Otomotiv Spor

Belçika GP: 3 Turluk Formasyon Yarışı


Tuna Tanyolaç 29 Ağustos 17:21
Yaklaşık bir aylık yaz arasının ardından Formula 1 heyecanı Belçika GP ile geri döndü. Takımların ve pilotların dört gözle beklediği bu tatil biz yarış severler için epey uzun sürdü. Fakat bundan sonra sık ve sıkı bir takvim bizleri bekliyor. İngiltere'nin Covid politikası yüzünden tehlikeye giren Türkiye GP'nin ise bir hafta ileri alınarak 10 Ekim'de yapılması neredeyse kesinleşti. Belçika GP de SPA pisti bu sene de bizi yağmurla karşıladı. Cuma antrenmanları ıslak zeminde başlayıp sonradan kuruyan bir zeminde gerçekleşti. Cumartesi ise hem antrenmanlar hem de sıralama turları ıslak zeminde ve kısmen yağmur altında yapıldı. Pazar gününe geldiğimizde ise ekranlarımızı yağmurlu bir piste açtık yine. Yarış yaklaşık 3 saat başlayamadı. Hafta sonunu gün gün inceleyip bu ilginç yarışa en sonunda değineyim.

Cuma ve cumartesi antrenmanları

Belçika GP Cuma ilk antrenmanlar ıslak zeminde başladı. Spin atan bir kaç pilot kaza yaşanmadan devam ettiler. Daha sonra pist kurudukça dereceler gelişti. İlk antrenmanları Bottas lider kapatırken Verstappen ikinci Gasly üçüncü oldu. Cuma ikinci antrenmanlar da arada yağan yağmur sebebiyle ıslak bir zeminle başladı. Seansa damga vuran iki kaza gerçekleşti. Leclerc aracına ciddi hasar verirken Verstappen sonlara doğru arka süspansiyonunu kırdı ve seansın kırmızı bayrakla sona ermesine sebep oldu. Buna rağmen en iyi derece ile ilk sırada tamamladı. Ardından Mercedesler geldi. Cumartesi de aynı şartlarda gerçekleşen antrenmanı Verstappen lider, Perez ikinci, Hamilton üçüncü tamamladı.

Sıralama turları

Belçika GP sıralama seansı yağmur sebebiyle yaklaşık 15 dakika gecikmeli başladı. Bottas ve Stroll'un önceki yarıştan aldıkları beşer sıra grid cezaları vardı. Yani sıralama turları derecelerinden 5 sıra geriden başlayacakları anlamına geliyor. Bu zeminde pilotlar yeşil ve mavi logolu lastikleri kullandılar. Q1'de elenen Haas ve Alfa Romeo pilotlarına Tsunoda eşlik etti. Q2'de ise sırasıyla Stroll, Alonso, Sainz, Latifi ve Leclerc veda etti. Belçika GP de Q3 başlamadan tekrar bir yağmur dalgası geldi. Gecikmeli başlayan Q3 için Vettel ve Norris pistin fazla ıslak olduğunu ve seansın iptal edilmesi gerektiğini söylediler. Bunun ardından Q1 ve Q2'de en iyi dereceleri yapan Norris Q3'te zaman turu tamamlayamadan Eau Rouge virajında bariyerlere girdi. Neyse ki Norris iyiydi. Seans pistin temizlenmesi için durduruldu. Tekrar başlayan seansta Verstappen pole pozisyonunu alırken günün sürprizi ikinci olan Russell'dı. Ardından Hamilton üçüncü Ricciardo dördüncü oldu. Vettel beşinci Gasly altıncı ve yine hayal kırıklığı yaratan Perez yedinci oldu. Bottas, Ocon ve Norris ilk onu tamamlayan isimler oldular.

Pazar yarış

Belçika GP de pazar gününe geldiğimizde Perez sıralamadaki yerinde yoktu. Piste çıkış turunda spin atarak otomobiline önden hasar vermiş ve yarış dışı kalmıştı. Yağmur nedeniyle yarış için ilk önce 10 dakika ve ardından beşer beşer toplam 25 dakika erteleme ile formasyon turna başladı. Güvenlik aracı eşliğinde ikinci tur tamamlanmadan start prosedürü iptal edilerek pit yolunda bekleyişe geçildi. Normalde kurallar gereği yarışın 3 saat zaman limiti içinde tamamlanması gerekmekte. Fakat bu prosedür de yarış hakemleri tarafından kaldırılarak 3 saati aşan bir bekleme ile yarış tekrar pit yolundan güvenlik aracı ile start aldı. Red Bull'un yaptığı görüşmeler ile Perez'in son sıradan katılmasına izin çıktı. Belçika GP de 3 saatin ardından verilen startta güvenlik aracı ardında 3 tur atılarak tekrar yarış durduruldu. Ardından yarışın tamamlandığı açıklandı. Bu 3 turun amacı da sürücülerin yarım da olsa puan almalarıydı. Kurallar gereği, yarış 2 turdan fazla fakat toplam turun %75'i altında tamamlanırsa ilk 10'daki sürücüler normal puanların yarısını alabiliyorlar. Bu durumda Verstappen kazanan oldu ve Russell da ilk podyumunu elde etti. Hamilton podyuma çıkan son isim oldu. Biz de toplamda 4 saat boyunca @serhanacar 'ın verdiği bilgileri dinlemiş olduk.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum