Sanat

Arctic Monkeys Neden 505 Dedi?


Nisa Kuk 13 Ağustos 17:00

505 neydi? 505 emekti. Arctic Monkeys grubunun 2007’de piyasaya sürdüğü Favourite Worst Nightmare albümünün kapanış şarkısı, görece hareketli parçaların içindeki en ağır ve çarpıcı olanıdır. Aslında bir rivayete göre de Alex Turner'ın Londra'da bir otelde kendi 505'i ile kaldığı oda numarasıydı. Herkesin en sevdiği 'Kutup Maymunları' şarkısıydı. En bilindik, en özel…

Seni öldürmeyen ama yaşatmayan da… Yani Yeşilçam aşk filmlerinden hallice anlamı aslında. Genelde toksik eski sevgiliye duyulan derin aşk için söylenir. Onunla mutlu değilsindir de onsuz da yapamazsın. İşte Alex, şarkıda 505'a geri döneceğini anlatır. Zor da olsa -7 saatlik bir uçuş ya da 45 dakikalık bir araba yolculuğu kadar- ben ona dönüyorum.

I’m going back to 505
If it’s a seven hour flight or a forty-five minute drive.

Herkesin 505'i var mıdır?

Geri dönüş zor da olsa bu kararı almak kolaydır, zaten Alex giderken de tam olarak kabul etmemiştir gittiğini çünkü. Hala kafasında yaşattığı takıntısıdır 505'i.

In my imagination, you’re waiting lying on your side
With your hands between your thighs.

https://www.youtube.com/watch?v=Ao4BLUpX8VM

Alex Turner'ın "bakın; ben aşık olunca neye dönüşüyorum" şarkısıdır 505. Bu yüzden tüm kasvetini taşır ve kendi aşk manasını da açıklar.

  • -Tapar! "I’d probably still adore you with your hands around my neck"
  • - kıyamaz. "But I crumble completely when you cry"
  • - ve vazgeçemez... "Frightened by the bite, though it’s no harsher than the bark
    The middle of adventure, such a perfect place to start"

Bu denli sevilen bir şarkı oluşunun nedeni, "herkesin bir 505'i oluşu mudur, Alex'in aşkını bu denli hissettirişi midir yoksa notaların sırrı mıdır?"; bilinmez. Ben büyüsünün o çıkış noktasındaki "crumbla"da olduğuna inanıyorum. Çünkü hikayesi ne olursa olsun herkes hayatında en az 1 defa parçalanmıştır.

Kısa zaman önce ülkemizde sahne alan Arctic Monkeys İstanbul sokaklarında ufak çaplı bir kriz de yaşadı. Konsere gidemeyenler için kısa bir canlı performans aşağıda...

https://www.youtube.com/watch?v=lExynPbj_m4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum