Sinema & TV

Alice In Borderland 2. Sezon İncelemesi: Oyun Severler Buraya


Onur Ömer Düzgün 24 Aralık 12:36

"Oyun tutkunlarının Netflix'te en sevdiği dizi hangisidir?" diye bir soru sorulsa sanırım Alice In Borderland çok fazla oy alırdı. Alice In Borderland dizisinin yeni sezonu Netflix'te yerini aldı.

Alice In Borderland Japon mangasından uyarlama bir dizi. Arisu adındaki ana karakterimiz ailesi ile sorunlar yaşamaktadır. Arisu oyun oynarken kardeşi üniversite okur. Bu yüzden babası ile Arisu evde huzursuzdur. Yine bir gün Arisu ve babası kavga eder ve Arisu evi terk eder.

Arisu'nun iki yakın arkadaşı vardır. Moralinin bozuk olduğunu mesaj atar ve buluşurlar. Üçünün de morali bozuktur. Moralleri yerine gelsin diye şakalaşmaya başlarlar. Bu esnada trafikte karmaşaya neden olurlar ve kazalar meydana gelir. Üç arkadaş çözümü metroya gidip saklanmakta bulur. Tüm her şey bundan sonra başlar.

Saklandıkları yerden çıkan üç arkadaş büyük bir şaşkınlık yaşar. Çünkü Tokyo'daki tüm insanlar ortadan kaybolmuştur. Tokyo büyük bir oyun merkezi haline gelmiştir. Elbette bu oyun kolay bir oyun değildir. Hayatta kalmaları oyunu kazanmalarına bağlıdır.

Alice in Borderland dizisinin konusu çok ilgi çekici. Dizinin işlenişi de izleyiciyi mest ediyor. Örneğin her oyun sonrası kazanana bir iskambil kağıdı veriliyor. Bu kağıda göre bir sonraki oyunun zamanı belli oluyor. Mesela oyunu kazandınız ve size maça 5'li verildi. 5 gün oyun oynamak zorunda değilsiniz. İskambil kartlarının sayılarının kadar sembollerinin de bir anlamı var. Örnek olarak karo zeka oyunlarını, maça güç oyununu, kupa oyunda bir duygusal fedakarlık yapmayı ve sinek takım oyununu sembolize ediyor. Oyunlar ise birbirinden ilginç.

Alice in Borderland ilk sezonunda ortak amaç doğrultusunda birleşmiş bir grubu şifreyi çözdükleri anda kalmıştık. Ayrıca bazı kartlar vardı ki çok nadir bir şekilde ortaya çıkıyordu. Sürpriz bozan vermeden ilk sezonu ve dizinin ana hatlarını özetlemiş olduk.

Sürpriz bozansız ikinci sezon

Alice In Borderland ikinci sezonu aksiyonu yüksek, heyecan dolu bir sahne ile başlıyor. Bu seferki oyunda kural yok. Hayatta kalabilmeniz için tanksavar mermilerinden, taramalı tüfek atışlarından kaçmanız gerek. Maça Papazı denilen bu oyunu kazanmak ise çok zor. Bu yüzden Arisu bir strateji geliştiriyor ve başka oyunları önceliğe alıyor. Bu sezonki oyunların hepsi birbirinden zor. Çünkü kartlarda vale, kız ve papaz simgeleri var. Bu simgeler de oyunların oynandığı ülkenin vatandaşlarına verilmiş. Yani ev sahipleri, misafirlere karşı.

"İkinci sezonda ayrıca bu ülke nereden çıkmış? Amacı ne? Buraya gelenler nasıl gelmiş? Kim bu Mira?" gibi sorulara da cevap buluyoruz. Güzel bir final ile de sonuca eriyoruz. Hem de bolca iç sorgulamalar yaparak. Bu sorgulamalar bazen genetiği değiştirilmiş gıdalar oluyor bazen sınıfsal ayrımlar. Bazen bencilliğimizi sorguluyoruz hem doğaya karşı hem insanlara karşı yaptığımız. Bazen ise gelişen teknolojinin sınırlarını düşünüyoruz. Dizinin çok alt metni var. Gerisini siz keşfedin.

Alice Harikalar Diyarında ve Alice In Borderland

Dizinin ismine bakınca insanın aklına Alice Harikalar Diyarında kitabı geliyor. Hatta ben bir ara kitap uyarlaması bir dizi sandım ve başlamadım. -Çünkü kitabın çokça uyarlaması mevut.- Manga yazarı Haro Aso anlaşılan Alice Harikalar Diyarında hayranı. Çünkü dizi içinde bolca kitaba gönderme mevcut. Örneğin Yuzuha Usagi ana karakterlerden birinin adı ve Usagi Japonca tavşan demek. Kitaptaki beyaz tavşan misali. Dolayısı ile ana karakterimiz Arisu da Alice oluyor. Bir başka karakterimiz Takeru ise şapkacı. Sanırım kitaptaki iskambil kartı askerlerden bahsetmeme gerek yok. Onlardan yukarıda bahsettik. Kitapta masa etrafında çay içip her saat yer değiştirme vardı. Dizide de bu oyunlar olarak sunulmuş. Sırıtan kedi dizide hangi karakter emin olamadım ama Kupa Kraliçesi finalde karşımıza çıkıyor.

Alice In Borderland

Bu papazlar da kim?

İskambil kağıtlarından bu kadar bahsetmişken biraz derinlere inelim. Temel yapıları tarot kartları ile benzer olan kartlar 10. yüzyılda Çin'de keşfedildiğine inanılıyor. 13. yüzyılda Morco Polo sayesinde Avrupa'ya getiriliyor. Bugünkü halini ise bir yüzyıl sonra Fransa'da alıyor. Karo, kupa, maça ve sinek grupları halklar arası sınıf farklılıklarını temsil ediyor. Kupa asil sınıfı ve kiliseyi, maça orduyu, karo orta sınıfı ve sinek alt tabakayı temsil eder. Dört grupta 13 farklı kart vardır. Böylelikle destede 52 kart oluşur. 4 mevsim, 52 hafta ve ay döngülerine işaret eder. Ayrıca Kupa Papazı Kral Şarlman'ı, Maça Papazı Hz. Davud'u, Sinek Papazı Büyük İskenderi, Karo Papazı ise Julius Sezar'ı temsil ettiğine inanılır. Kullanımı çok yaygın olunca benzetmeleri ve hikayeleri çok oluyor tabii.

Alice In Borderland izlerken oyunların içinde kendinizi bulabilirsiniz. Bu yüzden kendinizce stratejiler geliştirip hayatta kalmaya çalışabilirsiniz. Oyunlar ise birbirinden güzel ve zor. Özellikle ikinci sezondaki Karo Papazı oyunu beni mest etti. Oyundan kısaca bahsedeyim. Önlerinde birden yüze kadar sayı bulunan bir ekrana sahip beş oyuncu var. Oyuncular her seferinde bir sayı tahmin edecekler. Tahminler bitince beş sayının ortalaması alınıp 0.8 ile çarpılıyor. En yakın tahminde bulunan yerinde sayıyor. Diğerleri ise bir eksi alıyor. On eksi alan ise eleniyor. Yani hem hesaplama hem sezi isteyen bir oyun.

Cube, Açlık Oyunları, Kapan, Büyük Hazine, Sınav filmlerini ve Squid Game dizisini sevdiyseniz Alice In Borderland dizisine mutlaka bir şans verin. Sting gibi "Maçaların bir askerin kılıcı olduğunu biliyorum, Sineklerin savaşın silahları olduğunu biliyorum, Karoların bu sanatta para anlamına geldiğini biliyorum, Ama benim kupamın şekli bu değil" veya Teoman gibi "O güzel kupa kızıydı, sinek valesiydim bense." demeyin. Alice In Borderland izleyin ve kartları toplayın.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/jPvWYiEyhTg

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
balperisi
balperisi
14:05 @ 24.12.2022
twitterdan keşfettim siteyi yazılarınızı sırf bu sefer ne yazdığınızı görmek için takip ediyorum. dizi hakkında değindiğiniz konular ilgimi çekiyor. felsefe, fizik, kitap önerisi,psikolji saymakla bitmiyor. çok hoşuma gidiyor tarzınız.tebrik etmek istedim.