Kitap & Edebiyat

Benim Zürafam Uçabilir Kitap İncelemesi


Gamze Erdem Özcan 14 Eylül 16:54

Başarısızlıklarımızın temelinde çoğu kez denememiş olmamız yatar. Hayal etmeyi, cesaret etmeyi büyük işlerden sayar, deneyimlemekte zorlanırız. On Adımda Özgürleş, Cesaret Etmenin Beş Basit Yolu tarzı bir çok kitapla yolumuzu açmayı denemişizdir. Fakat öyle hikayeler vardır ki sayfalarca kişisel gelişim gelişim kitaplarına meydan okur. Benim Zürafam Uçabilir kitabı da işte böyle kitaplardan biri.

Moni, resim derslerini çok severdi. İlginç şekiller çizmeye ve renklerle oynamaya bayılırdı. Fakat bir gün tuhaf bir şey oldu. Moni resim çizemedi, hem de zürafa resmini... Öğretmeni, Moni'yi hayal ettiği her zürafayı çizebileceği konusunda cesaretlendirmeye çalışsa da o ikna olmuyordu. Ancak öğretmeninin pes etmeye niyeti yoktu. Tabii Moni'nin de... Sonra Moni tahmin bile edemeyeceğiniz çeşitlilikte zürafalar çizmeye başladı. Öyle ki tüm okul artık Moni' nin zürafalarını konuşuyordu. Hayal etmenin, cesaretin, kendine inanmanın, özgürleşmenin fantastik yollarıyla tanışmak için etkileyici bir yolculuk.

Okul öncesi için önerdiğim Reynolds'ın "Nokta" kitabını hatırlıyor musunuz? İşte Nokta için hissetiğim, düşündüğüm bir çok şeyi "Benim Zürafam Uçabilir" için de düşünüyorum. Benzer şekilde ikisi de bir öğretmenin gücünün farkında olması ile ilgili. Bununla beraber ikisi de yüreklendirilen ve cesaret ederek başaran çocukların öyküsü. Ayrıca Vashti ve Moni; ikisi de hayalgücü ve inancıyla bizleri cesaretlendiren iki güçlü kahraman.

Moni zürafalı pastayı çizdi. Bu tam da hayal ettiği pastaydı. Annesiyle birlikte pastayı yapmaya başladılar.

Malzemeler:

2 su bardağı hayal gücü

1 çay kaşığı sabır

2 yemek kaşığı cesaret

2 su bardağı yaratıcılık

3 yemek kaşığı merak

Kitaptan çizgi filme...

Adana'nın Seyhan ilçesinde kitaplarla dolu bir evde doğan Mert Arık, bir sınıf öğretmeni. Resimli çocuk kitapları ve çocuk edebiyatı alanında çalışmalar da yürüten yazarımız bunun yanında eğitim sitelerinde çocuklar için kısa hikayeler ve okuma metinleri yazıyor. Hayal gücüyle, yazdığı kurgularla çocuklarımızı büyülü yolculuklara çıkardığı gibi biz yetişkinleri de etkilemeyi başarıyor. 6 ay gibi kısa bir sürede 200.000 okuyucuya ulaşmış. Mart ayında Gaziantep Belediyesi'nin Kütüphaneler Haftası çerçevesinde söyleşi düzenlemiş ve orada bir müjde vermişti. Eğitimci yazar, yakın zamanda çizgi film olarak dijital bir platformda Benim Zürafam Uçabilir'i izleyebileceğimizi belirtmişti. Sonuç olarak Benim Zürafam Uçabilir, artık Blu TV'de! Bölümleri yayınlanan çizgi filmimiz dijital platformda da hakettiği başarıya ulaşmış durumda.

İçinde umut, arkadaşlık, kendini tanımayı da barındıran kitabımızın çizimleri Hüseyin Sönmezay'a ait. Kurgusuyla çizimlerin bütünlüğü, aynı çizimlerin dijital platformda da yerini başarıyla alması da bence büyük takdiri hakediyor. Umarım yaşı gelen tüm çocukların bu kitapla yolu kesişir ve hayatlarına bir kalem bir fırça kadar şekillendirmede yardımcı olur.

https://youtu.be/iAP1lE-wkPo
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum