Otomotiv Spor

Avusturya GP: Verstappen Parkta Gezer Gibi Kazandı!


Tuna Tanyolaç 4 Temmuz 15:41
Geçen hafta Styrian GP'de olduğu gibi bu hafta da yarış Spielberg'deki Red Bull Ring'deydi. Bu hafta pandemiden sonra ilk defa tam kapasiteyle seyirci vardı. Geçen haftaya oranla yağmur beklentisi daha da yüksekti. Fakat beklenen yağmur gelmedi. Pirelli Avusturya GP için geçen haftaya oranla bir kademe daha yumuşak lastik seti getirdi. Antrenman ve sıralama seanslarında ilginç performanslar izledik. Yarıştan önce Hamilton Verstappen'in gezinerek kazanacağını belirtmişti öyle de oldu. Russell harika sıralamaya rağmen yine puan alamadı. Perez geçişlerde ihlal yaparak iki kere ceza aldı. Şimdi gelin yarış hafta sonuna komple bakış atalım.

Antrenman seansları

Avusturya GP antrenman seanslarında takımlar Pirelli'nin test lastiklerini denediler. Pirelli bu lastiklerin güvenlik sebebiyle daha güçlendirilmiş ve bir kaç psi daha düşük basınçla kullanıma izin veren bir yapıda olduğunu söyledi. Bunun ardından Silverstone'dan itibaren kullanıma girecek.
Avusturya GP ilk antrenmanlarında Verstappen liderdi. Ardından Ferrariler geldi. Mercedesler ise orta sıralarda yer aldılar. İkinci antrenman seansında ise Mercedesler ilk iki sırada yer aldılar. Verstappen ise onların ardında yer aldı. Aston Martin ise dört ve beşinci olarak dikkat çekti. Cumartesi antrenmanlarında daha gerçekçi bir sıralama oluştu. Verstappen lider Mercedesler 2-3 ve ardından Gasly geldi.

Sıralama turları

Avusturya GP sıralama turlarında takımlar yine birbirine yakın dereceler sergilediler. Bazen yüzdelik bazen bindelik dilimler ayırıcı rol oynadı. Q1'de Haaslar, Latifi, Ocon ve Raikkönen son beş pilot oldu. Alonso Q1'de ikinci dereceyi yaparken Ocon takımına hayal kırıklığı yaşattı. Q2'de ise Giovinazzi, Alonso, Ricciardo ve Ferrariler elendi. Ferrari orta lastikle ilk haklarında iyi derece yapamamasına rağmen yumuşak lastiğe geçmedi. Russell geçen hafta 0.008 saniye ile elenirken bu hafta 0.006 saniye ile kurtardı. Böylece Williams'la ilk Q3 başarısını elde etti. Vettel ise Alonso'nun hızlı turuna engel olarak elenmesine sebep oldu. Böylece kendisine de 3 sıra grid cezası geldi.
Avusturya GP Norris
Avusturya GP sıralama turlarında Max Verstappen geçen hafta olduğu gibi pole pozisyonunu aldı. Lando Norris sürpriz bir turla saniyenin binde kırk sekizi ile ikinci oldu. Böylece kariyerinin en iyi sıralama derecesini elde etti. Perez Mercedesleri geçerek şaşırttı ve üçüncü oldu. Hamilton dördüncü, Bottas beşinci oldu. Gasly abone olduğu altıncılığı elde etti. Tsunoda yedinci, Vettel sekizinci oldu. Russell, Williams ile dokuzuncu sırayı aldı. Fakat Vettel'in cezası nedeniyle sekizinci başlama hakkı elde etti. Onuncu sıra Stroll'un oldu ama o da bir sıra önden başlama şansı buldu.

Yarış

Avusturya GP 71 tur için temiz bir startla başladı. Fakat ilk turun ortalarında Ocon kalabalık grubun içinde temas yaşadı ve süspansiyonunu kırdı. Böylece güvenlik aracı girdi. Üçüncü tur güvenlik aracı çıktıktan sonra Perez ikinci olan Norris'i zorlarken Norris onu dışarı itti ve onunculuğa geriledi. Bu yüzden Norris de 5 saniye ceza aldı.
Avusturya GP norris-perez
Avusturya GP' de 32. ve 33. turlarda ön sıralarda pitler tamamlandı ve Verstappen rahatça liderliğini korudu. O anki sıralama Verstappen, Hamilton, Bottas ve Norris şeklindeydi. 52. turda Hamilton sorun yaşayınca Bottas'a geçildi. 54. turda Norris de Hamilton'u geçti. Bitime üç tur kala Alonso 7-8 turdur kovaladığı Russell'ı geçerek son puanı aldı. Böylelikle Russell Williams'la puan hayalini yine ertelemiş oldu. Verstappen ekstra pit yapacak aralığı bile yakaladığı yarışı ekstra en hızlı tur puanıyla rahatça kazandı. Böylece Hamilton'la farkı 32 puana çıkardı. Bottas ikinci olurken Norris kariyerine yeni bir podyum ekledi. Hamilton dördüncü olabildi. Sainz muhteşem yükselişle beşinci olurken, Perez cezalarla ancak altıncı olabildi. Ricciardo yedinci, Leclerc sekizinci, Gasly dokuzuncu olurken son puan Alonso'ya gitti. Resmi sıralamayı buradan inceleyebilirsiniz.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum