Aile & Çocuk Kitap & Edebiyat

AMA BU BALIĞIN PARMAKLARI VAR!


Gamze Erdem Özcan 17 Mart 19:15

Anlattığı kurgu ile çocukla arkadaşlık kuran bir daha, bu akşam da dedirten kitaplara bayılıyorum. Pearsons Yayınları'ndan çıkan "Ama Bu Balığın Parmakları Var" cıvıl cıvıl bir kitap. Okuması, dinlemesi, kurgusu, öğretme kaygısı taşımadan birçok konuyu bir arada işlemesiyle gönüllerimize taht kuruyor.

Minik Balon Balığı Pufpuf'un gösterisiyle başlayan hikayemizde; dünyanın dört bir yanından balıklar harika baloncukların olduğu bu gösteriyi izlemeye gelirler. Tüm balıklar bunun inanılmaz olduğunu düşünür. Ta ki parmakları olan Fırfır'ı görene kadar. Fırfır'ın parmaklarıyla parmak boya, örgü, kağıt kesme ve gıdı gıdı yapabildiğini duyunca şaşırırlar. Balıklar eğlenedursun bizim Pufpuf, artık gösterisi izlenmediği için Fırfır'ı suçlar. Balıklarla yakalamacılık oynayan Fırfır, o anda bir ses duyar. Pufpuf, Fırfır'ı koca bir kutunun altında ezilmekten son anda kurtarır. Sonra o kutudan çıkan enstrümanlarla hep birlikte bir parti yaparlar.

Ama Bu Balığın Parmakları Var!

"Teşekkür ederim Fırfır" dedi Pufpuf, "Hayatımı kurtardın. Sana kötü davrandığım için özür dilerim. Gıdıklama oyununuza ben de katılabilir miyim?"

Ama Fırfır'ın daha iyi bir fikri vardı...

Ama Bu Balığın Parmakları Var!

İnceden duygu yönetimi

Açık bir şekilde arkadaşlık ve yardımlaşmanın işlendiği kitabımız, örtük bir şekilde de bireysel farklılıklara vurgu yapıyor. Farklılıklarımız, kabul malzemesi değil yeteneklerimizdir. Bazılarımız göz önünde olmayı severiz ve biri gelip dikkatleri çektiğinde ona karşı öfke besleriz. Bu duygular bi yere kadar normaldir elbette. İşte bu duygularla da hep birlikte varolabilmeyi başarabiliyor muyuz? Diğer bir deyişle, farklılıklarımız ve kendimize özgü ve ne kadar özel olduğumuzu farketmeliyiz. Bu tarz durumlarda hırsın, ilişkilerimize ne denli zarar verdiğini gözden kaçırıyor muyuz?

Kitabın dilinde ifade tekrarlarına ve şiirsel bir akıcılığa rastlamıyoruz. Ama kurgu öyle akıcı ki defalarca okuyup sıkılmadıklarımızdan. Kısa, anlaşılır, sade cümlelere yer verildiği ve zengin çizimlere sahip olduğu için 2 yaş itibariyle okuyacağımız, 7-8 yaşa kadar çocukların kendileri okuyabilecekleri bir kitap. Okuma saatlerine bir de gıdı gıdı seansları eklenmeye başlıyor ki o zaman keyifler çifte kavrulmuşa dönüyor.

Sue Hendra ve Paul Linnet ikilisinin en gözde karakterlerden biri haline gelen Pufpuf'umuz gibi daha yarattıkları bir çok karakter ve kurgu var. Her birinin incelemesini kargala.com"da zamanla buluşturmaya devam edeceğim.

Fırfır ve sevimli arkadaşlarının eğlenceli macerasını çocuğunuzla birlikte keyifle okuyacaksınız. Gıdıklamadan geçmeyin.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum