Sanat

Alman Efsanesi Rammstein Zeit'i Tanıttı


Tüm zamanların dünya çapında en başarılı Alman gruplarından biri olan Rammstein, isimsiz multi-platin albümlerinden tam üç yıl sonra yeni bir albüm yayınlıyor! Alman endüstriyel metal devlerinin yeni albümü Zeit, 2019 senesinde çıkarılan albümün devamı niteliğini taşıyor. Universal Müzik tarafından kaydedilen Zeit, bu nisan ayında dinleyicileriyle buluşacak. Ramsstein grubunun vokali Till Lindemann, gitaristleri Paul Landers ve Richard Z. Kruspe, klavyecisi Flake, basçısı Oliver Riedel ve bateristi Christoph Schneider yeni albümleri üzerine iki yıldır çalıştı. Albüm toplam on bir şarkıdan oluşuyor. Bu albümde de Berlinli yapımcı Olsen Involtini ile birlikte çalışan grup, Zeit'i Fransa'da La Fabrique stüdyolarında kaydettiler. Grubun kasvetli ve görkemli fotoğraflarını pek çok ünlünün de fotoğrafçılığını yapan ünlü rock sanatçısı Bryan Adams yaptı.

"Zaman, lütfen hareketsiz dur, hareketsiz dur."

RAMMSTEİN

Single tanıtımı

Grup, yeni albümlerinin duyurusunun yanı sıra, albümü tanıtmak amaçlı bir şarkı yayımladı. Yeni şarkıya eşlik eden muhteşem videoyu, grupla ilk kez çalışan oyuncu ve müzisyen Robert Gwisdek yönetti. Zeit, yayımlandığı ilk andan itibaren dinlenme listelerini altüst etti. Parça, aynı zamanda 29 Nisan'da piyasaya sürülecek olan yeni albümün tanıtım şarkısı. Grubun resmi YouTube kanalında dünya prömiyerini yapan video, yüklendikten sonra 24 saat içinde 3 milyondan fazla izlenme aldı. Albümde Zeit'in toplam üç versiyonu olacak.

Her yerde kaos hüküm sürerken, Alman efsaneleri Rammstein bu yeni single'ı yayınladı. Zamanlama manidar... Savaş ve işkenceyi tematik olarak tasvir eden, bu yüksek prodüksiyon videosu gerçekten çarpıcı. Şarkı, altı dakikalık destansı bir girişle başlıyor ve her saniyesi dopdolu. Zeit, melek koroları ve piyanoyla açılış yaparak sizi Till Lindemann'ın kusursuz baritonuyla harika dünyasına çekiyor. "Zaman, lütfen hareketsiz dur, hareketsiz dur" diye yalvarıyor Lindemann. Böyle bir yakarıştan sonra biraz dinlenmeye ihtiyacımız var ve Rammstein bunu bize sağlıyor. Yarı yolda tempo biraz yükseliyor ama bu bitişe giden bir yarış gibi değil. Daha çok güç ve ağırlık vermek için katmanların hassas bir şekilde eklenmesi gibi.

RAMMSTEİN

Şarkı ve videonun konusu

Rammstein, Zeit ile Platon'un mağara alegorisini anımsatıyor. Platon'un bilgiye karşı inancın doğası üzerine kafa yorduğu bu alegorisini akıllara getiriyor. Kendinizi tüm hayatınız boyunca ıssız bir mağaranın duvarına zincirlenmiş olarak hayal edin. Üstelik boş bir duvara dönüksünüz. Arkanızda bir ateş yanarken, gölgeler kendilerini duvara vurur. Ancak ateşin varlığından habersiz olduğunuz için gölgeleri, o varlıkların bir yansıması değil, varlıkların kendileri olarak algılarsınız. Bu, algı ile gerçekliği birbirinden ayıran bir düşünce deneyidir. Bundan yola çıkarak Zeit, insanlığın döngüsel doğasını yansıtıyor. Zeit'in videosunda zamanın kumları, gözleri bağlı, doğum yapan bir grup kadının üzerine dökülüyor. Sonra zamanı hem yaşamın hem de ölümün getiricisi olarak tasvir ederek, Rammstein'ın üyelerini yutuyor. Zamanın kumları, yeni doğan çocukları tutarken görülen Azrail karikatürünü de çevreliyor. Ölüm kaçınılmazdır, bu nedenle doğduğumuz andan itibaren ölümle iç içe yaşarız...

"Yaşayana kadar ölmeye devam ediyoruz."

RAMMSTEİN

Yaşam ve ölüm

Rammstein üyelerinin dalgalı denizde kayıktan düştükten sonra boğulduğu yerde ölüm devreye giriyor. Video daha sonra, savaşın içindeki adamlara, ardından da, sanki ülkeleri için savaşırken ölmeye mahkummuşlar gibi, ağaç dallarıyla tüfek gibi savaşan çocukların görüntüsüne geçiyor. Şarkının sözleri de Till Lindemann'ın değerli anlara tutunma özlemini ifade ediyor. Mem'in dediği gibi, zaman düz bir dairedir. Dolayısıyla doğum, savaş ve ölümden oluşan döngü, kusurlu algılarımızla ve kaçınılmaz olanı kasten inkarımızla hep tekrar edecek. Zeit'in videosu insanların Rammstein'dan beklediği tipik sürrealist ve sansasyonel klip türünün hakkını tam olarak vermiştir. Kim bilir belki de bu figürler Tanrı'nın iradesini, dünyanın yörüngesini, mutlak bir zaman çizelgesini veya nasıl istersek onu temsil ediyor.

Klibin ilerleyen bölümlerinde, bir grup kadın doğum yaparken başlarında bekleyenleri görüyoruz. Yani video sadece ölümü değil, yaşamı da destekliyor. Aynı zamanda, arka planda nükleer patlamayı andıran bir şeyler oluyor. Almanya'nın Ukrayna yardımları sırasında arka fonda Zeit'i gördüğümü anımsıyorum. Yani şarkı, Rusya Ukrayna savaşına da atıfta bulunmayı ihmal etmiyor. Ayrıca, bu hanımların doğuma bağlı ağrıları derinden yaşadıklarını görüyoruz. Dolayısıyla, bu sahnenin ardındaki ima, aslında çocuklarını savaşla boğuşan bir dünyaya doğuruyor olmalarıdır. Öte yandan doğum yapmalarına yardım eden kadın ve erkeklerin gözleri bağlı olarak tasvir ediliyor. Bundan da gerçekliğin idealden daha az olan yönünü aslında görmezden geldikleri çıkarımında bulunabiliriz.

Rammstein

Son söz

Yaklaşık 30 yıllık kariyeri boyunca, Rammstein dünya çapında 20 milyondan fazla albüm sattı. Yeni albüm Zeit, 2022 ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak büyük bir Avrupa ve Kuzey Amerika turuyla şimdiden ortalığı kasıp kavuracak. Kesin olan bir şey var ki; Bu yıl büyük bir Rammstein yılı olacak! Bu kadar söz etmişken, şarkıyı videosuyla birlikte dinleyip, izleyelim o halde.

https://youtu.be/EbHGS_bVkXY
Bu yazıyı kargala!
2 Yorum
3ncutekilsahis
3ncutekilsahis
12:04 @ 15.03.2022
Harika bir Rammstein yazısı olmuş.. Grubu ilk olarak 2000li yılların hemen başında Du hast parçası ile tanımıştım. Arkasından Amerikayı eleştiren kliplerine denk gelmiş olmam daha da perçinlemişti gruba olan sevgimi.. Bu arada harika bir klip okuma olmuş ??
1 yanıt
Aysengurleryildirim
00:47 @ 16.03.2022
Du hast en sevdigim parcalarindan biri. Benim icin ozel bir grup Rammstein. Tesekkur ederim guzel yorumunuzdan dolayi. Sevgiler...
Büşra Büşra
Büşra Büşra
21:04 @ 15.03.2022
Sevgili yazarımız klibi o kadar güzel anlatmış ki ve o kadar güzel tasvirlemişki izlerken onun sözcükleriyle anlamdırabildiğim videoyu?? Gerçekleri görmezden gelme olayını platonun mağara alegorisine bağlaması müthiş???? insanlarda merak uyandırıyor?? gördüklerini sözcüklere döküp bizlere aktarabilmesi çok kolay olmasa gerek tebrik ederim çok çok güzel bir yazı olmuş emeğinize yüreğinize sağlık ??