Leziz Tarifler

BAYRAMA ÖZEL: EV YAPIMI BAKLAVA


Deniz Tanyolaç 2 Mayıs 09:28

Bayramın vazgeçilmez tatlısı “baklava"!.. İster fıstıklı ister cevizli ister fındıklı olsun bayramda en çok tercih edilen bu muhteşem lezzeti evinizde yapmaya ne dersiniz? Üstelik vereceğim tarifle hiç uğraşmadan çok kolay bir şekilde muhteşem bir lezzet elde edeceksiniz. 

Tarifimize geçmeden baklavanın tarihi hakkında kısa bir bilgi edinelim. Baklavanın ilk kez Topkapı Sarayında yapıldığı  söylenir. Rivayet o ki baklava, Roma mutfağındaki bir tatlıdan esinlenerek yapılmış. Zamanında Osmanlı'da her Ramazan Ayı’nın 15’inde Yeniçerilere tepsiler halinde baklavalar sunuluyor ve bu törene de baklava alayı deniliyormuş.

O zamanlardan günümüze kadar ulaşmış bu muhteşem lezzeti her bayram gelen misafirlerimize sunarak geleneklerimizi devam ettirmekteyiz.

Baklava tarifi için malzemeler

  • Bir paket baklavalık yufka (40 adet olacak)
  • 220 gr tereyağı
  • 60 ml sıvı yağ
  • Yarım su bardağı çiğ fıstık (tercihinize göre fındık ya da ceviz seçebilirsiniz)

Şerbeti için malzemeler

  • İki su bardağı su
  • İki su bardağı toz şeker
  • Bir dilim limon
  • Bir tutam tuz

Baklavanın yapılışı

Öncelikle şerbetimizi yapmakla işe başlıyoruz. Burada püf nokta baklavamızın sıcak şerbetimizi soğuk olması; dolayısıyla baklava yapımına başlamadan önce şerbetimizi yapıp oda sıcaklığın da soğumaya bırakacağız. Bir tencerenin içerisine suyu, şekeri, limonu ve tuzu ekleyerek kaynayana kadar bekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra ocağınızın altını kısarak kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kadar şerbetin kaynamasını sağlayın. Daha sonra şerbetinizi oda sıcaklığına alarak soğumaya bırakın. Fırını 180°’ye ayarlayın. Bir tavaya tereyağını alıp eridikten sonra sıvı yağ ekleyerek karıştırın.

Baklava yapacağınız tepsinizin tabanına önce erittiğiniz yağı fırça yardım ile sürün. Bir tane baklavalık yufkanızı serip üzerine tereyağı sürün. Bu işlemi 16 yufka için tekrarlayın. 16 yufkanın üzerine fıstığın yaklaşık 3/4'ünü ekleyin. Daha sonra dört yaprak daha serip yine üzerine kalan fıstığı ekleyin. Kalan yufkaları da aynı işlemle tepsiye ekleyin. Yufkalar bittiğinde son katmanı da kalan tereyağı ile yağlayıp istediğiniz şekilde baklavayı dilimleyin. Yaklaşık 35-40 dakika pişirin. Baklavaların üzeri altın sarısı olduğunda pişme işlemi tamamlanacaktır.

Fırından çıkardığınız baklavaların üzerine oda sıcaklığın da soğuttuğunuz şerbeti baklavalar soğumadan dökün. Baklavalar iyice şerbetini çektiğinde afiyetle sevdiklerinize sunabilirsiniz. Hepinize baklava lezzetinde bayramlar diliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum