Otomotiv Spor

Azerbaycan GP: Ferrari Out Red Bull Rahat


Tuna Tanyolaç 12 Haziran 19:42

Sezonun 8. yarışı Azerbaycan GP Bakü caddelerinde gerçekleşti. Uzun düzlükleri olan pistte Red Bull avantajlı görünüyordu fakat pole pozisyonunu rahat bir farkla Leclerc alınca Ferrari yarış için "acaba?" dedirtmişti. Ancak pazar günü hesaplar karıştı. Ferrari ve motor tedariki sağladığı takımlar motor/mekanik arızalar yaşadılar. Meydan Red Bull'a kalmış oldu. Önceki yıllara nazaran daha az aksiyon izlediğimiz yarışa tüm hafta sonu olarak bir bakış atalım.

Antrenman seansları

Azerbaycan GP antrenman seanslarında iki takımın hızı zaten öngörülen bir durumdu. Fakat Perez'in tüm seanslarda Verstappen'den hızlı olması ve üç antrenmanın ikisinin en hızlısı olması beklediğim bir şey değildi. Monaco GP'de de hızlı antrenman geçirip yarışı kazanmıştı. Puan durumu da yaklaşmışken "Perez için şampiyonluk yarışı mümkün mü?" sorusu geldi aklıma. Cuma iki antrenman seansını dört ve beşinci tamamlayan Alonso da dikkat çekiciydi. Fakat genel kanı cuma günkü hızın sıralama ve yarışa taşınamıyor olmasıydı. Mick Schumacher ise ilk antrenman seansında arıza nedeniyle sadece üç tur attı.

Sıralama turları

Azerbaycan GP sıralama turları Q1 seansında Stroll'ün kazası onu elenme bölgesinde bıraktı. Yanında Williamslar ve Haaslar da Q1'de veda etti. Magnussen'in Q2 görememesi ilginçti. Q2'de Alfa Romeolar, McLarenlar ve Alpine'den Ocon veda ettiler. Zhou ilk defa Bottas'ı geçmiş oldu. Q3'de Leclerc yine ikinci haklarda sınırları zorlayan bir derece ile polü aldı. Daha önce de sadece son şansı kaldığında, o baskıya rağmen çok iyi turlarına şahit olmuştuk. Ardından Perez de Verstappen'den iyi derece yaparak ikinci oldu. Perez artık sıralamalarda da rekabetçi olduğunu gösteriyor. Sainz ise ikinci hakkında hata yaparak zaman kaybetti ve dördüncü oldu. Geriye kalanların en iyisi Russell olurken onu Gasly, Hamilton ve Tsunoda izledi. Vettel biraz toparlayan aracını dokuzuncu sıraya taşırken Alonso onuncu oldu.

Yarış

Azerbaycan GP startına geldiğimizde gridin çoğu orta hamur lastik seçimi yapmıştı ve tek stop ideal planmış gibi görünüyordu. Ardından startta ilk viraja daha iyi kalkış yapan Perez lider girdi. Hatta Leclerc lastiklerini frenajda biraz yaktı. Temiz bir ilk turla yarış olaysız başlamış oldu. 10. turda Sainz mekanik bir arıza ile aracını kenara çekince sanal güvenlik aracı devreye girdi. Ardından Ferrari iki Red Bull'un arasında kalan Leclerc'i pite alarak pist üstü pozisyonu rakibine bıraktı. Çoğu takım pit yaparken Red Bull devam etti. 15. turda takım emriyle Verstappen liderliği aldı. 19. turda Red Bull pitleri tamamlandığında Leclerc lider oldu. Ferrari uzun zaman sonra iyi bir strateji uygulamış oldu. Fakat 21. turda Leclerc motor arızası ile kalınca meydan Red Bull'a kaldı. 23. turda Zhou ve 31. turda Magnussen de arıza ile kalınca Ferrari motoru sorgulanmaya başlandı. Yarışı Verstappen rahat kazanırken, Perez ikinci, "Bay İstikrar" Russell üçüncü oldu. Ardından sırasıyla Hamilton, Gasly, Vettel, Alonso gelirken McLarenlar sekiz ve dokuzuncu olarak bu sene ilk defa iki araçla puan aldılar. Ocon ise puan alan son isim oldu.

Yarışa dair notlar

Azerbaycan GP' de en göze çarpan nokta Ferrari motorundaki sorunlardı. Sorunu tek takımın yaşamamış olması üretici odaklı sorunları gündeme getiriyor. Sezon başında Red Bull sorunlar yaşarken Ferrari istikrarlı görünüyordu. Şimdi ise Ferrari motorlu 4 aracın arıza ile kalması şaşırtıcı. Şampiyona rekabeti için sorunların giderilmesini temenni ediyorum. Diğer bir önemli olay ise Perez'e verilen takım emriydi. Hafta içinde, iki pilot da eşit şartlara sahip diye demeç vermekle olmuyormuş demek ki. Verstappen öne geçtikten sonra yapılan iki pit stopta da Perez'e yaklaşık ikişer saniye uzun pit yapıldı. Biri hata olsa bana diğerini açıklasınlar. Demek ki Perez artık ciddi bir tehdit ki yol vermesi yetmiyor yarışta da geriden gelmesi gerekiyor.

Azerbaycan GP' de sekizinci yarışında da ilk beşte bitiren Russell'ı tebrik etmek gerekiyor. İster şans ister başarı deyin ortada bir istikrar var. Hamilton'a üstünlüğü de dikkate alınmalı. Değineceğim bir diğer isim de Vettel olacak. Aston Martin biraz toparlamış gibi görünse de Vettel aracı ileri taşıyor. Yaptığı geçişler ve denemelerle yarışa renk kattı. Hatta yaptığı bir hatadan sonra puan barajı dışına düştü, pes etmedi ve altıncı bitirdi. Herkes emekli olacağını konuşurken "buradayım" mesajı gibi bir yükseliş başlattığını düşünüyorum. Haas'ta Mick Schumacher'e uygulanan yanlış stratejiler de ayrı bir yazı olacak kadar uzadı. Umutla düzelmesini bekliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum