Bilim & Teknoloji

Avrupa Birliği, Apple ve Ekoloji İçin USB-C Şarj Kablosu


Uğur İşçeviren 25 Eylül 14:49
Çoğumuz farkında değiliz belki ama hayatımızın en temel unsuru enerji. Teknolojiye bağımlılığımızın ve enerji ihtiyacımızın su gibi, nefes gibi olduğu yıllardayız. Yani 18. yüzyılda Sanayi Devrimi ile başlayan makineleşmenin sonucu olarak enerji, artık yaşamsal. Hatta olası yeni dünya savaşının enerji kaynaklı olacağı en baskın komplo teorisi. İşte bu kadar önemli hale gelen enerji, son kullanıcı bazında basit bir kablodan ibaret: Şarj kablosu! Evet; farkında değiliz ama şarj kablosu, hayatımızın sürekliliği için kendi hacminden çok daha büyük yer kaplıyor. Tabii bunu, Avrupa Birliği (AB) de büyük teknoloji firmaları da biliyor. Bu yüzden bu küçük zımbırtılar, büyük fikir ayrılıklarına sebep oluyor. Yakın zamanda AB, Apple'a şarj kablosunu diğer firmalarla aynı standarda getirmesi konusunda baskı yaptı. Görünen o ki bu evrenselleşecek. Yani tüm cihazlar USB-C şarj kablosu ile şarj olacak. Eğer AB, bu konuda Apple'ı ikna ederse...
Tüketiciler, çekmecelerinde biriken uyumsuz şarj cihazları konusunda yeterince uzun süre hüsrana uğradılar. Sektöre kendi çözümlerini bulması için bolca zaman verdik, şimdi ortak bir şarj cihazı için yasama eyleminin zamanı geldi.  Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Margrethe Vestager

Tüm telefonlara hükmeden tek bir giriş

Peki bu baskının sebebi nedir? Ekolojik denge!.. Dünyanın son yıllardaki en büyük çevre sorunlarından biri de e-atıklar. Yani artık kullanılamayan ya da bozulan teknolojik ürün ya da parçaların yarattığı çevresel kirlilik. Sadece şarj cihazı olarak bile yüzbinlerce ton olan elektronik atıkların yıllık ağırlığı, her yıl 50 milyon tondan fazla. Üstelik her 5 yılda bir %20 artıyor.
İşte Avrupa Birliği de diyor ki; "tüm elektronik cihazları şarj edebilen tek bir şarj kablosu!" Yani Yüzüklerin Efendisi'nden hallice olacak USB-C. Böylece evler, iş yerleri, çekmeceler kullanılmayan kablolarla dolmayacak. Bilgisayarlar, telefonlar, powerbankler, fotoğraf makineleri, kulaklıklar, vs... Aklınıza gelen her türlü elektronik cihazı, aynı USB-C şarj kablosu ile şarj edeceksiniz. Şimdilik tek sorun var: Apple!..
Yalnızca bir tür bağlayıcıyı zorunlu kılan katı düzenlemenin inovasyonu teşvik etmek yerine onu boğmasından ve bunun da Avrupa'daki ve dünyadaki tüketicilere zarar vereceğinden endişe duyuyoruz. Apple
Peki ısrarla iPhone cihazlarında kendine ait lightning girişini kullanan Apple, USB-C'ye geçemez mi? Geçse ne olur? USB-C evrensel olarak standart haline gelse insanlığa faydası nedir?

Apple hem AB'yi hem bizi rahatlatabilir

Bunun ilk faydası, müthiş kullanışlı olması. Düşünsenize; laptopunuzdan çıkardığınız şarj kablosunu telefonunuza takacaksınız. Eskiden laptoplar için kullanılan kocaman ve biçimsiz şarj aparatlarını hatırlayın. USB-C, sırf bunun için bile harika bir güzellik. Peki tatile giderken her cihazınız için ayrı bir şarj aleti yerine tek bir kablo aldığınızı düşünün. Harika değil mi? Sadece tatil değil! Malum, aldığınız cihazların kabloları çok dayanıklı değil ya da kaybolması mümkün. Bu durumda ürün eğer üretimden çıktıysa vay halinize! Kabloyu ara ki bulasın. Ama eğer bütün prizlere hükmeden tek bir şarj kablosu olsa sorun değil. Nasılsa diğeri var. Tabii bir de buna bu kadar direnen Apple'ın, diğer cihazlarında zaten USB-C'ye geçmiş olması ironik. Macbook ve iPadlerde USB-C kullanıyoruz. Üstelik bu standardı ilk defa deneyen ve bu konuda piyasa baskısı yaratan firma, Apple'ın ta kendisi. Yani "belki mobilde kendi şarj girişini kullanıp diğer ürünlerde USB-C kullanıyor" da diyemiyoruz. İşin daha ironik yanı iPhone şarj kablosunun diğer ucu da artık USB-C. Anlamıyorum; anlayamıyoruz!
Diğer yandan Apple bu standardı kabul ederse; piyasadaki gücü sayesinde, USB-C çok daha güçlü bir standart olacak ve dengesiz amper/şarj hızı oranları düzene girecektir. Cihazların ve adaptörlerin tam standardizasyonunu sağlamak, Apple'ın elinde. Yani USB-C için macbooklarda direttiğini unutmayıp telefonlar için de aynısı yaparsa herkes mutlu olacak.

Mesele tamamen duygusal

Gel gelelim başında belirttiğim çevresel etkiye. Geçtiğimiz sene kutudan şarj başlıklarını çıkardı Apple. Evvela bununla dalga geçen diğer birçok firma da gülünç bir şekilde aynını yaptı. Peki sebep neymiş? Çevresel duyarlılık, ekolojik denge... Milyonlarca şarj başlığı çöp olup gidiyormuş ve bu da elektronik çöp sebebi imiş. Sanırım dalga geçiyorlar bizimle. Tamamen kar odaklı bir yöntemi çevrecilik diye yutturmaya çalışmak... Üstelik bunun karşılığında telefon ucuzlamadı da. Hani Türkiye'de zaten bir şeyin ucuzlaması, imkansız ama globalde de böyle bir durum söz konusu değil. Aslında bu kadar haklı bir söylemin gerçek değil de bahane olmasının kanıtı Apple'ın tutumu. Yani sırf ekolojik dengeyi düşünerek kutudan şarj başlığını çıkartan Apple, aynı sebeplerle gelen AB'ye direniyor. Saçmalık! Daha doğrusu iki yüzlülük... Diğer yandan AB'nin kutu içeriğini azaltmaya yönelik baskısının olması da muhtemel. Yani kutu içeriği elbette kısıtlanabilir. Ama bunun içerikteki her bileşenin fiyattan düşülerek yapılması şartı ile... Sonuçta fiyatlandırma değişmediği sürece akla gelen tek şey vahşi kapitalizm!
Aslında Apple, farklı olmayı ve kullanıcılarının da farklı hissetmesini seviyor. Bu yüzden kısa vadede, kendine özgü lightning kabloyu kullanmaya devam edeceğini düşünüyorum. Belki yakın zamanda kablosuz şarjda yaşanacak hızlı çözümler, bu konuya da çözüm olur. Yoksa kısa vadede, Apple'ın bu garip tutumdan vazgeçmeye pek niyeti yok. Yine de Avrupa Birliği - Apple arasındaki mücadelenin kazananının kim olacağını zaman gösterecek.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum