Sinema & TV

Amazon Mu Netflix Mi Disney Mi?


Onur Ömer Düzgün 2 Nisan 09:43
Onur Ömer’in karavanından merhabalar.

Karavanımız ile her hafta edebiyat, müzik, sinema ve dizi gibi farklı alanlara yolculuk yapacağız. Rotamız her hafta değişecek. Ama ana amacımız hoş zaman geçirmek olacak. Elbette bunların yanı sıra yeni şeyler öğrenip, ilginç bilgiler de edineceğiz. Merak ettiğimiz, hala izlemediğimiz diziler veya filmler hakkında incelemeler yapacak, “acaba şu kitap nasıl?” dediğiniz kitapları irdeleyeceğiz. Bazen de müzik üzerine konuşacağız.

İlk konumuz için Twitter gündemini oldukça meşgul eden Netflix zammından başlamak istedim. Türkiye’ de her şeye olduğu gibi Netflix’e de zam geldi. Hem de ne zam! Yüzde 30 ile yüzde 50 arasında olan yüksek orandaki bu zam (haklı olarak) kullanıcıların yoğun tepkisine neden oldu. Netflix piyasayı tekelinde bulundurduğunu düşünüp böyle bir karar vermiş olabilir ama Amazon Prime gibi sağlam adımlar ile yayılan ve bomba projeler ile kulvara giriş yapmaya hazırlanan Disney+, Netflix’in bundan sonraki adımlarını düşünerek atmasına neden olacaktır.

Amazon Prime üye olmaya değer mi?

Ben bir süredir Amazon Prim’ da vakit geçirir durumdayım. Zam haberinden yaklaşık on gün önce denemek için bir hesap açmıştım. Merak edenler için fiyatı ilk ay ücretsiz, ikinci aydan itibaren şimdilik aylık 7.99 TL. Hesabı açmamdaki ana neden Netflix’ in hoşuma gidecek içeriklerini tüketmiş olmam ve uzun zamandır izleyecek bir şey bulamayışım. Şimdi “şunu izlememişsindir belki?” diye bana soru sorduğunuzu duyabiliyorum. Emin olun ilgimi çekecek içerikleri tüketmişim ama siz yine de “şunu mutlaka izlemelisin” diyorsanız fikrinizi duymak isterim.

Peki Prime Video’ da aradığımı buldum mu? Kısmen evet. Carnival Row, Bosch ve Good Omens dizilerini, Sound of Metal (Metalin Sesi) filmini izledim. Dizilerin IMDb puanı sekizin üzerindeydi ve çok hoşuma gitti. Hollywood’ un Behzat Ç.’ si olan Harry Bosch, perilerin insanlar arasındaki yaşamını masalsı dille anlatan Carnival Row, bir iblis ile bir meleğin dünyayı kıyametten kurtarmaya çalışmasını anlatan Good Omens kısaca dizilerimizin konusu. Daha sonra dizilere uzun bir şekilde değineceğiz.

Prime' da hangi filmi izledim?

Metalin Sesi filminin puanı da yüksek olmasına rağmen filmde aradığımı bulamadığımı söyleyebilirim. Bunun nedeni benim filmden beklentimin yüksek olması da olabilir çünkü filmden bir Whiplash tadını bekledim. Can alıcı davulcu performansı, güzel müzikler, etkileyici oyunculuk beklentisindeydim. Anlayacağınız gibi arzu ettiklerimi filmde bulamadım. Çok kısa geçiştirilmiş davul sahneleri, kulakta iz bırakmayan müzikler, anlamsız bir son ile buluşunca güzel sayılabilecek unsurlar gölgede kalmış oldu.

Amazon içerisinde yolculuğum devam edecek gibi duruyor. Merak ettiğim diğer bir platform ise Disney+ yayınları. Yakın zamanda ülkemizde yayına geçeceği söyleniyor. Wandavison, izleyenler tarafından en güzel Marvel yapımlarından biri olarak lanse ediliyor. The Mandolarian da kendinden söz ettiriyor. Falcon and Winter Soldier'ın fragmanı izlenme rekorları kırıyor. Benim gibi Loki’yi bekleyenler azımsanmayacak sayıda. Kısacası Disney+’ da piyasaya bomba bir giriş yapacak gibi duruyor.

Bu durum umarım bizim tarafımıza olumlu yansır. Ulusal kanallarda yayınlanan, bir bölümü aşırı uzun sürerken, bölümün yarısı kadar özet konan, reklam arası bitmek bilmeyen dizilerden kaçan insanlar bu mecralara kaydı. Özetle Türk pazarı iştah kabartıyor. Bu süreç neler doğuracak dersiniz? Zamanla göreceğiz ve tartışacağız.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum