Bilim & Teknoloji

Apple WWDC 2022 Etkinlik Özeti


Uğur İşçeviren 7 Haziran 08:52

Apple, WWDC 2022'de bazı heyecan verici yeni ürünleri ve yazılım güncellemelerini duyurdu. Bir Apple hayranı iseniz ve WWDC22 etkinliğinde Apple'ın duyurduğu her şeyin bir özetini arıyorsanız, başlayalım. Kritik özellikleri ile WWDC22 sunumu...

iOS 16

Elbette sunumun esas mevzusu iOS. Bu sene özellikle widget ve bildirimlere yönelik geliştirmeler mevcut. iOS 16 özelleştirilebilir kilit ekranları, görüntülerden nesneleri kaldırma yeteneği ve hatta bir video içinde canlı metin ile etkileşim kurmanın yollarını sunuyor. Share Play özelliği ile izlediğinizi sevdikleriniz ile paylaşabileceksiniz. Temel olarak iOS 16 geliştirmeleri şöyle:

 • Gelişmiş iMessage yolda. Artık tüm yazım hatalarınızı düzeltmek için gönderdiğiniz bir mesajı düzenleyebilir ve hatta yanlışlıkla yanlış kişiye gönderdiğiniz veya yanlış bir şey söylediğiniz bir mesajı göndermeyi iptal edebilirsiniz. Ayrıca, meşgul olmadığınızda daha sonra tekrar gelmeyi kendinize hatırlatmak için açtığınız bir mesajı okunmadı olarak işaretleyebilirsiniz.
 • iPhone'unuzu iOS 16'ya güncelledikten sonra, ekran kilidini açtığınız anda değişiklikleri fark etmeye başlayacaksınız. iOS kilit ekranı, özelleştirilebilir yazı tipi stillerinden çok çeşitli widgetlara kadar çok sayıda kişiselleştirme seçeneğiyle büyük bir görsel yenilemeye kavuştuğu için WWDC 2022'nin ilk duyurularından biriydi. Artık stok kilit ekranları oluşturabileceksiniz ve istediğiniz an birisini kullanabileceksiniz. Yani Apple bir kilit ekranı galeri yarattı bu sene.
 • Duvar kağıdınızı engelleyen bir liste olarak görünmek yerine, bildirimler artık kilit ekranının alt kısmında yer alıyor ve gerektiğinde gizleyebiliyorsunuz.
 • Henüz ülkemizde akıllı evler yaygınlaşmasa da Home uygulamasında ciddi geliştirmeler var.
 • Yine ülkemizde çok aktif olmasa da CarPlay tasarımı da gelişti. Elektrikli araçlara tam uygun bir yazılım var. Özelleştirilebilir kadranlar, düzenler, temalar ve daha fazlasıyla gösterge panelinizi tamamen dijitalleştirebilecek. Hatta CarPlay ile arabanızın radyosunu kontrol edecek ve soğutma sıcaklığını ayarlayacaksınız. Yani bu yeni nesil standarda sahip arabalar ile artık fiziksel kontrol tedavülden kalkacak. Tabii bizim için henüz erken. Tuşlu arabalara devam.

iPadOS 16

iPad güncellemesi iPadOS 16, iOS 16'nın en iyi özelliklerini ve yaklaşan macOS güncellemesini birleştiriyor.

 • Bence en önemli yenilik, sanal bellek değişimi. Mac'lere benzer şekilde, sanal bellek kavramı iPad'e de geliyor. iPadOS 16'daki sanal bellek değiştirme, bellek yoğun uygulamalar çalıştırırken gelişmiş performans için iPad'deki ek depolamayı kullanacak.
 • Apple, iPadOS 16'da iPad'inizin ekran çözünürlüğünü değiştirmenize izin verecek. Bu, uygulamaların her şeyi küçülterek ekrana daha fazla içerik sığdırmasını sağlayacak ve böylece bilgi yoğunluğunu artıracaktır.
 • Ayrıca posta, hava durumu ve üretkenlik araçlarında yapılan etkileyici yenilikler dışında mesajlar ve notlar uygulamalarında da iOS16 benzeri değişimler mevcut.

WatchOS 9

Apple, Apple Watch kullanıcıları için birkaç yeni özelliği duyurdu. WatchOS'a yapılan yeni güncellemeyle, ay döngüsü, dini takvimler ve yeni hareketli arka planlar gibi çeşitli yeni saat yüzlerine sahip olacaksınız. Ayrıca, atriyal fibrilasyon bildirimleri ve gelişmiş egzersiz ölçümleri dahil olmak üzere bazı yeni sağlık özellikleri de geliyor. En kritiği de ilaç takip uygulaması olacak. Özellikle belli bir yaşın üstündeki insanlar için son derece işlevsel olacağı kesin.

MacOS Ventura

MacOS tarafında en çok üzerinde durulan kısım State Manager olsa da bence yeni anahtar zinciri güvenlik açısından son derece önemli. State Manager verimlilik odaklı bir çalışma.

 • Apple, web sitelerinde parola yerine Face ID ve Touch ID hesap kimlik doğrulamasını kullanmalarına olanak tanıyan yeni bir parola özelliği tanıttı. Bu parola, hesap oluşturma ve oturum açma için parolaların yerini alıyor. Apple, parolayı web sitesine girmediğiniz için "bunun çok daha güvenli olduğunu" söylüyor. Ayrıca daha basit! Ooturum açmak yalnızca bir kullanıcı adı girip kimlik doğrulamaktan ibaret. Geçiş anahtarları iCloud Anahtar Zincirinizde saklanır ve uçtan uca şifreli.
 • Ayrıca Spotlight aramaları da gelişti. Özellikle fotoğraflarda arama yaparsanız farkı göreceksiniz. Çünkü artık fotoğraf içindeki yazıyı bile arayabileceksiniz. Açıkçası kullanışlılık adına tanıtımda yapılan en ciddi yeniliklerden biri.
 • Duyurulan bir diğer yeni özellik, iPhone'un kamerasını Mac'inizdeki kamera yerine web kamerası olarak kullanma yeteneğidir. Yani artık, özellikle çoğu Mac modelindeki standart 720p FaceTime kamerayla karşılaştırıldığında, çok daha yüksek kaliteli görüntülü aramalar yapacaksınız.
 • Ayrıca sunumda M2 işlemcili Macbooklar da kendini gösterdi. Büyük tasarım değişikliği olmayan cihazlarda performans geliştirmeleri mevcut.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum