Otomotiv

Araçlarda Yakıt Ekonomisi İçin İpuçları


Tuna Tanyolaç 27 Şubat 11:15

Araçlarda yakıt ekonomisi günümüzde iyice önem kazandı. Ekonomik kriz sebebiyle hem kur farkından darbe yedik hem de savaş krizi nedeniyle petrol fiyatları fırladı. Akaryakıt fiyatları Dolar'la, Euro'yla yarışıyor derken onları da geçip gitti. Çoğunuz bu fiyatlarla az yakmak gibi bir durum kalmadı diyecektir. Haksız değilsiniz. Ülkemizde "çok yakan araba yoktur, çok yüksek yakıt fiyatları vardır" özlü sözü yer etti artık. Fakat yine de elimizden geldiği kadar az yakıt harcamak bütçemize katkıda bulunacaktır. Bunun için bazı konularda püf noktalarına değineceğim.

Motoru ısıtmak

Araçlarda yakıt ekonomisi için özellikle kış aylarında soğuk motor büyük engeldir. Sabahları ilk çalıştırmada araçlar otomatik jikle mantığıyla yüksek rölanti ile başlar. Soğuk hava yüzünden yağın akışkanlığı da düşer ve bir nebze de olsa motor içi direnç artar. Bu yüzden ilk çalıştırmada hemen hareket etmek hem araca zarar verebilir hem de çok yakıt harcamasına neden olur. Isınma için bekleyeceğiniz bir kaç dakikada boşa yakıt harcamış gibi hissetseniz de toplamda ısınmış motorla daha az yakıt harcarsınız.

Lastik ölçüsü ve basıncı

Araçlarda yakıt ekonomisi için lastik konusu büyük önem taşır. Gerekenden daha düşük basınçtaki lastikler %35'e varan ekstra yakıta neden olur. Yine özellikle soğuk havalarda, bekleyen araçların lastik basınçları düşer. Yakıt alırken, akaryakıt istasyonlarında sık sık basınç kontrolü yapmanız faydalıdır. Aracınıza uygun basınç değerini genellikle depo kapağı içerisindeki etikette bulabilirsiniz. Ayrıca düşük lastik basıncı lastiğin erken eskimesine de neden olacaktır. Bunun yanında yol tutuş kaybı da yaşatacaktır. Doğru basınç, hem güvenlik hem de yakıt ve lastik ekonomisi sağlar.

Araçlarda yakıt ekonomisi için lastik ölçüsü de önemli bir etkendir. Genellikle modifiye amaçlı yapılan jant büyütme işlemlerinde lastik taban ölçüsü de artar. Jant büyüyünce kaliteli olmayan seçimlerde dönen aksamdaki ağırlık artmış olur. Bu da aracı ekstra yorar ve yakıtı artırır. Artan taban genişlik ölçüsü ise yere temas eden yüzeyi artırdığı için sürtünmeyi ve dolayısıyla da yakıtı artırır. Kış lastiklerini de havalar normalleştiğinde yazlığa çevirmek gerekir. Çünkü kışlıklar daha fazla tutunma sağlar ve yakıtı artırır.

Sürüş tarzı

Araçlarda yakıt ekonomisi için sürüş tarzı da büyük önem taşır. Manuel vitesli araçlarda uygun devir aralığını ayarlamak önemlidir. Geç vites değiştirerek devri yüksek tutmak fazla yakıt yakmak anlamına gelir. Aracın hızı ve eğime uygun olmayan büyük vites seçimi ise "motoru baymak" terimi ile yine yakıt artışına neden olur. Sürüş tarzı olarak da sportif tavırlar ekonomiyi bozar. Kırmızı ışığı erken fark edip ayağı gazdan çekmek boşa gidecek yakıtı önler. Bu viraj öncesi de geçerlidir. Fren yapmanızı gerektirecek kadar gaza basmak yerine, viraja uygun hızdan daha fazla gaza basmamak ekonomi sağlar. Her zaman en önemli kural ise "bakımlı araç az yakar" kuralıdır. Aracınıza ne kadar iyi bakarsanız o da sizi masraf ve yakıt ekonomisinde o kadar az üzecektir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum