Spor Otomotiv

Belçika GP: Verstappen'e Zor Yok!


Tuna Tanyolaç 29 Ağustos 12:25

Belçika GP yaz arasından sonra F1 severler için vuslat gibiydi. Herkes sabırsızlıkla bu yarışı bekliyordu. Hava durumu öngörüleri heyecanı artırdı. Fakat yarışta yağış etkili olmadı. Yarışta gridi karıştıran şey yağış değil cezalar oldu. Hatta cezalılar arasında bile daha az geriden başlama rekabeti vardı. Bu arada Spa' ya veda yarışı mı olacak derken yarışı izlerken bir yıl daha yapılacağı açıklandı. Böyle bir piste veda edecek olmak bizi F1 politikalarını eleştirmekten geri alamıyor. Verstappen'in 14. sıradan başlayarak kazandığı, Ferrari'nin yine bocaladığı bu yarışın bir incelemesini ele alalım.

Grid pozisyonundan bağımsız Verstappen galibiyetleri

Belçika GP' de şampiyona lideri Verstappen ceza alanların en önünde 14. sıradan başladı. Yaz arasından önce Macaristan GP' de de 10. sıradan başlayarak kazanmıştı. Buna otomobil dominasyonu gözüyle bakanlar veya Verstappen'in başarısını gölgelemek isteyenler de var. Takım arkadaşı Perez önündeki tek Ferrari ile mücadele ederken fark açamazken onun arkalardan gelip lider olması bence yadsınamaz bir sürüş başarısıdır. Kalabalığın içinde harekete geçecek zamanlamayı ayarlamak, kendini kaostan ve tehlikeden koruyup hızla yükselebilmek bence takdir edilmeli.

Ferrari yine bocaladı

Belçika GP' de Leclerc güç ünitesi cezası ile 15. sıradan başlamak durumunda kaldı. Fakat takım arkadaşı Sainz sıralama turlarında ikinci sırayı elde ederek, Verstappen'in cezasıyla en önden başladı. Ancak liderliği 12. turda Verstappen devralana kadar sürdü. Evet sadece 12 turda liderliğe yükselen Verstappen varken Ferrari Leclerc ile pit stop pazarlığı yapıyordu. Belki de fazla eleştirilen pit duvarı strateji konusunda pilotunu herkese açık telsizde halkın önüne atıyordu. Şu lastikle şöyle olur, bu lastikle böyle olur sen seç. Peki sizin göreviniz ne? Önünüzde simülasyonlar varken rakipleriyle boğuşan pilotunuza bunu yüklemek acımasızca. Hele ki en hızlı turla 1 puan daha almak için eldeki 2 puandan olmak tam dillere düşecek bir konu oldu. Leclerc takımını o kadar tanıyor ki en hızlı tur için pite çağırdıklarında emin misiniz ben değilim diyor. Lider başlayan Sainz 3. , Leclerc 6. bitiriyor.

Mercedes'in yükselişi durakladı mı?

Belçika GP' ye gelirken Mercedes-Ferrari mücadelesi konuşulurken sıralama turları pek umut ışığı yakmadı. Son yarışlarda yükselen Mercedes performansı acaba yarış kazanabilirler mi sorusuyla, Ferrari'yle rekabeti de gündeme getirmişti. Fakat Hamilton ve Russell 7 ve 8. sırayı aldıklarında Red Bull ile tek turda fark 1.8 saniyeydi. Ferrari'den ise 1.2 saniye. Fakat yarış tempoları sıralamaya göre daha iyi göründü. Her yarışı tamamlama başarısı gösteren Hamilton kendi hatası ile Alonso'yla temas yaşadı ve ardından yarış dışı kaldı. Bir kaza dışında hep ilk beşe giren Russell ise yine dördüncü olarak istikrar sergiledi. Mercedes' in yükselişi konusu ise biraz daha takibe açık bir konu olarak bekleyecek.

Cezalardan doğan fırsatlar

Belçika GP' de ön sıralarda alınan grid cezaları arka sıralar için bazı fırsatlar doğurdu. En çarpıcı olanı bence Albon'un puan almasıydı. Williams takım olarak da iyi bir strateji uyguladı. Sıralamada 0.002 ile Q1'de elenen Vettel onuncu sıradan başlama fırsatı buldu. İyi bir yarışla da sekizinci tamamladı. Fırsatların aksine sıralamada 5. olup 16. başlayan Ocon'un 7. bitirmesi ise gözümden kaçmadı. Belki de Alonso kompleksini üstünden atmıştır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum