'ın geri dönüş sahneleri ise bizi Tony ve ölen eşinin ilişkilerini götürüyor. Aşırı eğlenceli bir çift oldukları, birbirlerine yaptıkları şakalar ile görünüyor. Eşinin hastalığının öğrenilmesi sonra yaşadıkları yine yüreğimiz burkuluyor. İkinci sezonda Tony’nin acısını kabullenişi ve bununla yaşamaya alışması bizlere sunuluyor. Eşinin videolarına karşı şarap içerken ağlamıyor, köpeğin yemeğini ve gezme saatini aksatmıyor. Çevresine yapıcı davranışlarda bulunuyor. Dram ve komediyi sizlere sunan bir yapım bıraktım bu hafta. Ben yeni sezonu merakla bekliyorum. “Hayat her şeye rağmen yaşamaya değer” diyorum ve aklınızdan bir kötülük geçiyorsa bunu silmenizi, gerekirse profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyorum. Haftaya görüşürüz. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/eIGGKSHMQOM
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum