Spor Otomotiv

Avustralya GP: Leclerc'in İlk Grand Slam'i


Tuna Tanyolaç 10 Nisan 12:19

Avustralya GP 2 yıllık pandemi arasından sonra bu sene geri döndü. Dört yüz binin üzerindeki seyirci katılımıyla ülke tarihinde rekora sahne oldu. Normalde bu pist sezon açılışlarına ev sahipliği yapardı. İki yarışlık orta doğu serisinden sonra gerçek sezon startı gibi geldi. Bazı virajlarında düzenleme yapılan pist DRS için daha uygun hale gelerek daha fazla geçiş izlememize olanak sağladı. Sainz ve Verstappen'in dışarda kaldığı yarışta Mercedes karlı çıktı. Leclerc grand slam (pole pozisyonu + yarış galibiyeti + en hızlı tur) yaptı. Ferrari için "bu sene o sene mi?" dedirten yarış puan tablosunu daha rekabetçi hale getirdi. Pazar sabahı bizi erkenden uyandıran bu yarışı haftasonu olarak bir değerlendirmeye alalım.

Antrenmanlar

Avustralya GP antrenman seanslarında sezonunun önde görünen iki takımı Ferrari ve RedBull yine hızlı olduklarını gösterdi. Pistten kaynaklı olarak mı yoksa bir güncelleme kazanımı mı daha sonra açığa çıkacaktır ama McLaren'in hızı dikkat çekti. Sorunlarını çözebilirlerse rekabetçi hıza sahip oldukları zaten düşünülüyordu. Alpine' in ise tek tur performansında motora çok yüklendiğini; yarış dayanıklılığının zayıf olduğunu biliyorduk. Fakat Alonso daha da parlak bir performans sergiledi. Haas ise yedek şasisini bu yarışa getiremediği için yarışa kadar temkinli turlarla ilerledi. Son antrenmanlara ise sezon açılışı yapan Vettel' in kazası damga vurdu.

Sıralama turları

Avustralya GP sırlama turları Q1 aşamasında Stroll ve Latifi' nin kazası kırmızı bayrak çıkarttı. Stroll önce yol verip ardından atak yapar gibi içerden dalınca temas yaşadılar. Bunun ardından Stroll grid cezası aldı. Bu kırmızı bayrak aracının tamiri yetişmeyen Vettel' e bir şans oldu. Fakat aracına henüz alışamayan pilot elenmekten kurtulamadı. Aston Martin ve Williamsların yanında Magnussen' in elenmesi sürpriz oldu. Q2' de Alfa Romeo, AlphaTauri ve Schumacher sonda yer aldı. Bottas'ın Q3 serisi sona erdi.

Avustralya GP sıralama seansı Q3' de Alonso çok iyi ilk iki sektör zamanıyla gelirken, üçüncü sektörde hidrolik arızası ile kontrolü kaybederek kaza yaptı. Bazı yorumculara göre pole bile alabilirdi. Bu kaza Sainz' ın önlerde yer alabilecek zaman turuna mal oldu. Daha sonra devam eden seansta Leclerc birinci olurken Verstappen ikinci, Perez üçüncü oldu. Norris' in dördüncülüğü bu sezon için şaşırtıcı bir sonuçtu. Mercedesler dört ve beşinci oldular. Sainz kalan sürede sağlıklı bir tur atamayınca ancak dokuzuncu oldu.

Yarış

Avustralya GP startında Hamilton iyi bir kalkışla Norris ve Perez' i geçerek üçüncülüğe yükseldi. İlk iki sıra değişmezken iyi start alamayan Sainz ikinci turda kendi hatası ile çakıla saplandı. Bunun ardından 7 tur süren bir güvenlik aracı periyodu oldu. 10. turda Perez Hamilton'dan üçüncülüğü geri aldı. Lider Leclerc ikinci Verstappen' le arayı 19 turda 9 saniye civarına çıkardı. İlk pitlerden sonra Leclerc liderliğini korudu. 23. turda Vettel kaza yapınca güvenlik aracı girdi. Ön grupta pit yapmamış olan Russell avantajlı bir pitle üçüncü sıraya yükseldi. Fakat güvenlik aracı çıkınca arkasındaki Perez' e fazla direnemedi. 39. tura geldiğimizde ikinci giden Verstappen motor arızasıyla yarış dışı kaldı. Kalan turlarda Leclerc rahat bir galibiyet alırken podyum Perez ve Russell ile tamamlandı.

Değinilecek noktalar

Avustralya GP' de sıralamalarda Alonso' nun kazasıyla başlayan Sainz' ın şanssızlığı ona pahalıya mal oldu. Geriden başlamak zorunda olunca sert lastik seçimi yapması, lastik ısıtamayınca kötü startı ve ardından spinle yarış dışı kalması zincirleme reaksiyon oldu. Normal şartlarda Ferrari dublesi ile sonuçlanabilirdi yarış. Fakat bu durum belki de Ferrari takımı için o kadar da üzücü olmamıştır. Muhtemel bir takım içi liderlik savaşı oluşan puan durumu ile şekil almış oldu. Alonso' nun kazası tabii ki de kendisini de etkiledi. Muhtemelen önlerde başlayacağı yarış daha farklı strateji ile ona podyum kazandırabilirdi. Bu kaza Alonso' nun yarış motivasyonunu da düşürdü.

Avustralya GP' de Albon sürüşü ve aldığı puanla bence günün sürücüsü olmayı hak etmişti. 58 turluk yarışta 57. turda pit stopsuz yedinci sırada devam ederken son turda zorunlu pitini yaparak yarışı onuncu tamamladı. Bu başarıda tabii ki üç kez devreye giren sanal ve gerçek güvenlik aracı ile atılan turlar da etkili oldu. McLaren' ın beş ve altıncı oluşu onlar adına güzel bir geri dönüş oldu. Bu hafta Mick hem sıralama turlarında hem de yarışta Magnussen' in önünde yer aldı. Mercedes' te ise sessiz sakin yol alan Russell bu yarıştaki ikincilikle şampiyonada da ikinci sıraya yükseldi. Hep Ferrari konuşulurken Mercedes' te de takım içi durumlar farklı şekil alabilir mi?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum