Astroloji

ASTROLOJİDE CHIRON VE AKREP BURCU


Çağlan Tunçbilek 31 Mart 06:30

Chiron, bir kuyruklu yıldızdır. Chiron (Kayron) ile ilgili bilgi almak istediğinizde çok miktarda bilgiyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu yazı ana temadan ayrılmamakla birlikte farklı ve ilginç bilgiler içermektedir.

Chiron (Kayron), Yunan Mitolojisinde Santor olarak da bilinen yarı at  yarı insanların en bilgili ve yeteneklisidir. Ebeveynleri Kronos ve Philyra'dır. Kronos astrolojide Satürn'ü (sorumluluk, bilgelik, oğlak ve kova burcu) ifade eder. Philyra su (su burçları) perisidir. İlk Santor, Chiron’dur. Santorluğun babası Chiron'dur ve uChiron kadimdir. Onun benzerleri Santorlardır. 12 burçta 12 ana Chiron hikayesi yaşanır. Ama hiç kimsenin Chiron hikayeleri birbirine tam benzemez.

Kayron doğduğunda annesi onu istememiş ve sevmemiştir. Babası Kronos ise ortalarda yoktur. Onu yetiştiren Apollon olmuştur. Apollon iç güneşimizdir, kendi egomuzdur. Chiron aslında kendi kendini eğitir ve yalnızdır. O acıdır. O zaten hep acıyı görmüştür. Bu nedenle yeniden başlamak onun için doğaldır. Onun içinde Anka Kuşu (Simurg) var olmak zorundadır. Küllerinden doğmak aslında maddi başarıyı yakalamak değildir. Küllerinden doğmak olgunlaşmaktır. Etik olmayan, zararlı hırsların azalmasıdır. Chiron’un öğretmeni aslında acıdır. Chiron acının yapısını çözdükçe yeniden doğar. Çok sayıda acı aslında onu daha özgüvenli yapar. Gittikçe daha huzurlu yapar. Vahşi ego (Güneş) yavaş yavaş faydalı egoya (Apollon) dönüşür.

Kayron’un bilgeliği

Kayron’un (diğer Santorların değil) kendini yetiştirerek ulaştığı bilgelik konuları; üstad (öğretmen), kahinlik, hekimlik ve müziktir.

Diğer alt konular ise şunlardır: okçuluk, fitoterapi (bitkisel terapi), ahlak kuralları, din (yaratımın bilgisi), doğaya saygı, savaş bilgisi (Sun Tzu), binicilik (günümüzde araç sürücülüğü)... Özellikle annesi tarafından reddedilmiş ya da istenmemiş kişinin diğerlerinin işine yaramak için öğrendiği konular bunlardır. Okçuluk, Chiron'un 12 burca ayrılmış insanları bir bakışta 12'den (3. göz/Ajna chakrasından) vurması -yani tanımasıyla- ilgilidir. İşte Chiron’un (Yüce Santor) ana çalışma konusu budur. Diğer Santorların çalışma konusu ise Chiron’un doğum haritasında bulunduğu yer ve burç olmaktadır. Burada görüldüğü üzere elbette hepimizin içinde bir Santor vardır.

Kayron’un  ölümü

Mitolojide Kayron, Herkül tarafından yanlışlıkla kasığından (cinsellik ve akrep) yaralanır. Bu yaranın kapanması mümkün değildir. Kayron ölümsüzdür. Ancak ölümlü olursa bu acıdan kurtulacaktır. Zeus’un cezalandırdığı Promoteus'u Kayron ölümsüzlüğünü bağışlayarak kurtarmış; kendisi de bir süre sonra ölerek bitmeyen acısından kurtulmuştur. Prometeus Zeus'un sözünü dinlememiştir Chiron ona alçakgönüllülüğünü vermiş ve bu şekilde Prometeus, Zeus'u rahatsız etmeyince özgür kalabilmiştir. Burada alçakgönüllülüğün ölümsüzlükle ilgili olduğunu anlıyoruz.

Doğum haritasında Kayron’un olduğu yer, genellikle başkaları için en iyi şekilde yapabildiğimiz ama kendimiz için yapamadığımız şeyleri anlatır. Acıyı veren budur. Acıyı astroloji haritasında Plüton ve Chiron’da ararız. Acı aynı zamanda ayrılık ya da ulaşamamakla ilgilidir.

Akrep burcu ile Kayron ilişkisi

Akrep burcu, cinsellik ve cinsel güçle ilgilidir. Akrep’te aslında anlaşabildiği insanla cinsellik yaşamak temel hedeftir. Akrep evlendikten sonra karşısındaki kişi beklediği gibi olmazsa sadece o kişiye karşı cinsel ilgisini kaybeder. Ancak sadıktır; bu durum yüksek cinsel güçle birleştiğinde şiddetli acı verir (bu ayrıntı her santor için geçerli değildir). Bu durumda olan kişiye Santor değil Chiron diyebiliriz.

Akrep burcunun yöneticisi Mars ve Plütondur. Mars kontrolsüz enerji ve heves; Plüton ise manüplasyon ve acıdır. Mars ve Plüton'un ortak çalışmasının verdiği acı çevremiz tarafından fark edilir. Ancak Kayron’un verdiği acıyı çevremiz kolay kolay fark etmez. Hatta anlatsanız bile sizi fazla anlamazlar. Kendimiz bile bu durumu belli bir yaştan sonra fark etmeye başlarız.

Astrolojide Akrep, 8. evin burcudur. 8. ev ölüm, miras, yeraltı, gizli konular, ezoterizm, kimsenin ilgilenmediği ya da çekindiği insanlarla ilgilenme, başkalarının işleri ile ilgilenmektir. 8 numerolojide başarı ve bizi canlandıran enerji veren konudur. Enerji zaten Mars'la ilgilidir. Mars, Koç ve Akrep Burcunu yönetir. Acı veren Plüton ise sadece 8. ev ve akrep burcunun yöneticisidir. Birinci eve Koç burcu verilmiştir. Bir (1) liderliktir. Ama başarı 8. evdeki Akrep'e verilmiştir. İlginç olan ise 8. evin ölümü kastetmesidir.

Burada sanki beden ölümü gerçek başarı gibi söylenmiş zannedebiliriz. Aslında kastedilen ölüm, acı veren konular -yani ayrılık ve ulaşamamak- ile alakalıdır. Chiron’un verdiği acıya ölebildiğimiz zaman, Plüton’un verdiği acılara da daha kolay katlanabilmekteyiz. Tersi mümkün değildir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum