Otomotiv Spor

AZERBAYCAN GP' DE PATLAYAN LASTİKLER VE İKİ TURLUK START


Tuna Tanyolaç 6 Haziran 19:26

Azerbaycan GP geçen yıl pandemi nedeniyle yapılamamıştı. Bu sene beşinci kez düzenlendi ve Bakü caddeleri büyük heyecana sahne oldu. Antrenman ve sıralama turlarına pilotların daha iyi bir derece elde etmek için yaptığı hatalar damga vururken; yarışa patlayan lastikler şekil verdi. Yarışın son iki turu yeniden start verilerek başladı ve 2 turluk mini GP izledik. Haydi gelin bu heyecanın ayrıntılarına bakalım.

Antrenmanlar ve sıralama turları

Azerbaycan GP Cuma antrenmanları Red Bull ve Ferrari çekişmesine sahne oldu. Monaco'daki Ferrari'nin yükselişi Bakü'de ne kadar rekabetçi olacaklarını merak konusu haline getirmişti. Bakü'nün daha hızlı ve uzun düzlüklü bir pist olmasına rağmen onları liderlik yarışında gördük. Mercedesler ise lastik ısıtma sorunları ile arka sıralarda kaldılar.

Azerbaycan GP Cumartesi son antrenmanlarında Hamilton bir kaç ayar değişikliği ile üçüncü sırada yer aldı. Fakat Bottas aynı araçla bu ayarları tutturamadı. Yine Honda araçları ön sıralarda yer alırken Gasly'nin liderliği şaşırtıcı oldu. Ferrariler onların arkasından gelen isimlerdi.

Azerbaycan GP sıralama turları yaşanan bariyerlere çarpma olaylarından birkaç kere kırmızı bayrakla durdu. Giovinazzi ve Stroll Q3'te kaza yapan isimler olarak ilk elendiler. Haaslar ve Latifi de Q3'te elenen diğer isimler oldular. Q2 ise son dakikada Ricciardo'nun kazası ile kırmızı bayrakla son buldu. Fakat Avustralyalı pilot derecesiyle en azından on üçüncü oldu. Ona Russell, Raikkönen, Ocon ve saniyenin binde otuzu ile elenen Vettel eşlik ettiler. Q3 ise Leclerc en hızlı turu atmışken son dakikalarda Tsunoda'nın kazası ile kırmızı bayrakla son buldu. Böylelikle Monaco'lu pilot üst üste ikinci kez Ferrari'ye pole pozisyonunu getirmiş oldu. Hamilton ikinci, Verstappen üçüncü, Gasly dördüncü oldu. Devamında Sainz beşinci, Norris altıncı, Perez yedinci oldu. İlk on sıra Tsunoda, Alonso ve Bottas'la tamamlandı.

Start ve yarış

Azerbaycan GP' de 51 turluk yarışın startı için nefesler tutulmuştu. Takımların tek pit-stop ile yarışı tamamlamaları öngörülüyordu. Bir cadde pisti olmasına rağmen temiz bir start izledik. İlk viraja gelirken Perez Gasly'i geçerek dördüncülüğe yükseldi. İlk 8 tur içerisinde Hamilton, Verstappen ve Perez sırayla Leclerc'i zorlanmadan geçtiler. Leclerc aldığı pole pozisyonuna rağmen bu hızı yarış temposu olarak sergileyemeyeceklerini zaten belirtmişti. Böylelikle yarışın o sıradaki lideri Hamilton'du. On ikinci turda Hamilton ön grupta ilk pit yapan isim oldu. Fakat 4.6sn gibi yavaş bir pit-stop oldu. Bir tur sonra Verstappen de pit yaparak onun önünde döndü. Bundan da bir tur sonra Perez pit-stopunu Hamilton'un önünde dönerek tamamladı. O sırada sıralama Verstappen-Perez-Hamilton şeklindeydi.

Azerbaycan GP otuzuncu turda Stroll lastiği patladığı için bariyerlere çarptı. Bu ilk güvenlik aracı periyotunu izlememize yol açtı. Güvenlik aracı beş tur sonra 35. turda çıktı. Bunun ardından 45. turda lider Verstappen'in de lastiği patladı ve bariyerlere girdi. Yarışın bitimine sadece altı tur vardı. Tekrar güvenlik aracı girdi ve üç tur sonra 48. turda kırmızı bayrakla pilotlar pite dizildi. Lastik güvenliğinden endişe eden FIA sürücülerin lastik değiştirmesi için bu kararı verdiğini açıkladı.

Sadece iki turluk start

Azerbaycan GP son kırmızı bayrakla yaklaşık yarım saat durdu. Böylece son iki tur için takımlar araçlara gerekli bakımlar ve lastik değişimlerini yaptı. Herkes yarışın nasıl devam edeceğini merak ederken yarış hakemleri durarak start kararı verdi. O andaki start dizilişinde ilk dört sıra Perez-Hamilton-Vettel-Gasly şeklindeydi. Hamilton için en büyük rakibi yarış dışındayken ikincilikten alacağı 18 puan altın gibiydi. Fakat iki tur için verilen startta Perez'i geçmeye çalışırken fren noktasını kaçırdı ve pistten çıkarak en arka sıraya düştü. Yarış sırasıyla Perez-Vettel-Gasly podyumu ile sonuçlandı.

Azerbaycan GP' de Perez ilk Red Bull galibiyetini almış oldu. Vettel ise kariyeri tartışılırken üzerindeki ölü toprağını atarak Aston Martin ile ilk podyumunu yaşadı. Gasly Alpha Tauri ile günün sürpriz ismiydi. Bottas bir soruna bağlı olmaksızın yarışı onuncu bitirdi. Yarışın resmi sonuç ve bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz. Yeni bir heyecanda görüşmek üzere...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum