Otomotiv Spor

Barrichello: İkinci Pilot Denince Akla Gelen İlk İsim


Tuna Tanyolaç 1 Mayıs 15:56

Rubens "Rubinho" Gonçalves Barrichello 1972 doğumlu Brezilyalı yarış pilotu. Baba tarafından İtalyan, anne tarafından Portekizlidir. Babası ve dedesiyle aynı ismi taşıyan pilot, küçük Rubens manasında "Rubinho" lakabını almıştır. Hayatta kimse yarışmaya ikinci olmak için başlamaz. Fakat bazen şartlar sizi buna sürükler. Özellikle Ferrari dönemi ile akıllara gelen pilot F1' de fedakarlığın abidesi haline gelmiştir. Ferrari'den önce tecrübeli ya da çaylak tüm takım arkadaşlarını geride bırakmıştır. Fakat Ferrari ile olan anlaşması belki de baştan kabul ettiği bir roldü diyebiliriz. Yarışlara ülkesinde kartingle başlamış 1990' da Avrupa'ya gelerek alt kategori Formula serilerinde yarışmıştır. 1993'de Formula 1' e adım atmıştır. Onun F1 kariyerini akılda kalan anlarla hatırlatmak isterim.

Jordan (1993-1996)

Barrichello F1 kariyerinin ilk sezonunda üçüncü yarışına, Avrupa GP'de ıslak zeminde 12. olarak başlıyor. İlk turda dördüncülüğe yükseliyor. Bitime altı tur kala Hill ve Prost'un arkasında üçüncü giderken yakıt pompası arızasıyla yarış dışı kalıyor. Fransa GP'de ilk puanına çok yaklaşırken son turda geçiliyor. Japonya'da beşinci olarak 2 puanla sezonu tamamlıyor. Sonradan Ferrari'de aynı kaderi paylaşacağı takım arkadaşı Irvine'ı ilk sezonunda geride bırakıyor.

1994 sezonuna Brezilya'da dördüncülükle başlayan Barrichello ardından Pasifik GP'de üçüncü olarak ilk podyumunu alıyor. İlk iki yarışı kazanan Schumacher'in ardından şampiyona ikinciliğine yükseliyor. Üçüncü yarış San Marino GP'de Cuma antrenmanlarında kaza yaparak bilinci kapanıyor ve dili solunumunu kapatıyor. Pistteki ilk müdahale ile kurtarılıyor. Ertesi gün sıralamadaki kazada Ratzenberger, yarıştaki kazada ise Senna hayatını kaybediyor. İdolü ve mentörü olan Senna'nın ölümü onu çok etkiliyor. Rekabetçi olabileceği bir sezon belki de bu yarışla heba oluyor. Spa'da polü aldığında en genç pole pozisyonu sahibi oluyor. Yine takım arkadaşı Irvine'ı geride bırakarak sezonu altıncı bitiriyor.

1995 sezonunda takım dayanıksız Peugeot motoruna geçiyor. Barrichello bu otomobille de 11 puanla sezonu 11. bitiriyor. 1996 sezonunda yeni sponsor katkısıyla umutlu başlayan sezon rekabetçi geçmiyor. Takım patronuyla arası da açılıyor. Büyük takımlarla adı anılsa da o yeni kurulan Stewart'a gitmeye karar veriyor.

Stewart (1997-1999)

1997'de yeni kurulan Stewart takımı sık sık arızalar yaşıyordu. Barrichello o yıl sadece 3 yarış bitirebildi. Fakat o sezon Monaco'da ikinci olarak podyuma çıkmayı başardı. Takım arkadaşı Jan Magnussen ise hiç puan alamadı. Yine takım için kötü bir sezon olan 1998'de iki beşincilikle takımın en iyi sonuçlarını elde etti. Yine geride bıraktığı takım arkadaşı sezon sonuna doğru yerini Jos Verstappen'e bıraktı. 1999'da işler biraz iyiye gitti. Evinde sıralamada üçüncülük, yağmurlu Fransa GP' de pole aldı. Sezonu 3 podyumla tamamlayarak Jean Todd'un ilgisini çekiti. Ardından Ferrari'nin yolunu tutu.

Ferrari (2000-2005)

Barrichello 2000 yılında Ferrari'ye katıldığında geçmiş kariyerinde olmadığı kadar ikinci pilot vasfı ona yüklenmişti. Fakat gelişiminin zirvesindeki takımın bu teklifi reddedilemezdi. O sezon Hockenheim'da 18. başladığı yarışta piste kısmi yağmur yağınca kuru lastiklerde kalma stratejisi işe yaradı. Önündekiler pite girince yarışı kazandı. O yarışla en genç ilk galibiyetini kazanan pilot oldu. Kariyerinin en çok podyum yaptığı o sezonunu dördüncü tamamladı. 2001' de Monza'da kazanacak durumdaydı. Fakat sorunlu pitle galibiyeti kaçırdı. 10 podyumla sezonu 3. bitirdi. Takımın ve Schumacher'in şampiyonluğunda büyük destek sağladı.

Barrichello ile ilgili en akılda kalıcı anı 2002 sezonunda yaşandı. Dört galibiyetle 2. bitirdiği sezonda; Avusturya GP'de son düzlükte takım emirleriyle liderliğini Schumacher'e verdi. O gün çok içerlediğini iyi hatırlıyorum. Schumacher jest olarak ona birincilik kupasını ve podyumdaki birincilik basamağını verdi. Bu yüzden takım ceza aldı. Ardından takım emirleri 2003 itibariyle yasaklandı. 2003 sezonunda dördüncü, 2004 sezonunda tekrar ikinci oldu. 2004'de evindeki en iyi derecesi olan üçüncülüğü elde etti. Kariyerinde evinde yarıştığı 15 yarışın 11'ini bitiremedi. 2005'te ise lastik farklarının damga vurduğu sezonda Ferrari kötüydü ve Rubens sezonu sekizinci bitirdi.

Honda (2006-2008)

Barrichello 2006'da Honda takımına geçti. Fakat aracın sürüş tarzı ve frenlemesinin ona uymadığını, adapte olamadığını belirtti. Takım arkadaşı Button'ın gerisinde kalarak sezonu yedinci bitirdi. 2007 sezonunda araç rekabetçi değildi ve sezonu puansız kapattı. 2008 sezonunda Türkiye GP'de 257. yarışına çıkarak o dönem en çok F1 yarışına çıkan pilot unvanını aldı. O sezonun sonunda Honda mali sebeplerden dolayı F1'den çekilme kararı aldı. Böylelikle pilotlar ve takıma ne olacağı belirsiz kaldı.

Brawn GP (2009)

2009 sezonunun hemen öncesinde Ross Brawn Honda takımını satın aldı. Ardından ismini Brawn GP olarak değiştirdi ve motor için Mercedes'le anlaştı. Button'ın yanına Ayrton Senna'nın yeğeni Bruno Senna ismi geçse de Ross Brawn Barrichello ile devam kararı aldı. O sezon yeni kurallara iyi adapte olan takım neredeyse rakipsizdi. Barrichello içinde kalan kazanma ve şampiyonluk arzusunu tatmin edebilirdi. Almanya GP'sinde kazanabilecek konumdayken pitteki sorun nedeniyle geriye düştü. Ardından takımın ona yarışı kaybettirdiğini açıkça ifade etti. Fakat daha sonra ifadeleri için özür diledi. Şampiyonluk umudu sürerken, sondan bir önceki yarış Brezilya GP'de yağmur altında en önden başladı. Kazanarak şampiyonluk şansını son yarışa taşıyacakken lastik patlaması yüzünden 8. bitirdi. Takım arkadaşı Button şampiyon oldu.

Williams (2010-2011)

Barrichello 2010 sezonunda McLaren onu istemesine rağmen daha önce sözleştiği için Williams'a gitti. Aslında McLaren'i seçse birkaç yıl daha rekabetçi kalabilirdi. Williams dayanıklıydı fakat rekabetçi bir hıza sahip değildi. Sezonu onuncu bitirdi. 2011' de yine sorunlu geçen sezonu 17. bitirdi ve yerini Bruno Senna'ya bırakarak F1'e veda etti.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum