Aktüel Moda & Trend

ATACAMA ÇÖLÜ'NDE BİR DAĞ VE MODA


Deniz Tanyolaç 21 Kasım 07:34

Dünya'nın en kurak çölü Şili'nin Atacama Çölü'dür. Çölün sadece doğal güzellikleri ile gündemde olmasını çok isterdim ama maalesef çevreye verilen zararla gündemimize bomba gibi düştü. Başlıkta gördüğünüz fotoğraf ne kadar garip değil mi? Bir dağ düşünün ama bildiğimiz dağdan çok uzak, bu dağ kıyafetlerden oluşuyor. Ayakkabılar, elbiseler, pantolonlar, çantalar... Biraz daha dikkatli baktığınızda dünyanın en kurak bölgesindeki bu kıyafet dağında kayak botu, montu görmemiz sizce de çok ironik değil mi?

Dünyadaki giyim üretimi özellikle 2000-2014 yılları arasında ikiye katladı. Bu katlayış giyim sektörünü "küresel olarak toplam su israfının %20'sinden sorumlu" bir sektör haline getirdi.

Dünya ne zaman bu hale geldi?

Hızlı modanın bu hale gelmemizdeki etkisi tartışılmazdır. Kıyafet alışverişi eskiden ara sıra yapılan bir olaydı. Hatta hatırlar mısınız bayramlardan önce aldığımız kıyafetleri? Büyük küçük özenle saklayıp bayram günü heyecanla giydiğimiz o kıyafetlerin değeri artık günümüzde yok. Kıyafetlerin ucuzlaması, sosyal medya etkisi, trend döngülerinin hızlanması ile alışveriş zorunluluk değil bir hobi haline geldi. Online mağazacılık ile bulunduğunuz şehirde olmayan mağazalara bir tık uzaklıkta olmanız alışveriş çılgınlığını zirveye taşıdı. Bu yüzden istediğiniz zamanda istediğiniz yerde alışveriş yapmanın rahatlığı güzel fakat sonuçları tartışmalı.

Sadece kot üretimi için 7500 litre suya ihtiyaç duyuluyor.

Tarihi sürece baktığımızda aslında sanayi devrimi ile bu sürece girdiğimizi söyleyebiliriz. Dikiş makinalarının teknolojiye katılması ile giysiler, hızlı bir şekilde tüketiciye ulaşmaya başladı. Hızlı ve ucuz maliyetlerle üretilen bu kıyafetler 2000-2014 yıllarında düşük maliyetli moda ile zirveye ulaştı. Bu duruma en büyük katkısı olan markalar Zara ve H&M'dir. Ayrıca online siteleri sayesinde çok daha fazla tüketiciye ulaşan bu markalar, son zamanlarda bu gidişata dur demek için geri dönüşüm ile elde ettikleri kıyafetleri satışa sunmaya başladılar. Daha önceki yazımda bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Giyim ve ayakkabı imalatı sera gazlarının %8'ini ürettiğini ayrıca her saniye eş değer miktarda tekstil ürünlerinin bir çöp kamyonuna gömüldüğünü ve yakıldığını biliyor muydunuz?

Havalı, modaya uygun giysiler alıp bir kaç defa giydiğimiz, belki çöpe attığımız kıyafetlerin "karanlık tarafını" görmeye hazır mısınız?

Kullanmadığınız atık kıyafetlerin çevreye verdiği zararlar

Aldığımız kıyafetlerin bir çoğu, parçalanması uzun yıllar süren hammaddelerden yapılır. Biyolojik olarak parçalanamayan ve oldukça fazla kimyasal madde içeren atık maddeler plastikler kadar çevreye zarar verir.

Moda, plastik ve lastikler kadar zehirlidir.


Maliyeti düşürüp üretimi hızlandırmak isteyen moda markaları, ucuz toksik boyalar kullanmaktadırlar. Ayrıca aldığınız kıyafetlerin etiketlerini incelediğinizde polyester kumaşa sıklıkla rastlarsınız. Peki polyester kumaşın nasıl üretildiğini hiç düşündünüz mü? Polyester kumaş, fosil yakıtlardan elde edilir. Bu kumaş elde edilme sürecinde maalesef küresel ısınmaya neden oluyor. Aynı zamanda her yıkandığında suya mikrofil döktüğü için sudaki plastik oranının artmasına neden oluyor.

Deri işleme aşamasında tabaklanmış her 1000 kg hayvan derisine 300 kg kimyasal eklenir.

Kuzey Şili Alto Hospicio serbest bölgesindeki Iquique limanına her yıl yaklaşık olarak 59 bin ton giysi gelmektedir. Giyim tüccarları bu kıyafetlerin bir kısmını satın alırken geriye kalan 39 bin ton satılamayan kıyafet Atacama Çölü'ndeki çöplükte yerini almaktadır.

Çözüm ne olmalı?

Atık kıyafetler için çözüm önerileri son dönemde oldukça gündemde. Yine daha önce bahsettiğim gibi bir çok marka bu konuda oldukça başarılı işler çıkarıyor. Geri dönüşümsel kıyafetler sayesinde bu sorunlar büyük oranda çözüme kavuşacaktır.

Atık kıyafetler ister gömülsün ister açıkta bırakılsın hem hava hem yer altı su kaynaklarına büyük oranda zarar veriyor. Bu kirliliği önlemek için etiketli, sağlam kıyafetlerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerekmektedir. Aynı zamanda bu kıyafetlerden geri dönüşüm ürünleri de elde edebilirsiniz. Örneğin abajur, çanta gibi... Yine atık maddelerden elde edilen ipliklerle su ve boya kullanılmadan %100 geri dönüştürülmüş kıyafetler elde edebiliriz.

Hızlı moda, sürekli bir ihtiyaç duygusu ve memnuniyetsizlik yaratıp daha fazla alışveriş yapılması için insanları tetiklemektedir. Bu konuda yapacağımız en güzel şey dolabımızdaki kıyafetleri farklı stil oluşturarak kullanmaktır. Aynı zamanda alışveriş yaparken alacağınız ürünlerin çevre dostu olmasına da dikkat edin. Ayrıca sürdürülebilir markalardan alışveriş yapmaya özen gösterin. Unutmayın ki bu dünya hepimizin ve temiz bir gelecek için beraber sahip çıkmalıyız.

Atacama Çölü 'nden görmek istediğimiz manzaralar

  1. Ojos Del Salado

2. Laguna Cejar: Tuzlu suyu ile su yüzeyinde batmadan kalmanızı sağlıyor. Çok eğlenceli değil mi?

3. Av Vadisi: Adını kaya, tuz ve kumdan oluşan devasa kum tepeciklerinden almıştır.

Aynı zamanda bilim insanları, Dünya’da Mars yüzeyine en çok benzeyen bölge olarak Şili'nin Atacama Çölü’nde incelemeler yaptı. NASA dünya dışı yaşamın keşfedebilmesine yardımcı olması muhtemel örnekler buldu. Yer altından alınan toprak örneğinde, başkalaşmış ve dağılmış halde bulunan mikroplara rastlandı. Nedenin topraktaki çok sınırlı miktardaki su ve besin ile toprağın kimyasına uyum sağlamak olduğu düşünülüyor. Bu araştırmada dirence sahip mikroplar ilk kez keşfediliyor. Bunlar Mars gezegeninin yüzeyinde yaşamını sürdüren organizmalara benzer nitelikte olabilir. Atacama Çölü'nde yüzey altında bu tür bir toprağın bulunmasının, ileride yeni keşiflere kapı aralayacağı ifade ediliyor.

4. Laguna Chaxa: Flamingolara rastlayacağınız bir doğa harikası.

5.  La Mano del Desierto "Çölün Eli"

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum