Gündem

ALLAH'IN İZNİYLE SEPET HAVASI


Onur Nurdoğan 23 Aralık 06:58

Bugün göğüs dekoltemde sepet havası var. Herkesin sepeti kendine tabii ama sepet havası çalmaya başladı. Başladı başladı…

3. doz aşılar da başlamış. Bana sıra geldi ve 18 Aralık’ta 3. dozumu oldum. Şifa olsun inşallah. Omicron varyantı nedeniyle Hollanda, 4 haftalık tam kapanma uygulamaya karar vermiş. Kamuoyu ile paylaşılan önlemler dahilinde, temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın, eczane, benzin istasyonu, kütüphane gibi yerlerin dışındaki tüm dükkan ve mağazalar, güzellik merkezleri, berber, kuaför, masaj salonları, dövmeciler, sinema, müze, tiyatro, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri kapatılacak. Tüm okullar 9 Ocak’a kadar kapanacak. İlave bir kısım tedbirler de söz konusu. Benzer şekilde İngiltere de Noel sonrası 2 haftalık bir kapanma için hazırlık yapıyormuş. Nitekim, bize de geliyor gelmekte olan sanki...

Geliyor gelmesine ama gündemimiz bu değil. Gündemimiz dolar, enflasyon falan feşmekân… Omicron’a sıra gelmiyor. Neyse ki asgari ücrete %50 zam geldi ve en düşük ele geçen 2.825 TL'lik tutar, 4.250 TL’ye çıktı. İşverene sağlanan gelir vergisi ve damga vergisi desteği de %10’a tekabül etti ve hükümet, ‘’TÜİK, %21 falan feşmekân diye açıklıyor ama biz enflasyonu %40 olarak kabul ettik’’ demiş oldu. TÜİK’in vay hâline ki vay! Hükümeti kandıranlar listesine adını yazdırmış görünüyor.

Önceleri günümüzün yarısını iş, kalan yarısını ise özel hayat ve uyku oluşturuyordu; şimdilerde ¼’ünü iş, ¼’ünü uyku, kalanını ise siyaset oluşturuyor. Yani özel hayata ayırmaya çalıştığımız vakit, politika sohbetleri arasında eriyip gidiyor. İşi bilene teslim etmek lazım. Bakın; Vakıfbank’ın Haziran 2020 ilâ Mart 2021 arasındaki finansal performansına! Baktınız mı hiç? Tabii ki hayır. Bakın ve bana haber verin sizden ricam. Akabinde başarının nereden kaynaklandığına dair tespitimi sizinle paylaşacağım.

Tespit ede ede bir hâl olduk.

‘’Markette yarın hangi ürünlere zam gelir?’’, ‘’Telefonu yurtdışından almanın bir avantajı kaldı mı?’’, ‘’240 TL alışverişe 40 TL indirim veriyor, hemen hallediverelim yoksa biter o kampanya değil mi?’’, ‘’Maalesef satmıyorum arabayı o fiyata, çünkü yeni alacağım aracın fiyatı 5 dakika önce yine arttı.’’, ‘’Bir miktar TL var elimde. Dolar mı alayım, altın mı, bitcoin mi? Yoksa yeni duyurulan 'kur korumalı TL mevduat'a mı yatırayım? Yahut araba bulabilirsem peşinat mı yapayım?’’ Velhasıl, psikolojimiz bozulmuş durumda. Psikolojinin bozulma seviyesi, vatandaşın sepeti içerisindekilere göre değişiklik gösteriyor.

Bir önceki yazımda paylaştığım enflasyon tablosunda da görebileceğiniz üzere, TÜİK’in tablosuna göre bir vatandaşın ''gıda ve alkolsüz içecekler'' için harcadığı para, toplam harcamaları içinde %26'lık bir paya sahip. Bir diğer deyişle, belli bir zaman diliminde harcadığımız paranın dörtte birini evimizde karnımızı doyurabilmek için ayırıyoruz. Sepette, ‘’eğlence ve kültür’’ için ayrılan pay %3. Soruyorum size! En son ne zaman sinemaya yahut tiyatroya gittiniz? ‘’Lokanta ve oteller’’in ağırlığı %6’ya yakın. Soruyorum size! 5 sene önceye kadar yılda kaç kere otelde tatil yapıyordunuz? Şimdi kaç? Ve sorularımı bir tık daha ağırlaştırıyorum. Müsterih olun; bir tık sadece! Sinema yahut tiyatro nedir? Hiç gördünüz mü? Tatil denince pazar gününden başka aklınıza gelen bir şey var mı?

Sepetin altı deforme olmuş durumda. İçine doğru kalemleri, doğru miktarda, doğru fiyatlarla koysanız da ‘’herkesin sepeti kendine’’ feraseti ile olmaz! Neye baktığı ve nereden okuduğu belli olmayan, bakamayan yeni bakan dedi ki geçen gün, ‘’Türkiye’de şehir merkezindeki evlerin kira ortalaması 1.261 TL.’’  Sessiz sedasız Türk Lirası’ndan bir sıfır atıldığını duyuran bakana bu vesileyle teşekkür ederim; gerekli bir adımdı.

Yarın iktidarı mevcut iktidar yönetmese de, yönetecek olan yetkililerin göz ardı etmemesi gereken yegâne sorunların başında ‘’sepet’’ geliyor.

Allah'ın İzniyle...

‘’Allah’ın izniyle…’’ ile başlayan cümlelerin sık sık dile getirilmesinden dolayı Allah da izin vermiyor artık bir şeye. Allah’ın izniyle enflasyon düşmez sevgili Hacı Abi!

Çözüm, Kanal İstanbul’a bir an önce başlamak ve Hamza Yerlikaya’nın tekrardan yönetim kurulu başkan yardımcılığına atanması ile Vakıfbank’ın finansal performansının artması değil tabii ki. Çözüm, çözümü bilenlere sormak! Muhalif veya değil tüm herbokologları susturmak! ''Trabzonspor şampiyonluk yolunda puan farkını açtığı için dolar yükseldi'' diyenler de çıkacak; hiç merak etmeyin. ''Stagflasyon geliyor'' diyor meselâ. Sonu ''-asyon'' ile biten bildiğin tek kelime var, o da ''atmasyon'' yahu! Bir de pandemi sayesinde öğrendiğin ''mutasyon'' var.

Çözümü bilmeyenler, bilmiyor gibi yapanlar ve herbokologlar için şöyle kalitelisinden bir sepet havası çalayım bari...

‘’Ben sana hayran
Sen cama tırman
Yok içmeye bir şişe bile ayran
Nene gerek senin taht-ı revan

Maaşla gırtlak gırtlak gırtlağa rap rap
Bir de kitap okuyor bakın şu çatlağa rap rap
Liberal, miberal malı kap, götür al rap rap
Eriyor liralar, mark kap, dolar al rap rap
Bul bir kaşalot, toriğini işlet rap rap
Bir koy üç al, üçünü de beşlet rap rap
Raptiye rap rap zaptiye zap zap rap rap
N'aber nitekim gene geldi şapka rap rap
Üf baba bu ne be fotoğraf makinesi
Ua, ua, ua
Lambada markası mua’’

https://www.youtube.com/watch?v=3DgfKdnUBkA
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum