Gezi & Seyahat

Beyaz Zambaklar Ülkesi ve Joensuu


Züleyha Kork Salantur 2 Aralık 08:00
Muhtemelen hiç duymadığınız bir şehirden bahsedeceğim size. Huzurun ülkesi Finlandiya ve orada minnoş bir şehir Joensuu. Ben de gitmeden önce hiç duymamıştım ve eğer eğitim için gitmeseydim hiç de duymayacaktım muhtemelen. Aslında Finlandiya’ya ilgim "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" kitabını okuduktan sonra başlamıştı. Özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kitabı şiddetle önermesi ve okul müfredatına eklenmesini özellikle istemesi, kitabı okurken farklı bir bakış açısıyla okumamı sağladı. Kitap, Finlandiya’nın kısa sürede "bataklıktan beyaz zambaklar ülkesine nasıl dönüştüğünü" anlatan harika bir kitap. Bu dönüşüm nasıl olmuş derseniz, kısaca şöyle belirteyim: Elbette eğitimle! Birkaç aydının bir kıvılcımla başlattığı okuma ve öğrenme direnişi, yediden yetmişe herkesin katılımı ve isteği sayesinde büyüyor. Böylece yıllarca baskı altında kalmış o güçsüz ülke bugün dünyanın refah seviyesine ulaşmış ülkelerinden biri haline geliyor. Üstelik çok kısa sürede... Zaten Finlandiya denilince ilk akla gelen şey, eğitim.

Finlandiya’da eğitim

Bizi Finlandiya’ya götüren şey de eğitimdi. Gittiğimde, hayal ettiğimin çok daha ötesinde bir eğitim sistemine sahip olduklarını çok net gördüm. Hem fiziksel görünüm hem de eğitim öğretim yaklaşımları gerçekten etkileyiciydi. Eğitsel konulara çok girmeyeceğim. Zaten başarıları ortada ama okulların fiziksel görüntüsünden mutlaka bahsetmeliyim. Çünkü cidden bu konuda da çok başarılılar. Bir okuldan ziyade bir yaşam alanı... Hem öğretmen hem öğrenci için her şey düşünülmüş. Sanki ayrı bir galaksi...
Müzik sınıfı, resim sınıfı, spor sınıfı, laboratuvarları… Hepsi ayrı dünya. Örneğin müzik sınıfında adeta yok yok. Neredeyse bütün müzik aletleri mevcut. Bir şarkıcı orada konser bile verebilir rahatlıkla ki zaten her koridorda da piyano olduğunu gördüğümde müziğe verdikleri önemi anlamıştım. Müzik sınıfı da benim için zirve oldu.

Joensuu 'da ortaokul seviyesinde bir okulun müzik sınıfını görüyorsunuz.

Resim sınıfı değil de sanat sınıfı demeliyim bence. Çünkü orası da hayal ettiğimin çok ötesindeydi. Görsel sanatlarla ilgili her türlü materyalin olduğu koskocaman bir sınıf düşünün. Üç boyutlu yazıcı, dikiş materyalleri ve tanımlayamadığım birçok makine.

Görsel Sanat Sınıfı

Okulda spor odası dahi vardı. Bildiğimiz spor salonunda bulunan alet edevatın (yürüyüş bandı, eliptik, vs.) olduğu koskoca bir salon. Bunun dışında elbette basketbol, voleybol, vs. gibi sporların yapıldığı salonları da mevcut. Okulda sıkılmak mümkün değil yani. Bir öğrenci okula koşa koşa, ayıla bayıla gider. Gitmezse ayıp eder açıkçası.

Okulun öğretmenler odası.

Tabii böyle bir okulda öğretmenler de düşünülmüş. Öğretmenlerin mutlu olması için de yok yok. Öğretmenler odasına girdiğimizde bizi kocaman bir mutfak karşıladı mesela. Çay makinesi, kahve makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, hepsi düşünülmüş.  Biz oraya o an kalbimizi bıraktık zaten. Sonra dinlenme köşeleri, yemek masaları, çalışma alanları… Yok yok!.. Hatta masaj koltuğu!.. Bir öğretmen için en elzem şeylerden biri bence. Banyosu dahi vardı öğretmenler odasının ve hatta çamaşır makinesi… Hal böyle olunca keşke tayinimiz buralara çıksa diye geçirdik içimizden ama hizmet puanımız yetmedi.

Joensuu nerede?

Joensuu, Kuzey Avrupa’da bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya’nın Kuzey Karolya bölgesinin merkezidir. Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den yaklaşık beş saat kuzeyde, Pyhaselka gölünün kıyısında yer alıyor ve tam bir su cenneti. Pielisjoki nehri tam ortasından geçiyor. Koskocaman bir nehir... Biz tir tir titrerken insanlar o buz gibi sularda yüzmeye devam ediyorlar. Küçük ama huzur dolu, tam bir öğrenci şehri. Yazın batmayan, kışın açmayan güneşiyle farklı bir deneyim yaşamamıza sebep olan yemyeşil bir şehir. Biz gittiğimizde Temmuz ayıydı ve güneş neredeyse 11'e kadar tam batmıyordu.
Saat 23 sularında çektiğim bir fotoğraf.

Joensuu gezilecek yerler

Dediğim gibi çok büyük bir şehir değil. Ama eğer kışın giderseniz ve şansınız da yaver giderse bu şehirde Kuzey ışıklarını dahi görebilirsiniz. Aslında 9 saat kadar daha kuzeye, Laponya’ya giderseniz kuzey ışıklarını kesin görürsünüz. Bunun dışında müzeleri, nehirleri, gölleri ve ulusal parklarıyla Joensuu tam olarak cennetten bir köşe.
  • Botanik ve Tropikal Kelebek Bahçesi
Değişik kelebekler görebileceğiniz bir botanik bahçe.
Joensuu , Botanik Park
  • Kurt Heykeli
Şehrin merkezindeki bu kurt heykeli, tam bir Joensuu hatırası fotoğrafı çekme yeri.
  • Kuzey Karolya Müzesi
Bölgenin kültürel tarihini görebileceğiniz bir müze.
  • Joensuu Sanat Müzesi
  • Joensuu Pazar Meydanı
Çeşitli etkinliklerin de olduğu bu meydan geleneksel bir açık hava pazarı.
  • Fin Ortadoks Kilisesi
Ahşap bir kilise olması sebebiyle gerçekten ilgi çekici bir mimariye sahip.
  • Joensuu Kilisesi
Gotik mimarisinde inşa edilmiş bu kilise de Joensuu’da görülmesi gereken yerlerden biri.
  • Koli Ulusal Parkı
Ukko - Koli tepesinden Pielinen Gölü’nün muhteşem manzarasını izlerken gerçekten büyüleneceksiniz. Yılın her mevsiminde size görsel şenlik yaşatacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca bu 300 küsür metrelik tepe bölgenin en yüksek dağıymış. İnanabiliyor musunuz? Parkurlarda saatlerce yürüyüş yapabilir doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Nefes kesici manzaralar için burayı ziyaret etmeyi sakın ama sakın unutmayın! Yürüyüş esnasında yaban mersini ve ahududuların keyfini çıkarabilirsiniz. Son olarak; kendinizi nehrin buz gibi sularına bırakın ve kuzeyde yüzmenin keyfine de varın isterim. Bir de şu var ki Finlandiya saunalarıyla meşhur! Finliler için düzenli olarak saunaya girmek vazgeçilmezleri arasında. Hayatlarının bir parçası adeta. Hatta o kadar ki “sauna ertesi” diye bir deyimleri bile var. Eğer bir şeyi yapmaktan kaçmak istiyorsanız "sauna ertesi" çok geçerli bir mazeret olacaktır.  Sizin için de, güzel bir Fin hamamında fiziksel ve zihinsel olarak arınmak harika hissettirecek! Mutlaka denemeli ve gezi listenize eklemelisiniz!
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum