Astroloji

ASTROLOJİDE MERKÜR'ÜN MİTOLOJİK KÖKENİ


Çağlan Tunçbilek 14 Mart 10:38

Astrolojide Merkür 3. (İkizler burcu) ve 6. (Başak burcu) evin yöneticisidir. Zihin, zeka, konuşma ve yazma yeteneğini ön plana çıkarır. Zodyak’ta dolaşan Merkür hangi evdeyse, zihnimiz ister istemez o evle ilgili konulara odaklanır. Merkür gezegeni iletişimi etkiler ve sayesinde bilgi ve haber alırız. Olay ve olguların durumunu değerlendirebiliriz. Merkür ve Pallas asteroidinin doğum haritasındaki konumu, bize kişinin zekasını hangi konularda kullandığını gösterir. Özellikle Ay ve Venüsle olan kötü açıları takıntıya neden olabilir. Apollon, Uranüs, Jüpiter ve Mars ile olan olumlu açıları ise zekânın faydalı kullanımını sağlar.

Mitolojik yapı

Mitolojide en güçlü Tanrı konumundaki Zeus ile Maia’nın (yağmur perisinin) oğludur.  Merkür bilgi ve bilgeliğin yanında "müzik, eğlence, espri, sosyal konular, yalancılık ve dedikodu ile ilgilidir" diyebiliriz. Mitolojik hikâyede Merkür daha “yeni doğanken” Apollon’un öküzlerini ondan habersiz alıp saklayarak ağabeyini çok kızdırmıştır. Ama bunu yaptığını inkar ederken babaları Zeus araya girerek onları barıştırmaya çalışmıştır. Kızgınlığı hala geçmemiş olan Apollon'u Merkür, öküz bağırsağı ve kaplumbağa kabuğundan yaptığı liri çalarak sakinleştirmiştir. Apollon, Merkür’ün verdiği liri alarak ziyafetlerde çalmıştır. Bu arada kaçırılan öküz sayısı ellidir ve elbette bunun numerolojik bir anlamı vardır. Yani Apollo'nun hayal kırıklığı, kaçırılan elli inekle ilgilidir. Ancak tatlıya bağlanan bu olayın sonunda Apollon, Merkür’e öküz ve koyunların bekçiliğini vermiştir.

Merkür (Hades) ile ilgili ilginç bilgiler

Merkür, rüzgar tanrısıdır. Harekettir ve hava ile ilgilidir. Rüzgar ses çıkarır. Müzik ise sesin belli bir sırada çıkarılması ile ilgilidir. Ancak bu güzel sesli enstrümanı en son Apollon çalmış ve lir sanatını zirveye ulaştırmıştır. Günümüze kadar çobanların kendi yaptıkları flütü küçük ve büyük baş hayvanlara çalmaları da tesadüf değildir. Mitolojide Merkür, güvenilir haberci olarak geçer. Tüm tanrılar ondan haber almak ister ve gökyüzünün hakimi Zeus, rüzgar tanrısı oğlu Merkür’ü haberci olarak kullanmıştır.

Merkür’ün kişiliğinde dikkat çeken şeylerden birisi babası Zeus’a olan itaatidir. Hatta onun için bir cinayet bile işlemiştir. Cinayeti babası Zeus adına işlediği için cezalandırılmayacağını bilmektedir. Riske girmez garanticidir. Hep güçlünün yanındadır. Haberciliğinin içinde dedikoduculuk da vardır. Canı istediği zaman çok güzel dalkavukluk yapmaktadır ve kandırma yeteneği fazladır.

Yine Merkür astrolojide 3. evin yöneticisi olduğu için kısa yolculukları, kendini ve yaptığı işi abartılı bir şekilde anlatmayı sever. Merkür kararsızdır. Bu nedenden çoğu zaman kendi adına harekete geçemez. Zeus gibi tartışılmaz bir otoritenin lafıyla hareket eder. Hareket etmesi için kendine zarar gelemeyeceğini bilmesi gerekir.

Merkür’ün bilge tarafından bu yazıda çok fazla bahsetmedik. Aslında mitolojinin en eğlenceli tarafı, karakterlerin birbirleri ile bağlantıları ve hangi anlamların kastedildiğidir. Bu yazıda Merkür’ü, Apollon’u, Zeus’u, Chiron'u tüm metaforlarla birlikte anlatabilirdik ama yazının hacmi çok fazla olurdu. Biz Merkür’ün mitolojik ve astrolojik tarafının sadece küçük bir kısmını inceledik.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum