Spor

Basketbolun Zirvesi: NBA Play-offlar Başlıyor


Konuk Yazar 26 Nisan 20:28

Hepimizin bildiği, bilmeyenlerin kulaktan kulağa duyduğu, duymayanlarınsa efsanesine inandığı bir argüman vardır. NBA’de savunma yapılmıyor, yardım savunması yok. Basketbolla ilgilenen hemen herkes duymuştur bu cümleyi. Cümlenin artık içinin ne denli boş olduğunu görmek isteyenler şu sıra devam eden play-offlara göz atabilirler. Savunmaların yoğunlukları o kadar artmış durumda ki boğulan boğulana. Neredeyse tüm hücumlar organize olmakta zorlanıyor. Bundan öncesinde şampiyonlukları ne kadar güçlü olduğunuz belirlerken artık ne kadar zayıf olduğunuz belirliyor. Savunmaların sıkıştırdığı hücumlar sürekli en zayıf halkaya saldırıyor. Sizin seviyenizi de o en zayıf halkanızın ne kadar güçlü olduğu belirliyor. Bu zayıf halkalar koptuğunda ise sizin de zinciriniz dağılmış oluyor. Peki zinciri en kuvvetli olanlar kimler? Kimler tüm halkalarıyla işin sonuna gider? Beraber bakalım.

Boston Celtics - Brooklyn Nets

Tüm play-offda süpürülen tek seri oldu. Durant ve Kyrie kariyerlerinde ilk defa galibiyet alamadan seri kaybettiler. Sezona şampiyonluk beklentileriyle giren Nets ilk turda 4-0 kaybederek sezonu kapatmış oldu. Celtics’in yaptıklarına ve yapabileceklerine sonra geleceğim ama önce hayal kırıklığını anlatmak gerekiyor elbette. Kadrosunda Durant ve Kyrie olan bir takım nasıl galibiyet alamadan seri kaybeder? NBA’in en durdurulmaz denen adamı ve en yetenekli guardı nasıl bu kadar etkisiz kaldı? Bu serinin faturası nasıl ödenir?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki geçen sene tüm sakatlıklara rağmen çok iyi iş çıkaran Nash bu sezon hiç iyi bir yönetim sergileyemedi. Bunda en önemli etken geçen seneki yardımcı antrenörlerini kaybetmesi. Şu an Boston koçu olan Udoka da olmak üzere teknik ekip bayağı yara aldı. Zaten Nash büyük oranda oyuncu yönetimi ve iletişim becerileriyle bilenen bir koç. İşler sıkışınca sahaya teknik anlamda yeterli etkiyi yapamadı ve sınıfta kaldı. Geçen sene yardımcısı olan Udoka ise onun aksine bir şaheser sahaya koydu. Tabii ki oyuncu özellikleri de ona yardımcı oldu ama zaten bu ikisi birbirini tamamlayan şeyler. Elinizde en iyi malzemeler de olsa iyi bir aşçı değilseniz ortaya iyi bir yemek çıkmayabilir. Evet; belki Udoka’nın elinde gayet iyi bir oyuncu topluluğu var ama ilk sezonundaki bir antrenöre göre  çok iyi bir sınav verdi. Peki Udoka’yı bu kadar başarılı gösteren ne oldu? Nash’i bu kadar zor duruma düşüren neydi?

Savunma ve zayıflıklar

Çok uzun yıllardır NBA takip ediyorum. Kişisel olarak en sevdiğim oyuncu da Kevin Durant. Çok fazla maçını ve serisini izledim. Kötü oynadığı zamanlar elbette oldu. Ama bu çoğu zaman Durant’in kendi formsuzluğuyla alakalı oldu. Birçok oyuncu ve takım savunmaya, onu durdurmaya çalıştı. Yavaşlatabilenler oldu fakat durdurabilen hiç olmamıştı. Ta ki Boston Celtics ve Udoka’ya kadar... Muazzam bir savunma stratejisi ortaya koydular. Zaten savunmada tüm NBA’in en iyisi konumundalar ve hiç zayıf halkası olmayan bir takım.  Hemen her takımın hücumda saldıracağınız bir zayıf halkası var fakat Boston’ın yok. Çok net bir şekilde tüm pozisyonlarda swicth (adam değiştirme) yapıyorlar ve herkes herkesi savunabiliyor. Zaten bu savunmayı zayıflık göstermeden yaptığınızda tüm organizasyonları tıkıyorsunuz. İş tamamen bire bir üretime kalıyor. O konuda da ne kadar iyi olduklarını en iyi bire bir hücumcularına karşı ispatlamış oldular.

Durant özelinde ise her hareketinde temas ederek -nispeten zayıf olan- Durant’i fiziksel olarak usandırdılar. Durant topu aldığında ise hiç topu yere vurmasına izin vermediler ve sürekli driplingine (top sürme-sektirme) saldırdılar. 2.13 boyunda olan ve çok da inatçı bir kişiliğe sahip olduğunu bildiğimiz Durant ise topu yere vurmaya devam etti ve sürekli top kaybetti. Takımda başkalarına pozisyon hazırlayan, oyunu yöneten bir oyuncu olmadığından da bitirici konuma hiç geçemedi ve hep ilk aksiyonda yer aldı. Burada takımın guardı Kyrie’nin de tamamen kendi skor üretimine bakan bir oyuncu olması da işleri iyice zorlaştırdı.

Simmons ve gelecek

Nets; Kyrie, Durant, Seth Curry gibi çok üst düzey bitiricilere sahip olup bu oyunculara pozisyon hazırlayacak hiçbir oyuncu olmamasının acısını iliklerine kadar hissetti. Aslında kadroda bunu çok üst düzeyde yapan bir oyuncuya sahipti: “Bel ağrıları” nedeniyle son maçta salona dahi gelmeyen Ben Simmons... Eğer Nets’in yaşadığı sorunu kumaştaki bir yırtığa benzetirsek Ben Simmons’ın o yırtığı dikecek terzi olduğunu söyleyebilirim. Ama terzinin kaprisleri nedeniyle yırtık dikilemedi ve takım çıplak kaldı. Bunun elbette sonuçları olacaktır. Takasla büyük umutla alınan Simmons ve Nets’in geleceği her an patlamaya hazır bir bomba gibi. Büyük değişimler yaşanacağı kesin. Kadro anlamında olmasa bile en azından teknik ekip alanında ki ben kadro olarak da değişikler yaşanacağını düşünüyorum. Yaşayıp göreceğiz.

Potansiyel hanedan

Geçen sene yaşanan hayal kırıklığından sonra Boston’da beklenmedik bir olay yaşanmış ve NBA’in en elit koçlarından Brad Stevens istifa etmişti. Ancak benzeri görülmemiş şekilde koçluktan istifa eden Stevens, Celtics’te genel menajer konumuna getirilmişti. Genel menajer olan Brad, takımın başına Nets yardımcı antrenörü Udoka’yı koç yaptı. Daha önce hiç menajerlik yapmamış bir menajer, daha önce hiç baş antrenörlük yapmamış bir antrenör... Neresinden baksan büyük risk. Sezona da felaket girince herkes sorgular konuma geldi. Özellikle takımın en büyük yıldız potansiyeli Jayson Tatum sezona çok formsuz girmiş ve daha da kötüsü takımdan da psikolojik olarak bir hayli kopuk gözüküyordu. Sezonun ilk diliminde hiç istediği çizgiyi yakalayamayan Celtics, takasın son günü müthiş iki hamle yaptı. Takıma eski oyuncusu Daniel Theis ve Spurs’den Derrick White’ı kadrosuna kattı. Sonra ise takımın ivmesi bir anda yukarıya doğru çıktı.

Sezonun ikinci yarısının açık ara en iyi takımı oldular. Savunma verimliliğinde en yakın takipçisine büyük fark attı. Takımın bu havasına Jaysun da eşlik edince takım ikinci sıradan play-offa girdi. Oyun kimlikleri savunma üstüne kurulu bir takım. Tüm oyuncular tüm pozisyonları savunabilecek yeteneğe ve beceriye sahip. Bununla birlikte aralarında o sinerjiyi de yakalayınca bir anda Doğu’da favorilerden biri haline geldiler. Jaysun Tatum da ilk turda iyice form tutarak bir süperstar potansiyeli göstermeye başladı. Savunmada hem Durant’le eşleşip hem de hücumda bu kadar sorumluluk alması onun mantalitesinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Zaten Kobe’yle çalışmış bir oyuncudan da aksi bir davranış beklenmezdi. İlk turda Brooklyn eşleşmesinde favori olmalarına rağmen bu baskının üstesinden iyi geldiklerini düşünüyorum. İlk maç dışında serinin tüm maçlarında net bir şekilde üstünlerdi. Peki Boston’ın bu sezonu nerede biter? Bu hikayenin sonu ne olur?

Celtics’in Potansiyeli

İlk turu erken bitiren ve dinlenme fırsatı yakalayan Celtics’in bir sonraki rakibi mucize olmazsa son şampiyon Bucks olacak. Celtics savunması için belki de en önemli sınav Giannis savunması olacaktır. Ama ben o konuda da iyi iş çıkartacaklarını düşünüyorum. Genel olarak savunma düzeyleri yine aynı seviyede kalacaktır. İlk turda olduğu gibi kötü Brooklyn savunmasıyla karşılaşmayacakları kesin. Karşılarında pota etrafında devriye bekçisi gibi dolaşan Giannis ve tüm pozisyonlarda çok fizikli olan Bucks savunması olacak. Hücumda verecekleri sınav serinin kaderini belirleyecektir. Eğer Tatum aynı formu korursa ben NBA finaline kadar gideceklerini düşünüyorum. Yaptıkları savunma onları her seride rekabetçi kılabilecek seviyede.

Açıkçası bu seriyi kazanmak ya da elenmek onlar adına kritik. Bu sene birçok şampiyonluk favorilerinden biri de onlar. Belki yaka yarı finalinde elenirler belki de şampiyon olurlar ancak somut olan bir gerçek var ki bu takım daha uzun yıllar buralarda olacak. Ellerinde Tatum gibi genç bir süperstar, Brown gibi -bir tık altı da olsa- bir başka yıldız; Smart, White ve Robert Williams gibi çok iyi rol oyuncuları var. Udoka gibi de oyuncularla aynı bağı yakalamış, teknik olarak da yeterli düzeyde olan bir koç var. Uzun yıllar başarılı olacak ve üst düzeyde kalacak bir yapı oluşmuş gibi gözüküyor. Yine de biz biliyoruz ki bazen sporda her şeyi mükemmel yapsanız da başarıya ulaşamama ihtimaliniz hep var. Sporda şansa inanan biri değilim. Herhangi bir aksilik yaşamazlarsa uzun yıllar tahtta kalabilirler. Bu nüve bir hanedanlık kurabilir mi? Neden olmasın?

Tatum'la gözlerinizin pası silinsin!

https://www.youtube.com/watch?v=6sDKjWt9pM0
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum