Kitap & Edebiyat

Ahmet Ümit'in Son Kitabı: Kayıp Tanrılar Ülkesi


Onur Ömer Düzgün 23 Kasım 07:36
Sosyal medyada Ahmet Ümit tarafından yazılan "Kayıp Tanrılar Ülkesi" kitabına çok rastladık. İçeriğine baktığımızda görüyoruz ki polisiye roman ile mitolojik unsurlar harmanlanmış. Ben de kendi kitabım için mitoloji ile ilgileniyorum. Ayrıca polisiye okumayı sevdiğim için çok ilgimi çekti ve hemen aldım. Instagram sayfamda "önce Kayıp Tanrılar Ülkesi kitabını mı okuyayım Kurtuluş Projesi kitabını mı?" diye yaptığım ankette oyların çoğunu Kayıp Tanrılar Ülkesi aldı ve hemen okumaya başladım. Bu sürede bana "Nevzat Başkomiser devam mı ediyor?" diye sorular geldi. Ne yazık ki benim Nevzat Başkomiser'den pek haberim yoktu. Çünkü ilk defa bir Ahmet Ümit kitabı okuyordum aslında. Sorular bana lise yıllarımda -ki 2001 senesine karşılık gelir- ekrana yapışmama neden olan eski bir diziyi hatırlattı. Her hafta gösterim saatini iple çektiğim dizi, "Karanlıkta Koşanlar". Dizide de Nevzat Başkomiser karakteri vardı ki Ahmet Ümit serilerindeki karakter ile aynı başkomisermiş. Hatta dizide yer alan Ali karakteri kitaplarda da var. Çünkü Karanlıkta Koşanlar'ın öyküsü de Ahmet Ümit'e ait. Senaryolaştıran ise Nevzat Başkomiser karakterini de oynayan Uğur Yücel. Ali karakterinde ise başka bir duayen Haluk Bilginer var. Dizinin kadrosunda Köksal Engür de var. Çocukluğundan beri arkadaş olan bu üç insanın bir seri cinayete bakışlarını anlatıyor dizi. Karavan ile ayrıca uğrayalım.
Karanlıkta Koşanlar

Kayıp Tanrılar Ülkesi ne anlatıyor?

Baştan söylemekte fayda var ki kitap saf polisiye değil. Kayıp Tanrılar Ülkesi okurken mitoloji hakkında da bilgi sahibi oluyorsunuz arkeoloji hakkında da. Mitolojik unsurları sade bir dille anlatmış. Bu da konu hakkında hiç bilginiz olmasa da anlamanızı sağlıyor. Arkeolojik olarak bilgi alırken sinirleniyorsunuz. Çünkü "devasa bir tarihi eser nasıl yurt dışına çıkarılmış" onu öğreniyorsunuz.
Sevginin de şefkatin de fazlası yoldan çıkarır. Kayıp Tanrılar Ülkesi
Kayıp Tanrılar Ülkesi okurken Almanya'da başlayan Ege'de biten bir maceranın içine düşüyorsunuz. Berlin'de işlenen ilk cinayet mitolojik öğeler barındırmaktadır. Berlin Cinayet Masası polis şefi Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker katili ararken kendilerini mitolojik hikayelerin içerisinde bulurlar. Cinayeti çözmek için bu hikayeleri kullanırlar. Bu süreçte karşılarına Neo Naziler de çıkar. Onlar ile de amansız bir kavgaya tutuşurlar. Kısaca Kayıp Tanrılar Ülkesi Almanya'da doğup büyümüş Türk asıllı bir komiserin bir cinayeti aydınlatmaya çalışmasını ve bu sürede karşılaştığı zorlukları anlatıyor. Son bir şey de Nevzat Başkomiser sevenlere "misafir sanatçı misali" diyeyim ve sürpriz bozan vermemek için susayım.
Kayıp Tanrılar Ülkesi
Biliyorsun, babasının gölgesinde yaşayan çocuklar asla büyüyemezler.
Mitoloji dedik arkeoloji dedik polisiye dedik ama kitapta sosyolojik konulara da değinilmiş. Seneler önce Almanya'ya yaşamaya giden insanların hislerine, yaşadıkları zorluklara ışık tutulmuş. Ahmet Ümit bu bağlamda göçmenlere empati yapmamızı istemiş.
https://www.instagram.com/p/CWkRaR9NDfG/?utm_medium=copy_link
Sade bir dil ile yazılan kitap gayet sürükleyici. Sayfaları arka arkasına çevirmek istiyorsunuz. "Ben polisiye sevmem" diyenler için ise bence güzel bir başlangıç kitabı. Ayrıca kitap "Gördüğü ağır işkencelere rağmen, Palmira antik kentinin en önemli eserlerinin yerini söylemediği için öldürülen arkeolog Halid Esad'ın anısına" yazılmış. Benim Ahmet Ümit ile tanışma kitabım oldu Kayıp Tanrılar Ülkesi. Belki geç oldu ama farklı bir dünyanın kapısını araladı. En kısa zamanda Nevzat Başkomiser ile yeni maceralara atılacağım. Peki ilk hangi kitabı okuyayım? Önerilerinizi bekliyorum.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum