Moda & Trend

AKSESUAR SEÇİMİ YAPARKEN TEN RENGİNİN ÖNEMİ


Deniz Tanyolaç 20 Şubat 19:03

Aksesuar seçimi yaparken aksesuar şeklinin önemi kadar renginin de uyumlu olması, şık bir görünüm elde etmek için oldukça önemlidir. Hangi aksesuar renginin size en çok yakıştığını hiç düşündünüz mü? Bu yazımda ten rengimize en çok uyan aksesuarı nasıl seçmemiz gerektiğinden bahsedeceğim. Eğer ten renginizi tam olarak bilmiyorsanız, yazımda bu konuyla alakalı da bilgi edineceksiniz. O zaman gelin hep birlikte önce ten rengimizi belirleyelim, sonra da ten rengimize uyumlu aksesuar seçimi yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenelim.

İnsanlar çok çeşitli ten renklerine sahiptir. Ancak genel olarak üç alt kategoriye ayırabiliriz: Sıcak, soğuk ve nötr. Sarı alt tonları sıcak ten rengini, pembe alt tonları soğuk ten rengini bu tonların karışımı iste nötr ten rengini oluşturur. Ten rengimizi tam olarak bulabilmek için aşağıda verdiğim ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Damarlarınıza bakarak ten renginizi bulabilirsiniz

Bileklerinizde bulunan kan damarları, cildin daha ince olması nedeniyle genellikle yüzeye yakındır. Bu nedenle ten renginizi belirlerken bileklerinizdeki damarlardan yararlanabilirsiniz. Damarlarınızın renginin mavi mi yoksa yeşil mi olduğunu kontrol edin. Eğer damarlarınız mavi renkli görünüyorsa, soğuk bir ten rengine sahipsiniz demektir. Aynı zamanda soğuk ten rengi olan kişiler genellikle mavi veya yeşil göze; siyah veya kahverengi saç rengine sahiptirler.

Damarlarınız yeşil renkli görünüyorsa sıcak ten rengine sahipsiniz demektir. Aynı zamanda sıcak ten rengi olan kişiler kahverengi, yeşil veya ela göz rengine sahiptir. Bu kişilerde saç rengi kahverengi, kırmızı veya siyah olabilir. Damarlarınızda mavi ve yeşil rengi göremiyorsanız, ten renginiz nötr olabilir.

Damarlarınızı inceleyerek ten renginizi netleştiremediyseniz güneşe verdiği tepkiye göre de ten renginizi bulabilirsiniz. Güneş maruz kaldığınızda kızarıp yanıklar oluşuyorsa soğuk ten rengine sahipsiniz demektir. Sıcak ten rengine sahip kişiler ise güneşte yanmak yerine kolayca bronzlaşan kişilerdir.

Son testimizi beyaz bir kağıt kullanarak uygulayabilirsiniz. Bu testte ihtiyacınız olan şey, sadece küçük bir beyaz kağıt. Kağıt parçasını güneşe daha az maruz kalan boyun veya göğüs bölgesine tutarak testimizi yapabiliriz. Beyaz kağıda oranla teninizin hangi renge daha yakın olduğunu belirlemeye çalışın. Pembe ve mavi renkler soğuk ten rengine, altın ve yeşil renkler sıcak ten rengine sahip olduğunuzu belirler. Ten rengimizi belirlediysek şimdi, "Ten rengimize uygun aksesuar seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?" gelin bir inceleyelim.

Sıcak ten rengine sahipseniz seçmeniz gereken aksesuarlar

Yaptığınız test sonucunda ten renginizi sıcak olarak belirlediyseniz aksesuar seçim renginiz; altın, bakır veya pirinç olabilir. Aynı zamanda toprak tonlu aksesuarlar tam da size göre olacaktır. Kırmızı, turuncu, kahverengi, şeftali, yeşil, sarı ve turkuaz gibi toprak renklerini tercih edebilirsiniz. Sadece takı değil kıyafet seçiminde de bu renkler size yardımcı olacaktır.

Soğuk ten rengine sahipseniz seçmeniz gereken aksesuarlar

Soğuk ten rengine sahipseniz eğer seçimleriniz; gümüş, platin ve beyaz altın renklerinden yana olmalıdır. Parlak renkler harika bir seçim olacaktır. Özellikle bileklik veya bilezik takmayı seviyorsanız bol taşlı modeller tercih edebilirsiniz. Değerli taş seçiminde inci, mavi safir, ametist, yakut, zümrüt ve zirkon göz önünde bulunduracaklarınız arasındadır. Ayrıca mor, pembe, koyu kırmızı ve mavi renkler kesinlikle sizin renkleriniz unutmayın.

Ametist taşı meditasyon ve enerji çalışmalarında sıklıkla kullanılır. Doğal bir sakinleştiricidir. Radyasyon ve negatif enerjiden koruduğu düşünülmektedir. Bilişsel algıyı, sezgileri ve psişik yetenekleri güçlendirir.

Nötr ten rengine sahipseniz seçmeniz gereken aksesuarlar

En şanslı ten rengi olarak nötr ten rengini ilan ediyorum. Eğer bu ten rengine sahipseniz dilediğiniz takıyı takmakta özgürsünüz. Her renk takının yakıştığı bu ten renginde kıyafetinize ve gideceğiniz yere uygunluğuna bakmanız yeterli.

Cilt tonunuza en uygun takı seçimi ile stilinizi tamamlamak için yazım size yardımcı olmuştur umarım. Aksesuar seçimi yaparken ayrıca yüz şeklinizin önemini anlatan "yüz şekillerine göre aksesuar seçimi" yazımı da incelemeyi unutmayın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum