Gezi & Seyahat

Ara Tatil Molası: Kasım’da Nerelere Gidilir?


Ara tatil yaklaşıyor! Derslerden, sınavlardan yorulan çocuklarımızı küçük bir tatile çıkarmak şahane olmaz mıydı? Üstelik havalar çok soğumadan hem de sonbaharın muhteşem renk cümbüşüne şahit olabileceğimiz minik bir rota herkesin ruhuna iyi gelir. Çocuklarımızı ve bizi yeni döneme daha enerjik sokar.

Ara tatil için en güzel rotalar

GAP turu

Hem midenize hem ruhunuza iyi gelecek bir rota arıyorsanız kesinlikle minik bir GAP turu yapmanızı öneririm. Mardin’in, Midyat’ın efsunlu sokaklarında gezinip, Antep’te midenize şenlik yaşatıp, Urfa’da sıra gecesinde eğlenebilirsiniz ki ben tam olarak bunu planlıyorum!

Kapadokya

Yazın yakıcı sıcağından kurtulmuş ve kendini hafif hafif serin havaya bırakmış bir Kapadokya turunun aşırı keyifli olacağını düşünüyorum. Peri bacalarının, sonbaharın renklerine bürünmüş halini düşünün bir kere harika değil midir? Üstelik Ihlara vadisi de bonusu olur!

ara tatil

Doğu Karadeniz, Rize, Artvin

Şüphesiz sonbaharda renk cümbüşünü iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir yer Doğu Karadeniz. Yaylalardan göç edilmiş hatta dağlara karlar düşmüş olur. Hem yeşil hem sarı hem turuncunun hatta beyazın yüzlerce tonunu burada görebilirsiniz. Hele de Karagöl’ü bu mevsimde görmenizi şiddetle öneriyorum. Sisin ve yağmurun yoğun olduğu yollardan geçerken kulağınız mutlaka tulumun sesini takip etsin! Detaylı Rize yazım için buraya tıklayabilirsiniz!

sonbahar

Batum, Tiflis

Ara tatilde ufak bir yurtdışı düşünürseniz de Gürcistan doğru bir tercih olur. Hem ucuz hem yurtdışı... Tiflis’te eski sokakların, sonbahara bürünmüş hali bu geziyi daha da anlamlı kılacaktır. Üstelik iPhone 14’un yeni çıktığı ve çoğumuzun yurtdışından getirtme planları yaptığı şu günlerde çok mantıklı bir rota! Detaylı Tiflis yazım da burada!

Ayvalık, Cunda

Ayvalık da Cunda da şüphesiz her mevsim güzel. Ama ya sonbaharda?.. Sakinleşen Ayvalık sokaklarının ruhunuzu da sakinleştireceğine eminim. Hele Cunda, tam da kendinizi adanın büyüsüne kaptırıp, sokaklarında kaybolmalık!

Yedigöller, Abant

Muhtemelen buraların en kalabalık olduğu dönem olur çünkü Bolu’nun en güzel olduğu mevsim sonbahar! Bu yüzden ara tatil Yedigöller ve Abant gezisi için en ideal tarih.

Alaçatı

Yoğun turist kalabalığından arınmış, kendini sonbaharın kollarına bırakmış bir Alaçatı düşünün. O minnoş, renkli sokakların sadece size ait olduğu bir Alaçatı. Hatta belki Çeşme’de denize bile girebilirsiniz.

Bozcaada

Şehrin gürültüsünden kaçmak için en iyi seçeneklerden biri Bozcaada bence. Çok beğendiğim bir film olan “Bir küçük Eylül Meselesi” filminin de çekimleri burada yapıldı üstelik. Filmi izledikten hemen sonra giderseniz daha tatlı hisler uyandıracağına eminim.

Sapanca Gölü

Ülkemizin kuşkusuz en güzel göllerinden biri Sapanca gölü. Sonbahar için ilk akla gelen rotalardan biri. Üstelik Maşukiye de buranın bonusu...

Muğla

Yazın kalabalığında buraların tadını tam da çıkaramadığımızı düşünüyorum. O yüzden; Bodrum’dan Fethiye’ye küçük bir rota öneriyorum. Hem gezelim, görelim hem de huzuru iliklerimize kadar işleyelim; ne dersiniz? Tatilcilerin olmadığı huzurlu bir Akyaka hayal edin. Dalaman, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Saklıkent ve daha bir çok doğa harikası yer...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum