Spor Otomotiv

Bahreyn GP: Hoş Geldin "Padre"


Tuna Tanyolaç 5 Mart 21:30

Bahreyn GP ile 2023 sezonunu açmış olduk. Geçtiğimiz günlerde kargala.com olarak ülkece geçirdiğimiz felaket yüzünden yazılarımızı askıya alıp vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Sezon öncesi değerlendirme planlarım da bu süreçte gerçekleşmedi. Geçen sezon değerlendirmelerimde yeni çağa adapte giren Red Bull'un dominasyon sergileyebileceğini belirtmiştim. Her ne kadar en az geliştirme süresine sahip olsalar da; sağlam bir altyapı ile zaten önde oldukları rakiplerine üstünlüklerini devam ettirdiler. Hız saklamalar, elini gizlemeler Bahreyn GP' de fazla fark yaratmadı. Beklediğimiz grid sıralaması ilk yarışta tutarlılık gösterdi. Alonso takım değişikliğinde ne kadar isabetli karar verdiğini gösterdi. "El Padre" podyumla başladı. Daha fazlasını yazının devamında inceleyelim.

Antrenmanlar

Bahreyn GP antrenmanlarında adeta Alonso rüzgarı esti. Sezon öncesi testlerde elini gizleme durumları fazlasıyla düşünülse de; yarış öncesi antrenman seansları yine de net bilgi vermeyebilirdi. Aston Martin'in Mercedes'in önünde olabileceği, hatta Ferrari ile mücadele edebileceği öngörüsü gerçekçi hissettirdi. Ferrari'nin tek tur hızı yine uzun stintte lastiklere kurban gidecek gibi göründü. Mercedes'in siyaha dönüşü W11'deki performans beklentisini karşılamadı.

Sıralama turları

Bahreyn GP sıralama turlarında teknik olarak sezonun ilk rekabetçi seansını geçirdik. Sergeant, De Vries, Piastri gibi çaylakların Q1'de elenmesi normalken; Gasly yeni takım adaptasyonu yüzünden makul karşılanabilirdi. Magnussen ise Hülkenberg'in Q3 gördüğü durumda geçen seneki sürprizlerini arattı. Ön sıralardaki Red Bull-Ferrari-Alonso-Mercedes öngörüsü tutarlı çıktı.

Yarış

Bahreyn GP için 5 kırmızı ışığı beklemek adeta yıl sürdü. Alonso çok iyi bir start aldı. Takım değişikliğinde iyi bir karar verdi ve Ocon'dan kurtuldu derken yine takım arkadaşı terörü yaşadı. Bu olaydan sonra meydan Red Bull ve Ferrari'ye kalacak gibi duruyordu. Yarış temposunda Red Bull yine rahat olduğunu gösterdi. Leclerc ise motor arızasına yenik düşünce Alonso podyumun kokusunu bir köpek balığı gibi aldı. Yarış başında geriye düşmesine rağmen Sainz'ı geçerek Red Bull'larla podyuma yükseldi. Gasly'nin yeni takımıyla son sıradan başlayarak 9. olarak puan alması takdir görmeli. Albon ise geçen sene olduğu gibi Williams'ı puana taşıyarak iyi iş başardı. Red Bull içinde ise takım içi rekabet oluşmayacağı bence belli olmuş oldu. Pistlere göre performanslar değişebilse bile ana hatlar bu yönde olacak gibi izlenim verdi.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum