Sinema & TV

Amazon Prime'ın Efendisi Geldi: Güç Yüzükleri İnceleme


Onur Ömer Düzgün 2 Eylül 13:17

Güç Yüzükleri ilk iki bölümü Amazon Prime üzerinden sevenleriyle buluştu. Çocukların bayram sabahını, annenin çocuğunu kucağına alacağı anı beklemesi gibi bir bekleyişti bizim de Güç Yüzükleri dizisini beklemek.

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi

Güç Yüzükleri dizisine geçmeden önce biraz Tolkien eserlerinden bahsedelim. "Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı. Solucan kuyruklarıyla ve sulu çamur kokusuyla dolu, iğrenç, pisi ıslak bir oyuk değil, oturacak veya yemek yiyecek bir yeri olmayan, kuru, çıplak, kumlu bir oyuk da değil: Bir hobbit kovuğuydu ve bu da konfor demekti," diye başlar Hobbit kitabı. Oysa kendisi bunları yazmadan saniyeler öncesinde sınav okuyordur. Sınav okumaktan sıkılan Tolkien sıradaki kağıdın boş olduğunu görünce karalamıştır bu satırları. Arkası bir çığ gibi gelmiş!

Hobbit ile bir taraftan cücelerin Erobor yolculuğuna ortak olurken diğer taraftan Bilbao'nun yüzüğü Gollum'dan almasını okuduk. Sonrasında ise Ak Divan'ın toplanmasını ve karanlık büyücü Sauron'un Dol Guldur'dan uzaklaşmasına şahit olduk.

"Çıkın Çıkmazı'ndan Bay Bilbao Baggins kısa bir süre sonra yüz on birinci yaş gününü debdebeli bir davet ile kutlayacağını ilan ettiğinde Hobbitköy'de büyük bir heyecan yaşanmış ve söylentiler alıp yürümüştü," diye de başlar Yüzüklerin Efendisi kitabı. Hobbit ile başlayan macera bu şekilde devam eder. İşte Güç Yüzükleri ifadesi burada karşımıza çıkar. Sauron, Eregion elfleri ile birlikte on dokuz büyük yüzük dövmüştür. -Bunların yanı sıra küçük yüzükler de dövülmüştür.- Daha sonra Sauron Hüküm Dağı'nın alevinde o meşhur tek yüzüğü yani yirminci yüzüğü dövmüştür.

Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları'na,

Yedisi taştan saraylarında Cüce Hükümdarlar'a,

Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar'a, ölecekler ne yazık,

Bir Yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda

Kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi'ne,

Hepsine hükmedecek Bir Yüzük, hepsini o bulacak

Hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak

Gölgeler içindeki Mordor Diyarı'nda

Yüzüklerin Efendisi

Silmarillion

"Eru vardı, Tek olan; Iluvatar derlerdi adına Arda'da," diye de başlar Silmarillion. Güç Yüzükleri dizisinde kısmen bu kitaba daha çok bir bölümüne misafir olacağız. Yüzüğün dövülmesi, Galadriel ve Elrond'un olgunlaşması, Sauron'u ve yüzüklerin sırrını elflere öğretmesi, hobbitlerin kökeni, Isuldur ve Anduril kitaptan bilip dizide göreceğimiz kısımlar. Tek korkumuz Amazon Originals için eklenen karakterlerin orjinal hikayeyi bozmasıydı. Nitekim daha fragmanlar ile birlikte tartışmalar başlamıştı. "Hiç siyahi elf veya cüce olur mu? O mekan bu şekilde mi tasvir edilir?" bunlardan sadece birkaçı. Bu tartışmalar daha devam edecek. Çünkü dizi rekor bütçeye sahip. Kısaca beklenti yüksek. Tolkien hayranlarının bir başka çekincemesi olan çıplaklık ve cinsellik konusu ise izleyicileri sevindirdi. Çünkü reyting almak uğruna böyle sahnelere yer verilmemiş.

Güç Yüzükleri'nin ana konusu

Güç Yüzükleri hakkında sürpriz bozan vermek istemiyorum. Zaten dizinin konusuna değindik. Benim keşke dediğim birkaç kısım var. Bunlardan ilki, dizinin bir önceki çağda başlayıp tamamen Silmarillion'u içermesi. -Bence şayet dizi beklenilen ilgiyi görürse o da çekilecek.- Diğer husus ise Güç Yüzükleri'nde işlenen konuların çok hızlı işlenmesi. Daha yavaş ve aceleye getirilmeden işlenebilirdi. Savaşlar, kapışmalar, yok oluşlar bir çırpıda geçti gitti. Filmlerden bu sahneleri uzun süreli görmeye alıştık sonuçta. Yani tadı damağımızda kaldı. Güç Yüzükleri özellikle bu evrene yabancı, ilk defa bu dizi ile Tolkien dünyasına katılacaklar için güzel bir giriş bölümü oluşturmuş.

Bunun dışında Güç Yüzükleri dizisinin ana konusun şimdilik Galadriel üzerine kurulu olduğunu söyleyebiliriz. Abisinin kaybı sonrası yaşadıklarına ve aldığı kararların diğer elfler tarafından tartışılmasını izliyoruz. Galadriel'in öç almak için çıktığı yolculuk ve bu sayede dünyadan kötülüğü bitireceğine olduğu inancına ortak oluyoruz. İntikam duygusu sağlıklı karar almasını engelliyor. Diğer taraftan bir yolculuk yaşayan karakterimiz de Elrond. Gil-Galad'ın yanından Celebrimbor'un yanına gidişini ve kendini geliştirişini göreceğiz. Bu olurken eski bir dostundan sitem de görecek. Dizide en merak çeken bölüm ise Hobbitlerin yabancı ile tanışması. Acaba kim bu yabancı? Balrog mu Gandalf mı yoksa başka birisi mi? Acaba bu gizemli yabancı kime evrilecek? Gelecek bölümlerde göreceğiz.

güç yüzükleri

Dizi görsel ve işitsel bir şölen

Peter Jackson'un yarattığı sinema evreninin renk paletine aşina olduğumuz için Güç Yüzükleri paletine alışmamız biraz zaman alacak. Dizinin sinematografik açıdan seyir zevki çok yüksek. İki bölümü izlerken de görsel bir şölen yaşıyoruz.

Güç Yüzükleri müzik açısından da harika. Yüzüklerin Efendisi serisinin müziğini yapan Howard Shore dizi müzikleri için Bear McCreary'yi önermişti. Güç Yüzükleri dizisi için müziklerin temelini yine Howard Shore atmış. McCreary'de mükemmel bir şekilde devamını getirmiş. Olması gerektiği ve vaat edildiği gibi her mekanın kendine ait bir sesi bir müziği var. Elf sahnelerinde ilahi bir koro, hobbit sahnelerinde şamanik doğa sesleri, cüce sahnelerinde bas bariton vari erkek sesleri ile bu sefer işitsel bir şölen yaşıyoruz. Açılış müziği bana biraz durgun geldi. Daha heyecan yaratan, tüyleri diken diken eden bir müzik seçilebilirdi.

Başarılı oyuncu seçimleri

Güç Yüzükleri oyuncu bakımından oldukça geniş bir kadroya sahip. En gözümüze çıkanlara değinecek olursak Galadriel rolü ile Morfydd Clark'ı görüyoruz. Gözlerimiz bu rol için ne kadar Cate Blanchett'a alışkın olsa da kısa sürede değişikliğe alışıyor. Aslında Morfydd Clark tanıtım videolarından beri beni Galadriel olduğuna inandırdı. Dracula'daki performası da güzeldi. Elrond olarak da The King's Man, Behind Her Eyes yapımlarından gözlerimizin aşina olduğu Robert Aramayo var. Aramayo da başarılı oyunculuğu ile "ben bu rolü hak ettim" diyor. İlk iki bölüm itibari ile gözümüze çarpan bir diğer oyuncu da Elanor Brandyfoot -yani "Nori"- olarak Markella Kavenagh. Maceracı hobbit rolünü dizide başarı ile üstleniyor. Prince Durin IV rolünde Owain Arthur'u görüyoruz. Kendisi karakter olarak cüceye dönüşmüş durumda.

Küçük bir not düşelim. Yukarıda da belirttik. Eğer daha önce kitapları okumadıysanız mutlaka Güç Yüzükleri hoşunuza gidecektir. Kitapları okuduysanız biraz hayal kırıklığı yaşasanız da bence daha sonra dizi hoşunuza gitmeye başlayacaktır. Çünkü kitabı birer bir diziye uyarlamak çok zor. Bu kadar maddi yatırımın karşılık bulması için kimi yerlere ekleme yapmak şart.

Güç Yüzükleri dizisinin ilk iki bölümünü kısaca mercek altına yatırdık. Elbette sezon finali yaptığı zaman diziyi tekrar inceleyeceğiz. Belki bakarsınız arada iki bölüm sonra da inceleriz. Çünkü mevzu bahis bir Tolkien eseri olunca ne onun hakkında konuşmaktan ne yazmaktan bıkarım. "Yazacaklarımın en az yarısını, arzuladığımın yarısı kadar bile yazamıyorum; ve yazdıklarımın yarısından azını hak ettiğininin ancak yarısı kadar yazabiliyorum," diyerek durumu özetleyelim.

Dizinin karavan puanı,

?????
https://youtu.be/ShkLva19H0s
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum