Sinema & TV Kitap & Edebiyat

Amazon Prime: Jack Ryan 3. Sezon İncelemesi ve ABD politikası


Onur Ömer Düzgün 31 Aralık 11:22

Jack Ryan Prime Video'nun üzerine titrediği bir seri. Tom Clancy'nin çok satan romanından uyarlanan dizinin üçüncü sezonu sevenleri ile buluştu.

Jack Ryan dizisinin ilk iki sezon yönetmen koltuğunda ismi Lost ile duyulmaya başlayan Carlton Cuse vardı. Bu yüzden okurların büyük soru işareti vardı. Çünkü kimse Cuse'un Lost dizisinin son bölümlerinde yaptıklarından mutlu değildi. Kendisi Lost&Key ekibine katılınca yönetmen koltuğuna Prison Break ile tanınan Paul Scheuring oturdu.

Jack Ryan sürpriz bozansız 1. sezon

Jack Ryan doktorasını yapmış bir analisttir. Ordudaki görevinden sonra CIA için merkezi büroda, masa başında çalışmaya başlar. Yaptığı incelemelerde bir hesabın şaibeli para hareketleri yaptığını fark eder. Bunun üzerine durumu üstlerine bildirir ama üstleri somut delil ister. Bir şekilde sahaya inip olayı incelemek için yetki alır. Acımasız bir terör örgütünü deşifre eder. Terör örgütü liderinin yakalamak için elinden geleni yapacaktır.

Bu sezonda değinmek istediğim bazı yerler var. İlk olayların bir kısmı bizim topraklarımızda geçiyor. Göçmen kamplarında ve İncirlik Hava Üssü'nde. Türkiye'ye kaçak yollarla girip botlarla yine kaçak bir şekilde Avrupa hayali kuranlar var. Dizide aleni şekilde işlenmiş. Sorun zaten aleni. Peki çözüm?.. Türk sınırında Ankaralı Namık ve Sıla çalmaya başlarken misafir oyuncu olarak Kaan Urgancıoğlu'nu görmek ise sürpriz oldu. "Kötü emellerini İslam adı arkasına saklayanlar ise emelleri altında boğulsun" diyorsunuz. Özellikle bir baba, oğlunun tedavisi mümkünken bunu elinin tersi ile ittiği sahnede.

Jack Ryan sürpriz bozansız 2. sezon

Jack Ryan önemli bir başarıya imza atınca arkadaşı olan bir senatör ona yanında görev teklif etmiştir. Dolayısı ile Jack'te görevi anında kabul etmiştir. Bu seferki incelemelerinden Venezuela'ya giden bir şilepte anormallik görür. Onu incelemek ister. Gerekli prosedürün ardından senatör ile soluğu Venezuela'da alırlar. Lakin Venezuela Başkanı Reyes bu durumdan mutlu değildir. Çünkü gizlediği önemli şeyler vardır. Görüşmenin ardından Jack ve senatör ülkeden ayrılmak üzere havaalanına doğru yola çıkarlar. Yolda ise bir suikaste uğrarlar ve senatör ölür. Bunun üzerine Jack bunun ardındaki ismi, suikastı gerçekleştireni ve Reyes'in sakladığı sırları deşifre etmek için yemin eder.

Bu bölümde değinmek istediğim konu ise güç zehirlenmesi. Reyes'in seçimi kaybetmemek ve iktidarı elden bırakmamak için yaptıklarını görünce insan sinirleniyor. Neyse ki sonuçta haklı olan kazanıyor da sinirimiz geçiyor.

Jack Ryan

Jack Ryan sürpriz bozansız 3. sezon

Neredeyse her ajan konulu yapımda bir klişe vardır: "Ajan bulunduğu kurum tarafından ihanete uğrar ve yalnız kalır." Nitekim bu sezon da bu oluyor. Önemli bir bilginin ardından giderken Jack birden vatan haini ilan ediliyor. Jack ise araştırmasına devam ediyor. Çünkü Rusya'nın radar menziline girmeyen bir füze yaptığından şüpheleniyor. Olaylar sonrasında iki ülke savaşın eşiğine geliyor.

Bu sezonda ABD'nin Nato ile Rusya'ya göz vermesi, Rusya'nın ise komşu ülkelere "ABD'ye üs sağlarsanız biz size neler yaparız?" tehtidi güzel bir şekilde işlenmiş. Masa başındaki diplomasi oyunları, savaş stratejileri çok başarılı.

Gelelim ABD'nin tavrına. İlk sezon "Biz olmasak ülkede terör eksik olmaz. O yüzden biz Afganistan, Suriye, Irak gibi yerlerdeyiz." palavrasını görüyoruz. Zaten ABD iç misyonu da galiba "Sınırlarından ne kadar uzakta olursa olsun terörden dolayı hiçbir vatandaşı zarar görmemeli." üzerine kurulu. Terör onlar için her zaman bir bahane ki çoğu zaman kendileri üretirler. İkinci sezonda yine ABD'nin aslında el altından diğer ülkelerin seçimlerinde nasıl müdahale ettiği hakkında fikir sahibi oluyoruz. Bunun ülkemiz için örneğine Zincirbozan filminde değinilmişti. Zaten ne zaman seçim olsa bu yüzden "ABD'ye gittin." ithamları havada uçuşur. Son sezon ise Rusya ile aralarında hep olan ve asla sönmeyecek kin mevzu bahis. O kin yüzünden kimse ülkesinde emniyette değil. Bir şey yapmasalar bile kabağın onların başına patlama ihtimali var. Aşağı tükürseler sakal yukarı tükürseler bıyık misali.

Oyuncu Kadrosu

Jack Ryan rolünde The Office'den tanınan John Krasinski var. Travma sonrası stres bozukluğu yaşan bir askeri ilk bölümler güzel canlandırmış. Genel olarak bakınca da başarılı bir oyun sergilemiş. Jack Ryan için Amarika'nın James Bond'u yakıştırması yapılıyor. Benden geçer not alsa da fiziki bir özelliği yüzünden Bond olamaz. Sizce ne? James Greer rolünde ise Wendell Pierce'ı görüyoruz. Genel anlamda o da başarılı ama bir yerde kendimize şu soruyu sormadan geçemiyoruz: "Bizim askerler testleri geçemezse geri hizmete alınıp malulen emekli ediliyor. Demek ki CIA'de böyle testler yokmuş." Dediğimi izlerken anlarsınız. Ayrıca Numan Acar ve Michael Kelly'nin oyunculukları diziye renk katıyor.

Eğer aradığınız politik dram ise ve aksiyonu seviyorsanız sizi Ryanverse'e alalım. "Ben zaten Homeland, 24 dizilerini de çok sevmiştim." diyorsanız bu dizi zaten tam size göre, kaçırmayın.

Dizinin karavan puanı,

????
https://youtu.be/c3lQ53e2j6Q
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum