Otomotiv

Aracınızın Kan Değerleri ile İlgileniyor Musunuz?


Tuna Tanyolaç 18 Mayıs 08:04
Nasıl ki kendinizle ilgili bir sorun veya sağlık durumu takibi için kan değerleri önemliyse aracınızın kan değerleri de onun için önemli. Vücudumuzda kan ne demekse aracınızın sıvıları da onun için o demek. Eminim ihmal ettiğiniz şeyler vardır. Gelin tek tek bu sıvıları inceleyelim, durumlarına ve değişim periyotlarına değinelim.

Motor Yağı

Motor yağı endüstrisi son çeyrek asırda büyük teknolojik ilerlemeler kaydetti. Mineral yağlar kullanılırken yarı-sentetik yağlara geçildi. Daha sonra da tam sentetik yağlar piyasadaki yerlerini aldı. Mineral yağlarda değişim aralığı 8-10 bin kilometre iken yarı-sentetik yağlarda 15 bin kilometre seviyelerine yükseldi. Tam sentetik yağlarda ise bazı markaların sunduğu aralık 20-30 bin kilometre civarlarında. Motor yağı, motorda yağlama görevi yaparken bunun yanında soğutma görevi de görür. Bu aracınızın kalbi için çok önemlidir. Motor yağlarının üzerinde hem akışkanlığını hem de görevini yapabildiği sıcaklık aralığını gösteren ana değerler vardır. Bunun yanında bazı otomobil markaları özel standartlar talep ederler. Bu yüzden yağ seçiminizi aracınızın standartlarına uygun seçmelisiniz. Yağ değişim aralıkları çeşitli değerlerde sunulduğundan bunun takibini yapmak ve aşmamak çok önemlidir. Hatta zamanından önce değişimin faydası olur. Aracınız durduğu yerde çalışırken kilometre saati işlemez ama motor yağı görevini yapmaya ve eskimeye devam eder. Motor hiç çalışmasa bile ortalama bir yılda yine de değişmesi gerekir. Hava ve motor parçaları ile temasa geçen yağ bir süre sonra özelliklerini yitirmektedir.

Şanzıman Yağı

Aracınızın şanzımanı ister manuel ister otomatik olsun içerisinde dönen mekanizmalar barındırır ve çoğu parça metalden oluşur. Bu metal parçaların arasında ise şanzıman yağı dolaşır. Görevi yağlama ve soğutma olduğu gibi bazı otomatik şanzımanlarda basınç iletimi için de ayrı bir yağ vardır. Motor yağı gibi yakıt ve yanma işlemi ile teması olmadığından metal parçacıklar dışında fazla kirlenmez, kapalı devredir. Fakat bu durum onu ihmal etmemiz anlamına gelmez. Aracınızın şanzımanı manuel ise genellikle 100.000 km altında değişim aralıkları tavsiye edilir. Çoğu otomatik şanzımanda ise ömürlük ifadesi vardır. Yalnız bu ömürlük kavramı ülkemizde araçlar çok değerli olduğu için bize uygun değildir. Dünya genelinde taşıtlar 10 yıl ve 200.000 km sonunda hurdaya çıkar. Bu yüzden şanzıman yağı ömürlük ifadesi alır. Bizde araçlar evladiyelik olduğundan bu değerler bizi ifade etmez. Şanzımanların çıkarabileceği masraflar düşünülürse, şanzıman yağını belli aralıklarla değiştirmek şanzıman sağlığı için olumlu olacaktır.

Soğutma Sıvısı

Aracınızın bir diğer önemli sıvısı soğutma sıvısıdır. Halk arasında "radyatör suyu" olarak da yaygındır. Dolumu daha eski araçlarda radyatör üzerinden yapılırdı. Fakat bu sıvı radyatörde kalmaz. Aracınızın motorunu soğutma görevi için motor bloğunda dolaşır, çeşitli borularla radyatöre döner, fan ve rüzgar yardımıyla soğur. Bu sıvı da aracınızın kalbinde dolaştığı için bazı kriterlere uyması ve bazı standartları karşılaması gerekir. Doldur suyu gitsin şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekir. Hastanede size ilaçlı serum diye sadece su verseler hoşunuza gitmezdi sanırım. Musluk suyu aracınızın da hoşuna gitmez. Musluk suyunda çeşitli mineraller vardır ve özellikle kalsiyum kireçlenme yapar. Demir içeriği de paslanmaya yol açar. Bu durum da bu suyun dolaştığı yerlerde tıkanıklığa ve sonunda motorun hararet yapmasına yol açar. O zaman saf su kullanalım olmaz mı? Olur olur da kışın bu suyun donması ve genleşmesi ile aracınızın motor bloğunu çatlatmak istemezsiniz. Bu yüzden mutlaka antifriz kullanmanız gerekir. Onun da belli bir oranı belli bir donma noktasına kadar görev yapar. Bu oran için yetkililerden destek alabilirsiniz. Aracınızda LPG varsa, montaj sırasında çeşitli borular tadilat gördüğü için daha sonra sızıntı ve buharlaşmalar ile soğutma sıvınız eksilebilir. Bu LPG'siz aracınızın da başına gelebilir. Bu yüzden sık sık sıvı seviyesi kontrol edilmelidir. Peki "eksilme yok o zaman kafam rahat, dursun durduğu yerde" mi demeliyiz? Tabii ki, hayır. Antifrizin de belli bir etkinlik ömrü vardır. 5 yıl/100.000 km gibi bir ortalama değer olsa da bu konuda da aracınızın markasına göre destek almak yararlı olacaktır.

Fren Hidroliği

Aracınızın durmasını sağlayan fren sistemi, yağ basıncı aracılığı ile çalışır. Fren merkezinde bulunan yağ siz frene basınca kampana veya kaliper sistemini hareket ettirerek aracınızın yavaşlamasını ve durmasını sağlar. Durabilmek veya yavaşlamak çoğu zaman kazayı önlemek anlamına geldiğinden hayati önem taşır. Fren hidroliği eksildiğinde frenleriniz gerektiği gibi çalışmaz. Bu yüzden yağ seviyesini ve fren hortumlarının sağlığını kontrol etmek çok önemlidir. Fren hidroliğini ise iki yılda bir aracınızın standartlarını karşılayan marka ve model ile değiştirmeniz önerilir. Size ve aracınıza sağlıklı günler diliyorum.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum