Sağlık

ANNE ADAYLARININ YENİ ENDİŞESİ: COVID-19 VE GEBELİK


Konuk Yazar 20 Ağustos 12:50

COVID-19 ya da 2019 koronavirüs hastalığı... SARS-CoV-2 adlı bir virüsten kaynaklanan bu hastalık ilk olarak 2019’un sonlarında ortaya çıktı ve hızla tüm dünyaya yayıldı. COVID-19’lu kişilerde ateş, öksürük, nefes darlığı ve diğer semptomlar vermektedir. Solunumla ilgili sorunlar, enfeksiyon akciğerleri etkilediğinde ve zatürreye neden olmaktadır. Uzmanlar, henüz COVID-19 ve gebelik hakkında net bir şey söylememektedir.

Bu yazıda gebe olan kadınlar için güncel bilgileri paylaşacağım.

Covid-19’un belirtileri

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes almada güçlük
 • Yorgun hissetmek
 • Titreyen titreme
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Koku veya tat alma duyusu ile ilgili sorunlar

Bazı insanların mide bulantısı veya ishal gibi sindirim sorunları vardır.

COVID-19’lu gebe kadınlar da yukarıdaki semptomlardan herhangi birine sahip olabilir veya hiçbir semptom göstermeyebilir. Çoğu insan için semptomlar, birkaç hafta içinde iyileşir. Ancak diğerlerinde COVID-19, pnömoni, yeterli oksijen almama, kalp problemleri ve hatta ölüm gibi ciddi sorunlara yol açtığı rapor edilmektedir. İnsanlar yaşlandıkça bu risk artar. Ciddi kalp hastalığı, kronik böbrek hastalığı, tip 2 diyabet, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), orak hücre hastalığı veya obezite gibi diğer sağlık sorunları olan kişilerde de bu sorunlarla karşılaşma riski daha yüksektir. Diğer nedenlerle (örneğin, HIV enfeksiyonu veya belirli ilaçlar), astım, kistik fibroz, tip 1 diyabet veya yüksek tansiyon nedeniyle zayıf bir bağışıklık sistemine sahip kişiler de ciddi sorunlar için daha yüksek risk altında kabul edilmektedir.

Gebeler şiddetli semptomlar açısından risk altında mı?

Şimdiye kadar bildiklerine göre, gebe insanların enfeksiyon kapma olasılığı diğer insanlardan daha fazla görünmemektedir.

Bununla birlikte, gebe olmayan aynı yaştaki kadınlarla karşılaştırıldığında, COVID-19’lu gebelerin hastalığı daha ağır geçirme ve yoğun bakımda kalma olasılıkları daha yüksektir. Gebeler içinde, daha ağır hastalanma riski, 35 yaş ve üstü, obez, yüksek tansiyonu veya şeker hastası olanlarda en yüksektir. Ancak çoğu gebe, bebeğini doğurmadan önce iyileşir ve hastanede kalması gerekmez. Gebelerin COVID-19’dan ölme riski, benzer yaştaki diğer insanlara göre daha yüksek değildir.

Ateş, öksürük, nefes darlığı veya diğer COVID-19 semptomlarınız varsa, doktorunuzu, hemşirenizi veya ebenizi arayın. Size ne yapmanız gerektiğini ve muayene gerekip gerekmediğini söyleyebilirler. Ayrıca size COVID-19’a neden olan virüs için test edilmeniz gerekip gerekmediğini de söylerler.

Gebelikte enfeksiyon ve riskleri

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar net olmamakla beraber, bebeğin rahim içindeyken enfeksiyon kapmasının mümkün olabileceğini göstermektedir. Ancak bu çok nadir olan bir durumdur ve bu gerçekleştiğinde, çoğu bebek çok hastalık bulgusu vermeden bu süreci atlatır. Virüsün bebeğe doğum sırasında veya bebek doğduktan sonra geçmesi de mümkündür. Doğum yaptığınızda COVID-19’unuz varsa, bebeğe bulaşma riskini azaltmanın yolları vardır.

COVID-19 gebelikte sorun yaratır mı?

Şu ana kadar bildiklerimize göre, gebelik sırasında COVID-19 olan çoğu insan önemli sorunları olmadan enfeksiyonu atlatırlar. Ancak anne ciddi şekilde hastalanırsa sorunlar başlayabilir. Öncelikle COVID-19 ile enfekte gebelerde erken doğum riski arttırdığına dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu, bebeğin 37. gebelik haftasından önce doğma riski demektir. Özellikle ciddi bulguları olan ve zatürree olan gebelerde, bu risk daha fazladır. Erken doğum, yeni doğanlar için tehlikeli bir durumdur. Çünkü çok erken doğan bebeklerin, henüz tam gelişmemiş sistemlerinden kaynaklanan ciddi sağlık sorunları görülmektedir.

Covid-19 tedavisi

Hafif hastalığı olan çoğu insan evde kalmasında sorun yoktur. Hafif hastalık, ateş ve öksürük gibi semptomların olabileceği, ancak nefes almakta zorlanmadığınız anlamına gelir. Ciddi semptomları veya başka sağlık sorunları olan kişilerin hastaneye gitmesi gerekir. Hastanede tedavi olmanız gerekiyorsa, doktorlar ve hemşireler de bebeğinizin sağlığını yakından izleyecektir.

COVID-19 için birkaç olası tedavi üzerinde hala araştırmalar yapılmaktadır. Bazı durumlarda, ciddi şekilde hasta olan gebelere farklı durumlar için ilaçlar önerilmektedir. Tedavi öncesi, hangi ilacın ne amaçla verildiği ve etkileri/yan etkileri açısından bilgilendirileceksiniz. Bununla beraber bebeğe geçen ilaçlar için de bebek üzerine etkileri konusunda bilgi verilecektir.

Ateş, COVID-19’un yaygın bir semptomudur. Hamileyseniz ve ateşiniz yükselirse, doktorunuza, hemşirenize veya ebenize ne yapacağınızı sorun. Asetaminofen, ateşi tedavi etmek için kullanılabilir ve genellikle hamilelik sırasında alınması güvenli bir ilaçtır.

Doğum öncesi rutin randevular değişecek mi?

Çok sayıda COVID-19 vakasının olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, muhtemelen bazı değişiklikler olacaktır. Örneğin:

 • Partneriniz /eşiniz randevular için size katılamayabilir
 • Herhangi bir COVID-19 belirtiniz varsa, randevularınız sırasında muhtemelen tıbbi maske takmanız gerekecektir.
 • Doktorunuz belirli testleri birlikte isteyebilir, böylece sık sık girmenize gerek kalmaz
 • Doktorunuz bazı ziyaretleri telefonla veya görüntülü görüşmeyle yapabilir.

Bu değişiklikler stresli olabilir ancak amacın sizi ve başkalarını korumaya yardımcı olmak olduğunu unutmayınız.

Doğum nasıl olacak?

Hastaneye gittiğinizde ateş ve diğer COVID-19 semptomları için kontrol edileceksiniz. Virüs için de test edilebilirsiniz. Doğumunuzun ilaçlarla başlatılması önceden planlandıysa veya sezaryenle doğum yapacaksanız tarih daha erkene alınabilir. Kendinizi sağlıklı hissetseniz bile hastaneye gitmeden önce burnunuzu ve ağzınızı maske ile kapatmalısınız. Doğum sırasında ve doğum sırasında maske takmayı da ihmal etmemelisiniz.

Doğuma girdiğinizde COVID-19’unuz varsa, doktorlar ve hemşireler çevrenizdekileri korumak için adımlar atacaktır. Örneğin, mümkünse tıbbi maske takmanız gerekecektir. Planladığınız şey vajinal doğumsa, muhtemelen yapabileceksiniz. COVID ile enfekte olmak, tek başına sezaryen için bir gerekçe değildir.

COVID-19’unuz varsa, doktorunuz veya hemşireniz, iyileşene kadar bebeğinizden ayrı kalmanızı önerebilir. Bu, ne kadar hasta olduğunuza, bebeğinizin virüs için test edilip edilmediğine ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Bebeğinizi kucağınıza alırsanız, enfeksiyonun yayılma riskini azaltmak için bir yüz maskesi takmanız gerekecektir.

Peki ya emzirmek istersem?

Emzirmenin hem sizin hem de bebeğiniz için birçok faydası vardır. COVID-19’a neden olan virüsün, bebeğe anne sütü yoluyla geçip geçemeyeceği bilinmemektedir.

Hastaysanız, bebeğinizi sağlıklı bir yetişkinin beslemesini isteyebilirsiniz. Bu mümkün değilse, emzirseniz de emzirmeseniz de bebeğinizi beslerken veya kucağınızda tutarken çok dikkatli olmanız önemlidir. Uzmanlar, virüsün anne sütü yoluyla yayılıp yayılamayacağını bilmese de, yakın temas yoluyla onu bebeğinize bulaştırabilirsiniz. Ellerinizi sık sık yıkayarak ve beslerken yüz maskesi takarak bebeğinizi emzirirken koruyabilirsiniz.

Bebeğiniz için anne sütünü sağarak vermeyi de tercih edebilirsiniz. Süt sağmadan önce ellerinizi dikkatlice yıkayın ve maske takın. Mümkünse, sağlıklı bir kişinin pompanızı kullanımlar arasında iyice temizlemesini sağlayın.

Stres ve kaygı ile başa çıkmak

COVID-19 konusunda endişeli hissetmek normaldir. Gebe iken, kutlamaları iptal etmek ve akraba ve arkadaşlardan uzak durmak zorunda kalmak, bebeğiniz için rahatça alışveriş yapamamak sizi üzebilir.

Şunları deneyerek kendinizi rahatlatmaya çalışın:

 • Haberleri dinlemeye bir süre ara verin
 • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı yiyecekler yiyin
 • Evinizde hoşunuza giden ve yapabileceğiniz aktiviteler bulmaya çalışın
 • Arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle iletişim halinde kalın

Çoğu anne adayının, COVID-19’dan ciddi şekilde hastalanmadığını ve sorunsuz bir gebelik süreci geçirdiğini unutmayın. Paniğe kapılmamaya çalışın ve önlemleri almayı ihmal etmeyin.

https://www.youtube.com/watch?v=h3AGYFWJgn8
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum