Sağlık

Bebekten Sonra İlişkiler


Mehtap Temur 15 Nisan 06:54

15 Aralık 2020 Salı akşamı Psikoloji İstanbul’ un “Bebekten Sonra İlişkiler” seminerine katıldım. Seminer genel olarak John M. Gottman’ ın “Artık Üç Kişiyiz” kitabını baz alarak hazırlanmıştı ve oldukça başarılı bir sunumdu.  John M. Gottman’ ın şu sözüyle başlayayım:  “Çocuğunuza verebileceğiniz en büyük hediye, ikiniz arasındaki güçlü ilişkidir.”

Bir araştırma sonucuna göre; doğum sonrasında çiftlere “Nasılsınız?” diye sorulduğunda %68’ i ilişkilerinden mutlu olmadıklarını söylüyorlar. Sonuç ne kadar ilginç değil mi? Doğum sonrası genel olarak çiftler için: “Ne güzel! Evli, mutlu ve çocuklu” diye düşünürüz. Amerika’da birçok eyalette doğum sonrası ”Bringing Baby Home” adı altında bir eğitim veriliyor. Bu eğitimin sonunda görülüyor ki doğum sonrası depresyon görülme oranından anlamlı bir azalma ortaya çıkmış. Ben bu eğitimlerin çok etkili olduğuna inanıyorum. Keşke ülkemizde de bu tarz eğitimler olsa, yaygınlaşsa…

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyonun görülme oranı; yeni annelerde %85, yeni babalarda ise bu oran %30. Evet doğru okudunuz. Babalarda doğum sonrası depresyona girerler. Bu durumun başlıca nedenleri; aşırı yorgunluk, uyku düzeninin bozulması, bebek bakımına ilişkin endişeler… Eğer anne, babadan destek görüyorsa doğum sonrası depresyonun olma ihtimali azalıyor. Ayrıca bir araştırmaya göre de babanın, anneye masaj yapması da depresyon oranını azaltıyor.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, bu konuları mutlaka konuşmalılar: ''Çocuk sahibi olmak hayatımızı nasıl değiştirecek? İyi bir ebeveyn olmamızı sağlayacak ne gibi özelliklerimiz var? Çocuk sahibi olmak sosyal hayatımızı nasıl etkileyecek?''. Bu ve buna benzer sorularla çiftler sohbet edebilirler.

Babanın Rolü

Bebek doğduktan sonra ilk yıl çiftler arasında çatışmalar artıyor, cinsel ilişki tatmini ve cinsel yakınlık azalıyor. İletişim stresli hale geliyor. Bebek sonrası babaların büyük bölümü uzaklaşıyor. Baba yeni sorumluluklarla beraber daha fazla çalışmam gerek diyerek zamanın çoğunu işe ayırıyor. Ancak babalar çocuk yetiştirme sürecine dahil olduğunda bu çocuklar; yüksek bilişsel becerilere sahip, iyi problem çözebilen, empatik, ''güvenli bağlanmış'' bireyler olurlar. Bu çocukların ergenlikte daha yüksek yaşam tatmini oluyor ve onlar daha mutlular. Depresyonda olma olasılığı düşük.

Peki, doğum sonrası depresyondan kadın olarak nasıl korunabiliriz? Öncelikle eşinizle, deneyimlediğiniz stres ve zorluklar hakkında mutlaka konuşun. Eşinizin ve başkalarının size bebek için yardım etmesine izin verin. Dinlenmek için zaman ayırın. Rahatlamayı ve meditasyon yapmayı eksik etmeyin. Partner masajını ihmal etmeyin. İyi beslenin. Çocuğunuzla olmanın tadını çıkarın. Yakınlığı koruyun ve cinselliği önemseyin.

Son olarak bu süreçleri yaşayan bir anne olarak diyorum ki: Geçecek! O ilk günler insana geçmeyecek gibi geliyor ama geçiyor. Bir sonraki yazıma kadar ''karga.la'' da kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum