Bilim & Teknoloji

Apple Sunumunda Neler Göreceğiz?


Apple bugün teknoloji severlerin karşısına çıkacak. Saat 21.00 itibari ile başlayacak etkinlik elbette Eylül etkinliği gibi heyecan yaratmıyor. Ancak yine de teknoloji gündemi bugün, Apple. Son yıllarda devrimsel olmak yerine daha sağlamcı adımlar atan firma bu sene de büyük bir değişim sunmayacak. Yani muhtemelen "one more thing" göremeyeceğiz. Zaten son yıllarda Çinli rakiplerinin daha deneysel ve yenilikçi olmasına alıştık.

Peki bu etkinlikte neler göreceğiz? Apple'ın bu gece tanıtması muhtemel ürünlerine bakalım.

Türkiye'de şart: ucuz iPhone SE

Malum artık telefon almak lüks. Özellikle sokak röportajlarındaki dayıların kafayı taktığı cebimizdeki telefonlar, öyle son model değil. Hele ki son model iPhone olması cidden lüks. İşte bu noktada ortaya çıkan ucuz seçenek iPhone SE. Selefinden çok büyük bir farkla gelmeyen model, tasarım olarak yine iPhone 6 benzeri çizgiler taşıyacak. En büyük artısı ise 5G. Kamera ve işlemci (A15) geliştirmeleri ise performans kısmındaki "hafif" yenilikler. Zaten SE modelleride ciddi bir beklentiye girmemek gerek. Genellikle uzak doğu pazarı için üretilen telefonlar... Gerçi artık bize de pek uzak sayılmazlar. Çok büyük bir sürpriz olmazsa 7500-8000 TL arası bir fiyat ile gelecek. Ufak bir not: 2014 yılında pro seviyede çıkan bu model, 2349 TL fiyata sahipti. Yani şu anki kıstırılmış ve aynı tasarım yaklaşık 4 kat daha pahalı.

iPad Air 5

Artık iPad modellerini takip etmek zor. Pro, mini, air derken iyice birbirine girdi. Ama Apple'ın kesinlikle hakim olduğu bir segment varsa o da tabletlerdir. Hala rakipsiz olduğunu düşündüğüm firma da benimle aynı fikirde ki etkinlikte en zayıf geliştirmeyi iPad cihazlar için yapacak.  iPad'in A15 yongası, iki ekstra hoparlör (toplam dört adet) ve 5G bağlantısı alması bekleniyor. Muhtemelen zayıf kamera iyileştirmeleri de gelecek. Zaten kimse tabletlerinden üstün arka kamera performansı beklemiyor. Ama Apple artık tabletlerde ön kamera performansında daha ciddi davranmalı.

Maclerin en küçüğü: Mac Mini

Apple, ilkbaharda fazla cömert değildir. Bu durum mac cihazlarda da böyledir. Ama uzun süredir arkaplanda bekleyen Mac Mini cihazlar için bu kuralı bozabilir. Özellikle M1 çipler ile harikalar yarattığı performans özelliklerini bu cihazlara da taşıması muhtemel. Mac Mini cihazlar genellikle masaüstünde ortalama bir seviye sunarlar. Ama bu sefer M1 Max ve Pro ile Mac Mini Pro cihazları göreceğiz sanırım. Tabii bu, sunumun en ciddi geliştirmesi olacak. Ayrıca cihazın tasarım olarak da zayıfladığını ve inceldiğini göreceğiz. Anlayacağınız bu sunumun yıldızı muhtemelen Mac Mini olacak. Ayrıca düşük de olsa bir iMac görmek de nasip olabilir.

Son yılların yıldızı Macbook

Apple'ın 2020 ile birlikte ciddi bir şov yaptığı cihazlar oldu Macbook serisi. M1 çip, son iki yıldır piyasayı adeta dağıttı. Zaten kendine has bir kitlesi olan cihazlar artık performans konusunda da tartışmasız hale geldi. Özellikle giriş seviyesinde bile muazzam olan M1, artık yerini M2'ye bırakacak. Bu değişim için bir ön izleme olarak düşünebileceğimiz M2 Macbook görmemiz muhtemel. Tabii bu aylarda, canavar tanıtmayan Apple ekranlarda da düşük maliyet terch edecektir. Yani miniLED ya da 120 Hz yerine daha öğrenci işi bir macbook görebiliriz. Tabii 10.000 TL üstü fiyatıyla kaç öğrenci alabilir; o da ayrı bir konu.

Yazılımda da ufak değişimler olacak

Haziran-Temmuz döneminde gerçekleşen yazılım odaklı etkinliklerdeki (WWDC) büyük güncellemelere henüz çok var. Ama iOS 15 üzerinde orta seviye bir güncelleme de bekliyoruz. Özellikle maske ve FaceID konusunda... Diğer yenilikler ise emojiler ve evrensel kontrol ki Apple buna çok önem veriyor.

“Universal Control özelliği, kullanıcıların tek bir mouse ve klavyeyle çalışarak Mac ve iPad arasında geçiş yapmalarına imkân veriyor ve kurulum gerektirmeyen, kusursuz bir deneyim sunuyor. Hatta kullanıcılar aygıtlar arasında içerik kopyalayıp yapıştırabiliyorlar. Bu özellik iPad’de Apple Pencil ile yaptığınız çizimleri Mac’teki Keynote slaytına koymak için harika bir yöntem sağlıyor.”

Apple

Apple etkinlikleri artık daha çok performans odaklı. Birçok üründe kamera, işlemci ve ekran özellikleri üzerinden geliştirmeler görüyoruz. Bu sebeple eski heyecanını yitirdiğini düşündüğüm Apple etkinlikleri yine de yön verici. Yani devrimsel olmaktan uzak olsa da Apple hala piyasaya yön veren şirket. Özellikle bilgisayar teknolojilerinde... Bakalım bu akşam bir sürpriz yapacak mı?

Aşağıdaki videodan canlı yayını takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=CUwg_JoNHpo
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum