Bilim & Teknoloji

Akıllı Telefon "Yapamayan" 5 Büyük Firma


Uğur İşçeviren 28 Ekim 14:34
"Dünyamız mı mobilleşiyor yoksa biz mi mobil bir dünya kuruyoruz?" bilinmez ama mobil ekranlar gitgide daha çok vaktimizi alıyor. Yani akıllı telefon artık bir gereklilik. Bu yüzden bize ulaşmak isteyen her firma, o ekranlarda kendine yer açmak için kıyasıya bir yarışta. Akıllı telefon üreticileri de elden ayağa düşmemek için aynı yarışın içinde. Hatta bazen şansını deneyen otomobil üreticileri bile oluyor. Tabii çoğunlukla başarısız oluyorlar. Ama bu piyasada başarısız olan öyle çok firma var ki otomotivcilere hayret edemiyoruz. Yılların telefon üreticileri, iş akıllanmaya gelince hem sınıfta hem de ortada kaldılar. Peki denemeye değer miydi? İşte akıllı olamayan şirketlerin başarısızlık hikayeleri...

Kapaklı telefonların kralı Motorola

Bu listenin en tepesine Motorola'yı yazmasak olmaz. 80'li yıllardan sonra telekomünikasyon sektörüne adeta damga vuran firma özellikle Amerika'da vazgeçilmezdi. Hatta efsanevi açılış sesi hala akıllarda: "Hello Moto!" Kapaklı modelleri ile tasarımda fark yaratan firma şimdiki Apple'dan farksızdı. Ancak sonra Blackberry geldi. Mail uygulaması ve internet erişimi ile Motorola'yı salladı. Sonra dokunmatik ekranlar geldi ve o anlaşıldı ki "Goodbye Moto" demenin zamanı gelmiş. Şimdilerde katlanabilir ekranlar ile tekrar şansını deneyen Motorola, Razr ile yine iyi iş çıkarmış. Özellikle bayanların videoyu izlemesini öneririm.
https://www.youtube.com/watch?v=p4TMq6Rqiog

İlk olmak yeterli değil

Aslında dokunmatik ekranı telefonlara getiren ilk firma, LG idi. Temel düzeyde dokunuyorduk. Ama öyle basitti ki bir süre sonra hem yetersiz hem de hantal kalmaya başladı. Üstelik yazılımları da öyle olunca bir dokunup bin bekler olduk. Chocolate modelleri dışında tasarımda da bir şey göremeyince ilgiyi kaybeden LG, elindeki cevherin farkına varamadı ve tahtı Apple'a verdi. Jobs, telefonlara dokunarak insanlara ne kadar dokunabileceğini gösterdi LG'ye. Yani sektörün ilki olsa da uygulamadaki başarısızlıkları LG'nin sonunu getirdi. Chocolate serisi için hazırlanan reklam ise oldukça ses getirmişti. Ne de olsa Victoria's Secret defilesinden hallice...
https://www.youtube.com/watch?v=dQiCZsBnWGU

Y kuşağının efsanesi 3310 ve Nokia

Esasen Nokia ne Motorola gibi ilgisiz kaldı ne de LG gibi hantaldı. Hatta kendi işletim sistemini kurmak gibi cesur bir adım bile attı. Ancak sonunu getiren de bu oldu sanırım. Halihazırda var olan ve tutmuş sistemi kullanmak yerine Android mahallesinde Symbian satmaya kalktı. E tabii tutmadı. Sonraları Microsoft abisinden yardım istediyse de o sırada Microsoft'un başında Steve Ballmer vardı. Kendisinin başarısız girişimler rekoruna Nokia'yı da dahil etmesi şaşırtmadı. Aslında Lumialar güzel telefondu ama arayüzü o kadar farklı idi ki alışana kadar Samsung ve Apple çoktan Üsküdar'a varmıştı.

Sony bildiğiniz gibi

Sony markasının en büyük sorunu, akıllı telefon pazarında da sonunu getirdi: Fazla özgüven! Zira tüketici elektroniği ve Playstation ile fazlaca başarılı olan firma, akıllı telefon piyasasına da aynı havayla girdi. Hatta Xperia serisi, o dönem piyasadaki en sağlam ve üstün özellikleri barındıran telefonlar üretiyordu. Suya ve toza dayanıklı ilk telefonlar Xperialar idi. Ne var ki aşırı pahalıydı. Fiyatları, sanki pazar lideri gibiydi. Bakınız Apple!.. Bu gerçekten pazar lideri olan Apple için normaldir ama Sony gibi bir firma için abuktu. Üstelik bunun yanında cansız piyasa stratejileri de güzelim Xperiaların sonu oldu. Yani Sony yine üst düzey bir ürününü böylece harcadı. Şu sıralar Sony yine bir şey deniyor. Piyasadaki en iyi mercekleri ve tartışmasız en iyi fotoğrafı sunan telefonu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Yine aşırı pahalı! Tam 1800 dolar... Akıllı telefon üretip bu kadar akılsız satan başka bir marka yok sanırım.

Klavyeli telefon deyince

Düşünün ki piyasadaki tüm iş insanlarının avucunun içindesiniz. Daha doğrusu onlar, sizin avucunuzun içinde. Artık bir statü göstergesi markasınız. Hiçbir marka iş dünyasında sizden daha güvenli ve daha havalı değil. Bunu kaybetmek için hangi hatayı yapmış olmak gerekir? Değişime direnmek!.. Evet; Blackberry, QWERTY klavyeli telefonları ile insanlara bambaşka bir deneyim sundu. Ama bu, o sıralarda güzeldi. Sonra dokunmatik ekran geldi ve önemsizleşti. İşte üretici firma RIM, bunu anlayamadı ve klavyeden vazgeçmedi. Onları o tahta oturtan "şeyin" inovasyon" değil de "klavye" olduğunu sandılar. Bu yüzden inatla klavyeye sarıldılar. Tabii öyle olmadığı başka bir inovasyon (dokunmatik ekran) gelince ortaya çıktı. Blackberry yükseldiği hızla kayboldu.

Bonus: Amazon ve Google

Aslında ne Google ne de Amazon, asla bu firmalar gibi telefon üreticisi olarak anılmadı. Ancak her ikisi de devasa firmalar olarak şanslarını denediler ki Google hala deniyor. Deniyor ama hep eksik bir şeyler var. Yıllardır gelen Pixel serisi, yazılımdaki aşırı üstün özelliklerinin arkasına sığınırcasına kısıtlı donanımlarla geliyor. Ya işlemci ya kamera ya sensörler... Sanki bir amiral modelden çok amiralimsi. Bu yüzden tüketici, Pixel konusunda hep şüpheli. Gerçi biz zaten alamıyoruz ama eğer ülkemize gelirse son Pixel belki bir şeyleri değiştirir. Amazon ise Google gibi ısrarcı olmadan bıraktı. Hem de tam 170 milyon $'a mal olan bir fiyasko olarak... Aslında bulut depolama, 3D (derinlik algısı) ekran gibi o zamanlar için ilginç denebilecek fikirlerle gelse de başarısız PR girişimleri sonucu patladı. Şimdilerde Bezos'un yeni bir girişim peşinde olduğu söyleniyor. Bekleyip göreceğiz.
https://www.youtube.com/watch?v=8YiEmekf_34
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum