Aktüel Sanat

Amy Winehouse: Müziği, Yaşamı Ve Trajik Ölümü


İngiliz caz-pop efsanesi Amy Winehouse'un, yirmi yedi yaşındayken alkol zehirlenmesinden ölü bulunması daha dün gibi. Amy Winehouse “Rehab” ve “Back to Black” gibi şarkılarıyla popüler oldu. Hızlı, muzaffer ve trajik bir kariyere sahipti. Onu kalın göz kalemi, arı kovanı saç modeli, denizci dövmeli kolları ve çarpıcı sesiyle tanıdık. Aynı zamanda Amy, hayatının çok kısa olduğunu gören büyüleyici bir müzik sanatçısıydı. Ne yazık ki alkol ve parazitik ilişkiler nedeniyle işlevsiz bir yaşam sürdü.

Amy Winehouse, 14 Eylül 1983 senesinde İngiltere'de, Londra'nın kuzeyinde doğdu. Taksici bir babanın ve eczacı bir annenin kızıydı. Caz müzikle genç yaşta tanıştı. Aile evindeki pikaptan çıkan Frank Sinatra şarkılarıyla büyüdü. Aynı zamanda büyükannesi de şarkıcıydı. O ve ailesi, Winehouse'un türe olan ilgisini önemli ölçüde etkiledi. Çocukluğunda, vokal eğitimini ilerletmeyi öğrendiği sanat okullarına devam etti. Daha sonra Sylvia Young Tiyatro Okulu'nda, tam zamanlı eğitim aldı. Böylelikle daha profesyonel bir eğitim hayatına başlamış oldu. On dört yaşındayken kendi söz ve bestelerini oluşturmaya, gitar çalmaya başladı. Kariyerinin başlarında yerel gruplarla birçok kez çalıştı. Sene 2000 olduğunda, Ulusal Gençlik Caz Orkestrası'nın önde gelen kadın vokalisti olmuştu bile.

AMY WINEHOUSE

İlk albüm

Bir arkadaşının, ondan habersiz demo kaydını yapım şirketine göndermesiyle müzik endüstrisine giriş yaptı. Hemen ardından Winehouse, 2002 senesinde bir anlaşma imzaladı. Daha sonra birkaç şarkı daha kaydetti. Bunun ardından müzisyen yapımcı Salaam Remi ile bir çalışma ilişkisi kurdu. Amy Winehouse, sonunda Island ile bir albüm anlaşması imzaladı. İlk albümü olan Frank'i, 20 ekim 2003 senesinde, henüz on dokuz yaşındayken yayınladı. Bu albüm bir tür düz caz-hiphop crossudur. Piyasaya çıktığından beri bir milyonun üzerinde satış yaptı ve üçlü platin sertifikası aldı. Albümün adı eski bir erkek arkadaştan geliyor. Ayrıca konusunun büyük bir kısmı da bu ilişkiye dayanıyor. Şarkıda, Winehouse dumanlı caz vokalleriyle, eski erkek arkadaşının zayıflıklarından söz ediyor. Albümün ticari çekiciliğini, ''Stronger than Me'' de dahil olmak üzere bir dizi single ile de destekledi.

İlk albümün başarısına rağmen, Winehouse ile yapımcı şirket arasında anlaşmazlıklar çıktı. Sanatçı plak şirketinden gelen kapsayıcı otoriteden rahatsız oldu. Üstelik tanıtım çalışmalarını da yetersiz buldu. Frank'ten hemen bir takipçi kitlesi kazansa da, asıl başarısını ikinci çalışması Back to Black ile kazandı. Bu albüm onun uluslararası yıldız olmasında büyük etki sağladı. On bir parçalık albümün yapımcılığını tamamen Salaam Remi ve Adele, Paul McCartney, Ghostface Killah ve pek çok sanatçının prodüktörlüğünü yapan süperstar yapımcı Mark Ronson yaptı. Almümden çıkan ilk single, Winehouse'un en popüler şarkısı ve aynı zamanda en trajik şarkısı ''Rehab'' oldu.

AMY WINEHOUSE

Özel yaşamı ve başarıları

Amy Winehouse iki albümü arasındaki yıllarda, aşırı alkol ve uyuşturucu kullanımıyla mücadele etti. Ayrıca kontrolsüzce kilo vermeye başladı. Eşi Blake Fielder-Civil, bir röportajında Winehouse'u crack ve eroinle tanıştıran kişinin kendisi olduğunu itiraf etti. Winehouse ve Fielder-Civil, uyuşturucu kullanımı, fiziksel kavga, hapishane ve rehabilitasyon ile karakterize; işlevsiz, karşılıklı bağımlı, toksik bir ilişkiye sahipti. Ayrıca Winehouse romantik ilişkisinin yanı sıra babasıyla da sorunlar yaşadı. Amy Winehouse'un hayatını konu alan Akademi Ödüllü belgesel "Amy", şarkıcının filmde sömürücü olarak görünen boşanmış kocası ve babasıyla ilişkisini gözler önüne seriyor. Üstelik bu ilişkilerin onun ruh sağlığını ve kararlarını nasıl etkilemiş olabileceğinin daha iyi bir resmini çiziyor.

Amy Winehouse ilişki ve madde kullanımıyla ilgili sorunlarına rağmen, müzik otoritelerinin ''21. yüzyılın bir ruh klasiği'' olarak selamladığı albüm olan Back to Black'ı çıkarmayı başardı. Albüm daha ilk haftada 50.000'den fazla sattı. Bununla birlikte toplamda sekiz milyon satışa ulaştı. Winehouse bu albümüne cazdan daha farklı bir soluk getirdi. Caz yerine ruhunu ve R&B unsurlarını harmanlayarak tüm zamanların en iyi 500 albümünden biri olarak kabul edilen bu eşsiz albümü yarattı.

10 Şubat 2008 senesinde Amy Winehouse; Lauryn Hill, Norah Jones, Alicia Keys ve Beyonce'un arasına katılarak bir gecede beş Grammy Ödülü kazanan beşinci kadın, solo sanatçısı oldu. "En İyi Yeni Sanatçı, En İyi Pop Vokal Albümü, Yılın Rekoru, Yılın Şarkısı ve En İyi Kadın Pop Vokal Performansı" ödüllerini kazandı. İronik bir şekilde, tedaviye isteksizliğinden söz ettiği ''Rehab'' şarkısı da o gece üç ödül kazandı.

AMY WINEHOUSE

Bir yaşamın sonu

Rehabilitasyona gitmemek için direnmesine rağmen, Winehouse sonunda uyuşturucuyu bıraktı. Sonradan nüks ettiğine dair söylentiler çıksa da, hiçbiri doğrulanmadı. Ancak uyuşturucudan kurtulmuş olsa bile, alkolle hala büyük mücadeleleri vardı. Üstelik bu ölümcül olacak kadar tehlikeli bir bağımlılıktı. Nitekim de öyle oldu. 23 Temmuz 2011 senesinde Winehouse, koruması tarafından dairesinde tepkisiz bir halde bulundu. Güvenliğin acil servisi aramasının hemen ardından, olay yerinde ölü ilan edildi. Ölüm nedeninin, "kaza sonucu alkol zehirlenmesi" olduğu belirlendi. Öldüğünde yirmi yedi yaşındaydı ve bu onu Kurt Cobain ve Jim Morrison gibi aynı yaşta ölenler listesine ekledi. Genellikle ''27 kulübü'' olarak anılır. Ölümünden birkaç sene önce Winehouse, o yaşta ölme korkusundan bahsetmişti. Kim bilir belki de kendini o güne hazırladı.

Ölümünden sonra ailesi, üç temel konuya odaklanan bir hayır kurumu olan Amy Winehouse Vakfı'nı kurdu. Bu vakıf, gençleri uyuşturucu ve alkolün kötüye kullanımının etkileri konusunda eğitmek, kötüye kullanıma açık olanlara destek sağlamak ve dezavantajlı gençlerin kişisel gelişimini müzik yoluyla desteklemek için çalışmalar yapıyor. Amy Winehouse, yalnızca iki albüm çıkarmasına rağmen, dünyanın her yerindeki dinleyicilere ve müzisyenlere ilham verdi. Üstelik hala da vermeye devam ediyor. O kariyerinde birçok iniş çıkışları olan bir rollercoasterdı. Bu yüzden hep bu iniş çıkışlarla yaşadı. Amy Winehouse, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları nedeniyle kısa süren birçok hayattan yalnızca biridir.

O zaman bu yazının üzerine bir ''Back to Black'' iyi gider sanki değil mi? Hemen peşinden benim için ''You Know I'm No Good'' parçasını da dinlemeyi unutmayın.

https://youtu.be/TJAfLE39ZZ8
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum