Spor Otomotiv

Bahreyn GP: Yıllar Sonra Ferrari Dublesi


Tuna Tanyolaç 20 Mart 22:10

2022 F1 sezonu Bahreyn GP ile start aldı. Hem F1'i özlemiştik hem de tatminkar bir aksiyona sahip oldu yarış. Antrenman seansı izlemeyenler bile sezon başlangıcı diye takibe Cuma gününden başladı. Antrenmanlarda test seanslarından kalma fikirler hakimdi. Bazı takımlar hala güç ve hız saklıyor olabilir miydi? Buna henüz karar vermemişken Antrenmanlarda Ferrari ve Red Bull çekişmesi izledik. Mercedes'in sorunlarla uğraştığı belli oluyordu. Ferrari motorlu takımlarda belirgin bir hız artışı vardı. Alpine ise tek tur performansında göze çarptı. Dayanıklılık konusunda kendileri bile her şeyden emin değillerdi. Bir de bu haftasonu covid olan Vettel yerine muhteşem yedek Hulkenberg'i izledik.

Sıralama turları

Bahreyn GP sıralama turları 2022 yılı için ilk resmi hız seansı oldu. Tüm kozların masaya konacağı seans merakla bekleniyordu. Q1'de Latifi en kötü derece ile sonuncu oldu. Aston Martin iki pilotu ile elenerek taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. Tsunoda ve Ricciardo elenen diğer iki isim oldular. Albon ve Zhou Q2'ye kalarak parlak bir başlangıç yaptılar. Mick de Q2 yaparak beklentileri karşıladı. Q3 ise antrenmanların doğruluk payını gösterdi. Pole mücadelesi Ferrari ve Red Bull arasında geçti. Leclerc polü alırken Verstappen ikinci Sainz üçüncü ve Perez dördüncü oldu. Hamilton iki takımın arkasından gelirken Bottas yeni takımı ile Hamilton'un hemen arkasında yer aldı. Magnussen Haas ile yedinci olarak takımın geçen yılı boşuna harcamadığını gösterdi. Alonso, Russell ve Gasly ilk on sırayı tamamladılar.

Yarış

Bahreyn GP' de beş kırmızı ışık söndüğünde nefeslerimizi tuttuk. Startta Hamilton Perez'i geçerek dördüncülüğe yükseldi. Ön sıralarda geçiş ve temas yaşanmadı. Bottas çok yavaş kalkarak arka sıralara düştü. 10. turda Perez Hamilton'dan yerini geri aldı. 12. turda Hamilton ön grupta ilk piti yaparak diğerlerini tetikledi. Ardından 3 tur sonra ilk sıradakiler de pit yaptılar. Verstappen Leclerc'den önce pit yaptı fakat Leclerc önde dönmeyi başardı. Bu ikili iki tur boyunca birbirini geçtiler fakat sıralama değişmedi. 46. turda Gasly aracını kenara çekti ve alevler yükselmeye başladı. Ardından güvenlik aracı piste girdi. Güvenlik aracı 50. turda çekildi fakat Verstappen direksiyondan şikayet ediyordu. Onu kovalayan Sainz 54. turda onu geçti ve ikinciliğe yükseldi. Ardından Verstappen yavaşladı ve yarıştan çekildi. Hamilton da üçüncü Perez'i kovalamaya başladı. Perez de son turda motor freni gibi bir arıza ile spin atınca Hamilton üçüncü oldu. Perez ise sorunu ile Bahreyn GP' yi tamamlayamadı.

Yarışa dair

Bahreyn GP F1 açlığımızı gidermek için iyi bir yarış oldu. Ferrari antrenmanlarda gösterdiği hızın yarış temposuna da uygun olduğunu kanıtladı. Red Bull da gösterdiği hızı yarışta kanıtladı. Fakat Gasly ile başlayan arıza zinciri Verstappen ve Perez'i de Red Bull güç ünitesi yüzünden yarış dışı bıraktı. Böylelikle hız ve dayanıklılığın birlikteliğinin önemini gördük. Mercedes'in sakladığı bir şey olmadığını aksine görünen sorunlarının gerçek olduğunu anladık. Fakat Mercedes gelişimde geri kalacak bir takım değil. 3 takımlı bir rekabet bizi bekliyor gibi görünüyor.

Bahreyn GP' de bana en göze çarpan takımı sorsanız Haas derim. Bu durumda Magnussen'in iyi bir iştahla dönüşünün de payı büyük. Alfa Romeo da yükselen takımlardan. Zhou'nun ilk yarışında puan alması iyi bir çaylak performansıydı. Neredeyse yarış boyu hatasız sürdü. Mercedes motorlu takımlarda belirgin bir gerileme var. Bence en göze çarpanı umutla sezona hazırlanan McLaren'daki düşüş. Sorunun ne olduğunu bildiklerini söylediler ve umalım ki onlar da rekabete dahil olsunlar. Alpine ise tek turda hız göstermişti fakat yarış temposunda daha fazla çalışmalılar. Alonso'nun El Plan umutları sevenlerini de heyecanlandırmıştı. Biz de daha fazla rekabetçiye hayır demeyiz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum